Nezařazené

Canon 2000D a Rozkvetlý Štiřín

Rozkvetlý s Velkým R, protože je to každoroční den otevřených dveří do krásného zámku a hlavně do zámeckého parku. Pravidelně tam mívám prezentaci fotek z cest, letos to bylo z Ománu. No a když už jsem tam byl, vzal jsem si s sebou Canon 2000D a setový objektiv 15-55. Jakpak se zrcadlovka za 13 tisíc sakum pikum s krásami Štiřína popasovala?

Rozkvetlý s Velkým R, protože je to každoroční den otevřených dveří do krásného zámku a hlavně do zámeckého parku. Pravidelně tam mívám prezentaci fotek z cest, letos to bylo z Ománu. No a když už jsem tam byl, vzal jsem si s sebou Canon 2000D a setový objektiv 15-55. Jakpak se zrcadlovka za 13 tisíc sakum pikum s krásami Štiřína popasovala?

Ještě připomenu, že je to takzvaně začátečnický přístroj nejnižší cenové kategorie (levnější Canon je jen 4000D) a setový objektiv dostanete když si ho koupíte v soupravě – i to je nejlevnější řešení. Tyhle objektivy 18-55, to je obvyklý výchozí objektiv a vyrábějí se v různých provedeních, tato je ta nejpřístupnější cenově. Po přepočtu na kinofilm mají ohnisko ekv. cca 28 – 80 mm, což je výchozí rozsah ohnisek pro plnoformátové přístroje. Na kratší straně je to velmi slušně širokoúhlý objektiv a na delší už přece jen něco s tou perspektivou udělá.

Canon 2000D na procházce
Bylo krásné slunečné počasí, ovšem v parku s mohutnými stromy nikdy není velký úpal. Snažil jsem se fotit na Program, jako to dělá většina uživatelů těchto přístrojů. Automatika udržovala expozici při 100 ISO na 1/100 při cloně F7.1. Objektiv je stabilizovaný – zkoušel jsem jeho chování, jestli se bude ostrost lišit, když a) zaostřím se stabilizací, počkám a exponuju, b) zaostřím a hned exponuju, c) exponuju bez stabilizace. Při 18 mm jsem pak žádné rozdíly nepozoroval.

Velkou atrakcí jsou zde v tuto dobu rozkvetlé rhododendrony. Ono ale když to člověk jen tak vyfotí, tak to nedá žádný extrémní efekt.Široký úhel záběru ale umožňuje přijít k motivu blízko a pozadí pak poslouží k vytvoření prostoru. To je malý trik, který v podstatě nemůže selhat.Dominantní objekty v popředí mohou vytvořit i rámec. Bývá dobré, když je pak toto popředí tmavé a kontrastuje se světlým pozadím – temné popředí a světlé pozadí vytváří iluzi prostoru.Dá se to ovšem i otočit a posadit světlé popředí na tmavé pozadí. Důležité je, aby byly dva jasně oddělitelné plány.Na ukázce nahoře jsme se přesunuli na delší stranu zoomu. To proto, abychom ovlivnili perspektivu: delší ohnisko vytváří dojem, že pozadí je blíž než ve skutečnosti je. Toto je další ukázka tohoto postupu – delší ohnisko, dominuje zde popředí, žluté kytičky, pavilonek je v pozadí a delší ohnisko si ho pěkně přitáhlo.Vždycky doporučuji používat krajnosti zoomu – jeho nejkratší a nejdelší stranu. Není dobré si zvyknout na to, že někde stojíme, něco vidíme a pak to zoomem honíme, abychom to dostali do záběru. Zoomujeme hlavně nohama: buď je to situace zralá na širokoúhlý záběr a pak jdu blíž, anebo je situace zralá na delší ohnisko a pk ustupuji. Jsou i výjimky – tady jsem se snažil zpasovat tu vodorovnou větev, aby mi nelezla do cesty. Ale jsem malej , fotil jsem tedy na live view s nataženýma rukama a stejně vy to chtělo ještě o 5 cm výš… Trochu jsme to honil zoomem, ale to je výjimka v tom, co dělám.Zkoušel jsem taky dynamický rozsah – a stabilizaci. Na ukázce je vlevo expoziční doba 1/60, pak jsem zvedl ISO na 800 a je to 1/640. Výsledek – nebe a dudy ve prospěch krátkého času.Fotka je výkazně ostřejší, aniž by nějak vadil šum. Světlé partie ale má poněkud přepálené.Když ovšem fotíte do RAW, snadno ten rozdíl překlenete. Tato fotka je upravená čistě v Camera Raw a žádné další úpravy na ní provedeny nebyly.Procházka po parku s Canonem 2000D mě opět přesvědčila, že i tyhle velmi levné přístroje jsou schopné slušných výkonů. Samozřejmě mají své limity – v sobotu bylo ideální počasí, v krásném prostředí se nedalo nic zkazit. Nicméně – zrcadlovka nezklamala a udělala mi radost.


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Canon EOS 2000D.