Nezařazené

Canon 6D Mk II – jak se s ním fotilo

Křížem krážem jsem projel s tímto fotoaparátem skotský ostrov Skye. Vzešel z toho tedy jakýsi test v praxi, laboratorního v něm není nic. Ale ta praxe je myslím užitečnější než deset laboratoří… Vybaven jsem byl objektivem Canon 16-35/2.8 III, taky do testu, a k tomu jsem měl svoji výbavu, Canon 17-40/4.0 a Canon 70-300/4.0-5.6, mé oblíbené objektivy, protože jsou podle mne na optimálním průsečíku ceny, kvality a váhy. A navím má ta 17-40 průměr filtru 77 mm a na ten mám filtry od VF Foto Vladimíra Fučíka.

 

Křížem krážem jsem projel s tímto fotoaparátem skotský ostrov Skye. Vzešel z toho tedy jakýsi test v praxi, laboratorního v něm není nic. Ale ta praxe je myslím užitečnější než deset laboratoří… Vybaven jsem byl objektivem Canon 16-35/2.8 III, taky do testu, a k tomu jsem měl svoji výbavu, Canon 17-40/4.0 a Canon 70-300/4.0-5.6, mé oblíbené objektivy, protože jsou podle mne na optimálním průsečíku ceny, kvality a váhy. A navím má ta 17-40 průměr filtru 77 mm a na ten mám filtry od VF Foto Vladimíra Fučíka.

 

Co je Canon 6D Mk II
Po pěti letech přichází zcela přepracovaná plnoformátová zrcadlovka v dostupnější cenové třídě. Jednooká zrcadlovka v hořčíkovém těle, vybavená plnoformátovým snímačem CMOS s 26 miliony zobrazovacích bodů. Procesor je Digic 7, rozsah ISO je 100 až 40000, rozšiřitelných na 50-102400. Výstup je v JPEG nebo v 14bitovém RAW. Zaostřovacích bodů je 45, hledáček je hranolový s 98% pokrytím obrazu. Systém je shodný s modelem 80D, tudíž je třeba počítat s relativně malým pokrytím obrazu – jen v centrální oblasti. Nápadnou změnou oproti prvnímu modelu je třípalcový dotykový přetáčecí displej. V režimu Live View jsou v činnosti diody pro analýzu fázového posunu na čipu, AF pak pokrývá 80% obrazu. O měření expozice se stará RGB+IR senzor s 7560 body. Rozsah závěrky je od 30 sec do 1/4000, synchro čas 1/180 sec a frekvence sériového focení je 6,5 fps. Video je MPEG-4 nebo MOV až 1920/60 fps. Zápis je na SD karty včetně vysokorychlostní UHS-I, slot je jenom jeden. Výstupy jsou USB 2.0 miniHDMI jakož i Wi-Fi. Přístroj je vybaven GPS. Pro blesk jsou zde aktivní sáňky, vestavěný blesk v profi přístrojích nebývá. Baterka LP-E6N vydrží podle CIPA 1200 fotek (to je zřejmě zásluha procesoru, jde o baterku známou i ze starších modelů EOS, kde zdaleka nemá takovou výdrž), přístroj váží 765 g a měří 144 x 111 x 75. Už také známe cenu, je to 57 tisíc za tělo. Původní 6D je ve výprodeji za 40 tisíc a 5D Mk III je taky ve výprodeji za 69 tisíc (Mark IV stojí 98 tisíc).



Tady si bude Strýček Skrblík drbat hlavu, je to těžké zvažování a proto zde neobvykle udělám pauzu a k otázce volby a posouzení se vrátím na závěr.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná páčkou pod kruhovým voličem režimů na levé straně. Kruhový volič má aretaci (aretační tlačítko nutno držet při otáčení kolečka), na voliči máme obvyklou nabídku program – priorita času/clony, plný manuál a BULB, tedy libovolně dlouhý čas, dále pak plný automat, CA , scénické režimy a dvě pozice pro uživatelské menu. Vpravo od hranolového hledáčku je stavový displej a u jeho hrany tlačítka zleva pro nastavení režimu autofokusu (jednorázový, průběžný a automaticky přepínatelný), dále je to drive (režim pohonu), ISO, přepínání systému měření expozice a osvětlení displeje. Toto je první viditelný krok ke zjednodušení, vyšší třídy mají k těmto tlačítkům vždy dva parametry a ovládají se alternativně jedním nebo druhým rollerem. Mně trochu vadilo posazení ISO na druhou, eventuálně třetí pozici (pokud počítám žárovku), protože ISO měníme často, kdežto režim měření expozice – jak kdo, ale já prakticky nikdy.



Nahoře na úchopu je spoušť a přední roller, jakož i tlačítko na přepínání zaostřovacích polí.
Na zadní stěně shora odleva máme obvyklá tlačítka Menu a Info (jím se mění režim zobrazení obrázků, ale někdy to tlačítko spolupracuje při nastavování některých parametrů v menu. Vpravo od displeje je přepínání foto / video na tlačítku přímého náhledu, pod tím je lupa pro zvětšení obrázku, zobrazení fotek a Q tlačítko – jím se zapíná funkční menu na velkém displeji. Multifunkční volič je sdružen se zadním rollerem a úplně dole je koš a Lock, tedy uzávěr zadního rolleru, abychom si něco omylem nerozhodili.



I zde je patrné zjednodušení oproti vyšším modelům a je to další prvek ospravedlňující pokles ceny: především tu nemáme joystick na posunování ostřicího bodu. Kdo si na něj zvykl, bude mu tady hodně chybět. Nicméně si nemyslím, že je to osudné omezení.
Ona tahle 6D Mk II je – jak se říká – fullframe verze 80D a po téhle APS-C mašině převzala zaostřování. Rozsah pole s ostřicími body je velmi malý. Joystick by nám překompozici sice usnadnil, ale zase ne tak miliónově – ve většině případů stejně je třeba si nějak vypomoci, ať už uzamčením zaostřovací roviny anebo trikem zvaným rear focusing, tedy ostřením na palec, kdy odpojíme spoušť od autofokusu. A hlavně: Máme zde výklopný displej a tam je to ostření naprosto skvělé. Displej je dotykový, aktivní AF plocha je skoro po celé ploše, ostření reaguje bleskově díky tomu, že je snímač hybridní. Nutno ovšem přepnout do režimu živého náhledu.



Funguje to ale skvěle – často používám systém ostření na více rovin a skládání výsledného obrazu ve vrstvách Photoshopu a to se tady na výklopném displeji dělá doslova luxusně. Píšu o tom obšírněji, protože úvahu pak zakalkuluju do Strýčka Skrblíka, do kalkulu, co se vyplatí a co nevyplatí.

Menu je tradiční. Má pět oddílů, fotomenu se čtyřmi obrazovkami. Tady na 1. obrazovce lze napravit tradiční canonský nesmysl: defaultně dovolují Canony exponovat i bez karty, takže se roztržitému stane, že fotí takříkajíc na plech. Zde je i ovládání externího blesku Speedlite. Na obr. 2 se dá nastavit bracketing (postupné snímání jednoho záběru s různou expozicí) – defaultně je to nastaveno na 3 snímky, ale v ve Fn I menu na obr. 5 lze nastavit až 7 snímků – výborné pro expertní HDR obrazy; na obr. 3 se dá nastavit automatické HDR – funguje jen když máte nastaveno snímání jednom v JPEG. V menu prohlížení se dají vyvolat RAW ftky, to má smysl, když přes wifi je chcete poslat do světa, ale taky je tu pomníněné vyhledávání, podle hodnocení a na obr. 3 lze nastavit zvýraznění přepalů. V menu setup se na obr. 1 formátuje karta, na obr.3 se zapíná GPS (viz níže).

Pro pokročilé uživatele je oddíl Fn menu – už jsem se o něm zmínil. Ve Fn III lze nastavit ostření na palec – odpojíme spoušť od autofokusu a přiřadíme autofokus – podle libosti, já ho dávám na hvězdičku a na AF ON navolím uzávěr expozice, ale nikde není psáno že takto je to správně. Oproti velkým profesionálním přístrojům je menu značně zjednodušené, nicméně vše skutečně potřebné v něm najdeme.

Jak se s ním fotí
Na ostrov Skye jsme odjížděl trochu se stísněným hrdlem, protože jsem nechal doma svého Canona 5D Mk III. Navíc , jel jsem tam s kolegou Michalem Houdkem ze serveru F22.cz a ten byl vybavený Canonem 5D Mk IV., takže jsem se bál, jak obstojí přístroj levnější třídy. Byly to strachy neopodstatněné, přístroj se mnou statečně moknul ve skotských – častých – přeháňkách a ani jeho výkon ve vyšším ISO nekulhal, nezdálo se, že navýšení na 26 Mpx se neblaze projevilo na výsledku.

Přístroj je vybaven GPS. Doporučuje se ji nechat zapnutou i když nefotíme, protože je nepraktické při každé zastávce chytat satelity a čekat, až se gépéeska chytne. Je ovšem třeba počítat s podstatně kratší životností jednoho nabití baterky. Ta je pryč na totata – a to nemusíme ani fotit, GPS žere proud i při vypnutém přístroji. S tím je třeba počítat a hlavně – pojistit se náhradním (náhradními) aku. Ještě své poznatky doplním, až přístroj vyzkouším za nějakých standardních podmínek. Teď už jen shrnu své poznatky z cesty: neměl jsem vůbec pocit že mám v ruce něco ošizeného a očesaného. Jestli 6D Mk II něco chybí, třeba tlačítko na ocenění (hvězdičky) anebo joystick, bohatě to vyvažuje výklopný dotykový displej. Upřímně – pokud někdy v budoucnu budu něco kupovat (to by se mi musel můj Mk III rozpadnout v ruce), budu chtít jen foťák s výklopným dotykovým displejem.

Shrnutí
Canon 6D Mk II je inovovaný low end třídy plnoformátových zrcadlovek Canon. Má o něco zjednodušenou výbavu, zato je osazen výklopným dotykovým displejem. V plnoformátech jsou veliké cenové rozdíly, takže zájemce asi bude váhat hlavně mezi touto 6D Mk II a vyprodávanou 5D Mk III., která je o 12 tisíc dražší. Pro mě je to Sofiina volba – i říct to na načisto, ale když se zapřu a odhodlám se nepodívat se svému Markovi trojce do očí, řeknu, že rozumná volba je 6D Mk II: je to univerzálně použitelná plnoformátová zrcadlovka, pracant přichystaný k jakékoli fotografické práci.

Ukázky:

Fotky jsou převedeny z RAW v Adobe CR bez jakékoli úpravy. Obr 17 budí pochybnosti stran dynamického rozsahu, ale je třeba srovnat s jiným přístrojem za identických okolností.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky fotoaparátu Canon EOS 6D Mk II?