Nezařazené

Canon EF 24-70 II

Po prvním setkání jsem mohl s tímto špičkovým objektivem nějakou dobu fotit a všechny zkoušky, jež jsem mu vystavil, dopadly v jeho prospěch. Je to vrcholný optický nástroj, určený především pro kinofilmové a full frame zrcadlovky Canon. Základní technická data jsem už uvedl minule, nicméně musím je zopakovat.

Po prvním setkání jsem mohl s tímto špičkovým objektivem nějakou dobu fotit a všechny zkoušky, jež jsem mu vystavil, dopadly v jeho prospěch. Je to vrcholný optický nástroj, určený především pro kinofilmové a full frame zrcadlovky Canon. Základní technická data jsem už uvedl minule, nicméně musím je zopakovat.

Jde o objektiv prestižní řady L, typu zoom, od značně širokého do více méně portrétního ohniska (pro full frame se za ideální portrétní ohnisko pokládá 90 až 100 mm). Je to zcela nová konstrukce, tedy jen rozsahem ohnisek a světelností navazující na známý objektiv, vyráběný už deset let. Má 18 členů ve 13 skupinách, dva členy s nízkým indexem lomu, jeden člen je Super UD asférická čočka. Má devítilamelovou clonu a také jeho ultrasonický autofokus je nové konstrukce. Přirozeně že umožňuje doostřování ručně i při aktivním autofokusu a zaostřování je vnitřní, od 38 mm od roviny čipu. Motor spolupracuje s procesorem uvnitř objektivu, aby se dosáhla maximální rychlost ostření. Všechny optické členy mají antireflexní vrstvu Super Spectra a čelní a zadní čočka je chráněna navíc ještě fluorinovou vrstvou, která má minimalizovat otisky prstů a odpuzovat prach.

 

Je celokovový, utěsněný proti vodě a prachu. Má dva prstence, tím blíže tělu zoomujeme pohybem doleva v úhlu 90 stupňů, vlevo je krátké ohnisko. Při zoomování se přední část vysouvá, ovšem přirozeně že se kromě prstence nic neotáčí. Prstenec má zámek proti samovolnému uvolnění zoomu. Se svými 805 g je o cca 15 deka lehčí, v průměru měří 89 mm a dlouhý je 113 mm. No a pak je tu zapeklitý parametr, starý model měl průměr filtru 77 mm, kdežto nový model má 82 mm, což znamená podstatné zdražení příslušenství. Ovládání je standardní, prstencem u těla zoomujeme, prstencem na vzdálenějším konci ostříme, vlevo je přepínač z autofokusu na manuál, uprostřed stupnice vzdáleností a vpravo zámek. Oba prstence se ovládají plynule a příjemně ztuha. Sluneční clona EW-88C se nasazuje příjemně, bajonet je přesný.

Jak se s ním fotí
Má zvědavost byla velká od první chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že se nová verze chystá. Znám analogický objektiv od Nikonu a ten je naprosto špičkový. S jeho kvalitou se dá canonský 24-70/2.8 z roku 002 těžko srovnávat. V době svého vzniku byl možná vyhovující, ovšem na stávající standard nestačí.
Už první snímky mě přesvědčily, že se zde dosáhlo obrovského pokroku. Pokusil jsem se pátrat po tom, co se obvykle pokládá za vady.
Vinětace zde patrná je, od clony F2.8 a projevuje se i při cloně F8.0 při ohnisku 24 mm, při ohnisku 70 mm je mnohem menší. Na ukázce je vinětace při cloně F5.6 a ohnisku 24 mm.

 


Soudková vada je zde málo patrná, projevuje se při 24 mm spíš jakýmsi prohnutím ve střední partii, kdyby to nebyl nesmysl, hovořil bych o kloboukové vadě. Je to ovšem prohnutí skoro neznatelné a v praxi nebude na závadu.

 


Chromatickou aberaci, tedy barevné kontury ostrých přechodů jasů, jsem nepozoroval.
Pokud jde o kresbu, ta je na vrcholné úrovni od plné světelnosti F.2.8 a drží vysokou úroveň i do clony F22, kdy objektivy už obvykle podávají chabý výkon důsledkem ohybu vln kolem hrany lamel clony. Nic podobného se tu pozorovat nedá, objektiv vrcholně kreslí při jakékoli cloně a v plném rozmezí ohnisek. Kresba je slabší jen naprosto v rozích – to vše samozřejmě při full frame čipu 24×36 mm velkém.

Shrnutí
Canon EF 24-70 II je univerzálně použitelný, vysoce světelný zoom s bleskově rychlým autofokusem. Je vhodný pro kinofilmové a full frame digitální přístroje, přístroje s malým čipem APS-C nevyužijí jeho vlastnosti a nemá pro ně valný smysl. Je to především profesionální objektiv a tomu odpovídá i jeho cena. Ta činí v říjnu 2012 cca 54 tisíc. Je to investice dlouhodobá, novou generaci můžeme čekat nejdřív za deset let. Pravda, Nikon 24-70/2.8 s obdobným výkonem stojí o 9 tisíc méně, ale to je jiná otázka. Tento objektiv je po všech stránkách na špici technického vývoje. A také za to se platí.

Ukázky:

1 až 4 rozsah zoomu.

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12


Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Canon EF 24-70 II ?