Nezařazené

Canon 1DX Mark II

Po téměř pěti letech přichází Canon s novou verzí své profi zrcadlovky, která sloučila jeho řadu 1D s menším čipem a plnoformátovou řadou DS. Od té doby se revoluce udála spíš ve videu než fotografické technice, a videu teď nový model vychází vstříc 20megovým plnoformátovým (24 x 36 mm) snímačem Dual-Pixel CMOS. Záznam je zprocesovaný Dual DIGIC 6+. Výpočetní výkon umožnil i dokonalejší korekci eventuálních optických vad použitého objektivu. Frekvence série je 14 fps, to je zřejmě u zrcadlovky, najmě pak s velkým zrcátkem fyzikální limit. V Live View (se zvednutým zrcátkem) pak frekvence stoupne na 16 fps. Mechanismus zrcátka byl přepracován, je počítán na 400 tisíc oken.


Přístroj z hořčíkové slitiny, plně utěsněný proti prachu a vlhkosti, je vybaven rychlým slotem CFast 2.0, který komunikuje s kartami CFast 2.0 – ty se zřejmě vynoří ze zapomnění, ty původní CFast karty stály na rozhraní SATA II. Pak ovšem bude třeba použít patřičné čtečky, jelikož CFast karty nebyly se čtečkami CF kompatibilní. Na tyto důležité detaily tedy budeme hodně zvědaví. Canon upozorňuje, že maximální rychlost CFast 2.0 se musí obnovovat pravidelným formátováním, jde zřejmě o speciální proceduru přes Full Format and Refresh Tool. Za podmínky použití této karty bude možno pořídit až 170 fotografií v RAW formátu. Pokud jde o JPEG, zde není žádný limit počtu snímků. Další slot je standardní CF. Rozsah ISO zůstává na 100 – 51200 s možností rozšířit na 409000. Počet ostřicích bodů zůstává na 61 s včetně 43 křížových. Zaostřovací systém je přepracovaný a kryje o 24% širší plochu než ten původní. Body kolem středové oblasti zvládají zpracovat světlo až při -3EV , respektive při cloně F8.0. Sledování objektu v rovině ostrosti zajišťuje nový modul EOS Intelligent Tracking and Recognition AF s 360 tisíci body. Ten zpracovává světlo i v infračervené části spektra, zajišťuje m.j. i vyhledávání tváří a sledování objektu. Výpočtu napomáhá modul AI Servo AF III+ . Snímač obsahuje fotodiody pro analýzu fázového posunu (Dual Pixel AF), jde tedy o první plnoformátový hybridní snímač. Dpreview poznamenává, že Dual Pixel AF ve fotorežimu funguje jen při single jednorázovém ostření při Live View (= fotografování na displej se zvednutým zrcátkem), nikoli  při průběžném ostření,  jenže při snímání videa lze ostřit průběžně. Zvláštní nedůslednost.

 


Video může být 4K při 60 fps, při HD 1080 je možné zachytit zpomalené video frekvencí 120 fps. Při snímání videa je zajištěno plynulé ostření.

LCD je 3,2palcové s 1,62 miliony bodů, fixní, dotykové – je možno dotykem definovat ostřicí bod. Tisková zpráva poukazuje na to, že tudíž lze nadefinovat ostřicí bod a při pořizování videa autofokusová automatika plynule sleduje pohybující se objekt. Čtu na webu, že dotykem nelze ovládat menu a nelze listovat při prohlížení.

Přístroj má vestavěnou GPS a lze k němu dokoupit wi-fi přenosový modul WFT-E8A. Nová baterka (rozměrově shodná se starou) má výdrž 1210 snímků. Výstupy jsou USB 3.0, Ethernet a HDMI. Přístroj měří 158mm x 167.6mm x 82.6mm a váží 1340 g.

Poznámka Digineffu:
První reakce na Facebooku reflektují spíš zklamání než nadšení, ovšem vycházejí z předběžných uniklých údajů. Pokrok je zde – přinejmenším parametricky – hodně skromný, někdy až překvapivě žádný. Určitě se dočkáme souboje Titánů tento Canon versus Nikon, nedávno ohlášený. Myslím si, že usuzovat z parametrů a docházet k jásotu nebo odsudku nemá smysl. V této třídě bylo dosaženo vrcholné efektivnosti už před lety, takže nemá cenu se pošklebovat evoluci, když se revoluce konat ani nemůže.