Nezařazené

Canon 650D s dotykovým displejem

Jednooká zrcadlovka s 18megovým CMOS snímačem a procesorem Digic 5, to je novinka v základní řadě zrcadlovek Canonu. Canon se nenechal zlákat a rozlišení udržel na rozumných 18 megapixelech. Tělo přístroje je z polykarbonátu a laminátu na ocelové kostře. Hledáček je zrcadlový s 95% krytím. Nabízí citlivost 12800 ISO, v rozšířeném módu dvakrát tolik, z čehož lze usoudit, že by se 3200 ISO dalo úspěšně použít. Mohlo by být lepší i ostření díky devítibodovému ostření, přičemž jde o křížové body, ostření je převzato z modelu 60D. Výrobce zdůrazňuje, že jde o Hybrid Autofocus – umožňuje ostření i během videozáznamu a lze ho použít i v režimu Live View, tedy při snímání s kontrolou záběru na displeji.

Propagovanou atrakcí bude jednomegový dotykový displej, přičemž je to poprvé, kdy je displej dotykový. To je skutečně příjemná pomůcka, protože umožňuje bleskurychle volit místo zaostření a v případě nutnosti to lze přepnout na exponování poklepem na displej. Displej je výklopný a natáčecí, jak to Canon zavedl na svých kompaktech vyšší tříd. Je třípalcový. V režimu prohlížení lze gesty zvětšovat obrázky. Gesty je možno i měnit nastavení parametrů pro fotografování.

 


Nový model je vybaven procesorem Digic 5, který zvládá čtrnáctibitové zpracování obrazu. Canon ho zabudoval i do svých modelů S100 a G1 X. Díky novému procesoru bylo možno zvýšit frekvenci sériového focení na 5 fps. Video je Full HD 1920×1080 fps se sterozvukem s možností připojit externí mikrofon. Hybridní autofokus průběžně ostří a je schopen i sledování pohybujícího se objektu. Speciálně pro snímání videa je uzpůsoben objektiv 18-135/3.5-5.6 a pancake 40/2.8. Do oblasti patří i režim VideoSnap, kdy se snímají záběry dlouhé od dvou do osmi vteřin; ty pak lze rovnou v přístroji uspořádat za sebe.

Přístroj je vybaven i vychytávkami softwarového typu, jako je „Twilight mode“, tedy focení z ruky, přičemž se skládají snímky z čtyřnásobné expozice, a hlavně HDR, skládání snímků s různou expozicí s cílem vyrovnat extrémní jasy a stíny. Přístroj má dnes už obvyklý režim Inteligent Auto a ve výbavě má i kreativní filtry.

Stávající 600 D zůstane v prodeji, nahradí starší model 550 D. Cena na českém trhu bude 20500 tělo, 23 tisíc v kitu s objektivem 18-55. Cenově i vybavením se tedy řadí mezi modely 600D a 60D.

V ruce jsem ho měl na tiskové konferenci opravdu jen na chvilku. Šlo o beta verzi, snímky mohu zveřejnit jen s tímto výslovným upozorněním. Nicméně si myslím, že není zač se stydět. Fotky 1 a 2 dokumentují rozsah zoomu objektivu 18-135/3.5-5.6 ST, s nímž se 650D bude také dodávat. Následují 2 obrázky v automatickém režimu, pak je -1EV, obr. č. 6 dokumentuje HDR: prudce svítilo slunce a scéna byla napůl stíněná. Není přepálený ubrus a je zajímavé, že na přechodech stínu a světla nejsou patrné žádné pruhy, které obvykle HDR prozrazují. Fotka č. 7 i 8 jsou při 6400 ISO, první z nich (dveře) je bez kompenzace, druhá (schody) s kompenzací -1 EV za horších světelných podmínek. Úroveň šumu je velmi slušná. K přístroji se pochopitelně vrátím v řádné recenzi – až přijdou produkční vzorky. Přístroj se začne ve specializovaných obchodech prodávat příští týden, tj. 15. června.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8