Nezařazené

Canon 2000D

Za deset a něco tělo, za třináct se setovým objektivem je k mání tato jednoduchá zrcadlovka, určená k běžnému amatérskému použití. Už jsme ji tu předváděl v praxi, když jsem se s ní vypravil do rozkvetlého parku u zámku Štiřín. Dnes se na ni podíváme blíže.

Za deset a něco tělo, za třináct se setovým objektivem je k mání tato jednoduchá zrcadlovka, určená k běžnému amatérskému použití. Už jsme ji tu předváděl v praxi, když jsem se s ní vypravil do rozkvetlého parku u zámku Štiřín. Dnes se na ni podíváme blíže.

Jaký je a komu je určen
Je to jednooká zrcadlovka s výměnnou optikou. Snímač třídy APS-C (22.3 x 14.9 mm) má 24,1 megapixelů, podporuje ho procesor Digic4+. Citlivost má rozsah od 100 do 6400 ISO a video se natáčí v HD kvalitě 1080 bodů/30 snímků za vteřinu. Sériové snímání má frekvenci 3 snímky za vteřinu, nicméně lze pořizovat jednotlivé fotky ve videu, ovšem v rozlišení videa. Zaostřovací systém má 9 bodů. Displej je pevný třípalcový nedotykový s 920 tisíci body. Přístroj má wifinu s možností NFC (párování dotykem). Vestavěný blesk má dosah 9 metrů při 100 ISO. Video snímá až HD 1920, ukládá na karty rodiny SD. Akumulátor LP-E10 vydrží 500 fotek, přístroj váží 475 gramů a měří 129 x 101 x 78 mm.



Od ještě levnějšího modelu 4000 D se liší vyšším rozlišením čipu a větším displejem a taky více méně legračním detailem, že má páčku na zapínání/vypínání, kdežto 4000D se vypíná kruhovým voličem režimů. No a má kovový bajonet, zatímco 4000D ho má plastový. Funkčně je očesaný na minimum, ovšem co to minimum znamená: je to pořád řádný člen rodiny EOS, tudíž je to jádro systému EOS. Lze k němu pořídit libovolnou optiku kompatibilní s EOS a jiné příslušenství, jako jsou externí blesky apod. Najdeme zde základní výhodu zrcadlovky, tedy jasný hledáček který nezklame ani na sluníčku a rychlou odezvu spouště. Přiložíte k oku a vidíte… nic nebliká, nic se nechvěje, stisknete spoušť a je to tam. Nemá například bodové měření expozice, ale kdo používá bodové měření expozice? Ale má plnohodnotné ovládání externího blesku přímo z foťáku včetně režimu řídícího blesku. Přese všechno si myslím, že fotografování zrcadlovkou je pohodové a přináší hodně radosti, třebaže se éra zrcadlovek, myslím, zvolna chýlí ke svému útlumu.

Ovládání a menu
Na horní stěně najdeme otočný volič režimů s nabídkou M Av Tv a P (manuál, priorita clony a času a program) . Pak je tam zelený režim plné automatiky, režim „vypnutý blesk“ (což je zase automatický režim, jenomže je blesk blokovaný, což je důležité pro specifické případy, kdy se nesmí blesk používat, pak je tam CA režim: to je automatika, která zvídavému uživateli umožňuje měnit určité parametry, aniž by tušil, co to vlastně dělá, takže „rozmazané pozadí“ znamená, že nastavíme menší clonu. Následuje šest scénických režimů, jako je portrét, sport, makro, jídlo (= živé barvy) a noční portrét a nakonec video. Na gripu je umístěna spoušť, roller (ovládací kolečko) a tlačítko pro aktivaci blesku.



Na zadní stěně nalezneme nahoře tlačítko pro živý náhled (= sklopení zrcátka a pak komponujeme na displej – jako kompaktem) a na pravém rohu je tlačítko hvězdička a tlačítko pro změnu režimu měření expozice. Tu hvězdičku lze nadefinovat přes menu v třetím oddíle setupu položka Uživatelské funkce (C.Fn) v oddíle C.Fn IV obr. 8 volbou 3. AE/AF neblok AE. Tím nastavíme tzv. zadní ostření, má to určité výhody pro živou fotografii, protože se tím oddělí ostření od spouště. Na zadní stěně pak jsou tlačítka pro korekci expozice, pod ním je Q tlačítko: tím se na displeji objeví stavový displej, na němž pohodě a přehledně měníme některé funkce, jako je ISO anebo Picture Style – to je nastavení ostrosti, sytosti, kontrastu a barevnosti. Projeví se to na JPEG obrázku, pokud to používáme v RAW, musíme RAW vyvolat v editoru který umí nastavení picture style číst. Tlačítko DISP ovlivňuje, co vidíme na displeji, při prohlížení se přepíná celkový pohled a EXIF údaje. Následuje čtyřcestný volič s položkami ISO, autofokus, nastavení bílé a režim pohonu (série, jednotlivé snímky , samospoušť. Dole je menu a aktivace wi-fi. Menu je jednoduché. Má jen tři oddíly, foto (4 obr), prohlížení (2 obr) setup (3 obr) a ještě hvězdičku, což je oddíl, kam si můžeme natahat často používané úkony. Vždycky si tam ukládám formátování a vytvoření nové složky na kartě, jelikož je otrava to vždycky honit po menu:: tady je to jednoduché, ale když těch obrazovek je pětadvacet, je to pak docela opruz. V 2. oddílu setupu je položka Průvodce funkcí, to je nápověda. Ze začátku je asi dobré si to tam dát na povolit, lze to ale zakázat.

Jak se s ním fotí
Je to zrcadlovka a chová se podle toho. Startuje okamžitě a ostří – úměrně. Já používal setový objektiv, s ním ten AF není žádný metelesku blesku, s profi optikou to hodně ožilo, ale asi nedává moc velký smysl používat optiku která je čtyřikrát dražší než tělo (v tom ještě více méně lepším případě). Takto jednoduché přístroje je dobře ovládat jednoduše, ano – automatický režim. Jeho program line (křivka kombinace času / clony / ISO při změně světla) je velmi rozumná. Na sluníčku se snaží držet clonu 8.0, kdy ten setový objektiv fotí nejlíp,, ale ochotně odcloní, aby udržel 1/80 sec, v horším případě 1/40 sec, tady nastává kolísání. Tu osmdesátinu pak drží a navyšuje ISO až na 3200. V menu lze tu hranici zvýšit.

Zajímavý je režim Noční portrét, to je fakticky „blesk do pomalého času“ – nastaví 800 ISO a do něho pouští blesk, takže se vykreslí i pozadí i portrétovaná osoba. Má podivuhodně dobrý dynamický rozsah (lze jím manipulovat v nastavení přes Q tlačítko, nicméně si myslím, že v základním nastavení je rozumně vyladěn). Obrazový výkon samozřejmě odpovídá optice a jsem zase u toho problému. K tělu za deset tisíc asi těžko budeme kupovat Zeiss monofokály za osmdesát litrů. Nicméně i běžné setové objektivy jsou dnes velmi kvalitní, v oblasti středních clon je odstup od drahých skel minimální.

Shrnutí
Canon 2000D je velmi levná a tudíž skromně vybavená a uživatelsky jednoduchá zrcadlovka. Výborně poslouží jako startovací fotoaparát. Má všechny vlastnosti řádné zrcadlovky a je tudíž potenciálně jádro systému. Praxí uživatel zjistí, zdali se mu vyplatí do systému jít a investovat a rozvíjet ho. Při setkání s takto jednoduchým přístrojem mě vždycky překvapuje, co všechno umí – a rok od roku toho umí víc.

Ukázky:


1 až 4 rozsah zoomu setového objektivu 18-55 mm

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18
19 20


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky fotoaparátu Canon 2000D?