Nezařazené

Canon 77D a Jízda slunovratu

Mám teď v testu Canon 77D. Nejlépe je prověřit ho v nějaké akci – a tou byla v sobotu 17. června Jízda slunovratu v Dolních Břežanech. Připomenu, že Canon EOS 77D hodnostně patří někam pod současný model 80D, nicméně nad modely 760D a 800D. Je vybaven čipem CMOS APS-C 24,4 Mpx s hybridním autofokusem Dual Pixel a má v sobě inovovaný procesor Digic 7. Ostření má 45 křížových bodů a 7650pixelový RGB+IR měření expozice. Dosahuje citlivosti až 25600 ISO, sériové focení 6 fps a třípalcový displej je vyklápěcí a dotykový. Tolik tedy základní data. V sobotu bylo hodně proměnlivé počasí, chvilkami pod mrakem, chvilkami prudké slunce. Akce má dvě části, jednak je to výstava a prezentace automobilových veteránů, jednak je to jízda na přesnost – na trase Zbraslav – Břežany je třeba ve dvou jízdách dosáhnout pokud možno stejný čas. Zde je pár ukázek fotek z Canonu 77D, na proklik máte 24megové fotky bez úpravy.
Celkový pohled na náměstí Na sádkách, kde jsou auta vystavena:Velkou pozornost budila sanitka Cadillac z roku 1962, dovezená z Pennsylvanie.Rolls Royce není zatím ošacený, ale takhle bude jednou vypadat.Akce tohoto druhu jsou příležitost k setkání a povykládání o mašinách.Konec řečí, jede se na start! Všechny dosud předvedené fotky jsou pořízeny objektivem Canon 10-22/3.5-4.5. Ten pokládám pro živou kontaktní fotografii za ideální, ekvivalent má 15 až 33 mm.Canon 77D se dodává s objektivem 18-135, ten byl použitý zde na trati. Cesta vede lesem, byly tu velmi nevyrovnané světelné poměry. Přístroj ostřil rychle a přesně.Podotýkám, že jsem fotil na cestě vedoucí přes Točnou dolů na start – toto je tedy přesun, nikoli sama jízda.Použil jsem i svoji oblíbenou elkovou 70-300/4.5-5.6. I ta ostřila perfektně.Dojezd před kruháčem v Břežanech. Jízda zde končí. Pan Jan Zvelebil, duše celého podniku (vlevo nahoře) autorizovaný dovoze sportovních vozů Morgan si může odškrtnout dalšího účastníka.Jaké byly zážitky s Canonem? Zatím dobré. Ostří rychle a přesně. Velmi slušně zvládá dynamický rozsah – všechny obrázky jsou v JPEG bez úpravy. V lese jsem fotil na manuál 1/1000 na F7.1 na automatické ISO, bez možnosti korekce expozice. Občas to vyskočilo až na 5000 ISO a výsledek… vůbec ne špatný, tohle je výřez ve 100% zobrazení:


Velmi příjemná je ergonomie. Rozepíšu se o obsluze přístroje v recenzi, ale teď jen řeknu, že v mnohém připomíná nejvyšší třídu DSLR Canon. Nedělal mi problém vypínač – jak se někdy píše v recenzích (je totiž dvoupolohový – aktivuje fotoaparát a pak video), ale myslím že je urščité riziko se zadním rollerem, to je filigránský kroužek kolem čtyřcestného voliče. Já si nic nerozhodil, ale stát by se to snadno mohlo.
Shrnu – první dojmy velmi dobré. Hlavně je dobrý dojem z poměru cena – výkon. Je o něco dražší než 70D, ale dosti levnější než 80D, jemuž se v mnoha ohledech blíží svými parametry. Je o něco jednodušší: nemá hranolový,, ale zrcadlový hledáček s vykrytím 95% , nikoli 100%, má 6 fps místo 7 fps sériové focení, synchro na blesk při 200tině a ne 1/250, ale to jsou v podstatě podružnosti. Co myslím hraje roli je váha, ta je 540 g oproti 730 g modelu 80D a také je znatelně menší – a přitom se výborně drží a je dobře ovladatelný. Ta krásná autíčka se s ním fotila velmi dobře.