Nezařazené

Canon 5D Mark IV – technické inovace

Formát RAW s dvojitými pixely

Formát RAW s dvojitými pixely
Každý z 30 miliónů pixelů digitální zrcadlovky EOS 5D Mark IV se skládá ze dvou fotodiod, které může elektronika fotoaparátu využívat společně nebo každou samostatně. Tato technologie umožňuje vytvářet soubory ve formátu RAW s dvojitými pixely, které obsahují dvojici snímků pořízených ze dvou mírně odlišných úhlů pohledu. A při zpracování snímků pomocí software Digital Photo Professional mohou fotografové díky této technologii aplikovat na zdrojová data jeden ze tří typů jedinečných úprav. První z nich – mikronastavení obrazu (Image Microadjustment) – umožňuje přizpůsobení roviny zaostření a tedy i dosažení maximální ostrosti výsledného snímku. Tato úprava je skvělá například v případě jemného dolaďování portrétů. Režim Bokeh Shift umožňuje horizontální posunutí rozostřených objektů tak, aby lépe doplňovaly zaostřené prvky snímku. A konečně třetí úprava s názvem Ghosting Reduction umožňuje eliminovat výskyt různorodých artefaktů, jako jsou například nežádoucí odlesky a závoj.

Digitální optimalizace objektivu
Technologie digitální optimalizace objektivu, kterou vyvinula přímo společnost Canon a dosud byla dostupná pouze při zpracování RAW souborů ve fotoaparátu, je nyní k dispozici pro zpracování snímků ve formátu JPEG, a to v okamžiku jejich pořízení. Digitální optimalizace objektivu využívá informace o optických vlastnostech každého objektivu a umožňuje tak opravit řadu optických vad včetně difrakce a zjemnit vliv nízkopásmového filtru.

IPTC
Standard IPTC (International Press and Tele Communication) definuje ukládání informací do obrazových souborů. Uživatelé mohou přímo do fotoaparátu nahrát šablonu IPTC vytvořenou v některém z oblíbených softwarových nástrojů, jako je například Photo Mechanic nebo EOS Utility. Canon EOS 5D Mark IV údaje IPTC ukládá automaticky v okamžiku pořízení snímku do souboru XMP a podporuje tak jejich následné zpracování ve všech moderních softwarových nástrojích pro editaci fotografií. Tato možnost je velmi důležitá v dynamických odvětvích včetně zpravodajství a sportu – uživatelé nemusí tyto informace přidávat ke snímkům později a podpora IPTC tak významně šetří jejich čas.