Nezařazené

Cameramatic – UMENÍ snadno a rychle

Miluji svůj iPhone 4 a těším na na iPhone 5 a fotím tímto přístrojem. Výsledky jsou ptákovské. Proto mě těší. Fotoaparát je integrální součást hardwaru i softwaru všech soudobých mobilů chytrých i hloupých. Do chytrých přístrojů si můžete dokoupit „ještě chytřejší“ fotoaparáty, což jsou prakticky jen sofwarové nadstavby, které dělají s fotkami všelijaké kejkle.

Miluji svůj iPhone 4 a těším na na iPhone 5 a fotím tímto přístrojem. Výsledky jsou ptákovské. Proto mě těší. Fotoaparát je integrální součást hardwaru i softwaru všech soudobých mobilů chytrých i hloupých. Do chytrých přístrojů si můžete dokoupit „ještě chytřejší“ fotoaparáty, což jsou prakticky jen sofwarové nadstavby, které dělají s fotkami všelijaké kejkle. Jednou z takových aplikací je Cameramatic, dílo programátora s nickem youthhr. Stojí na AppStore 1.99 dolarů, má 16,6 MB dat a rozumí si s iPhone, iPod touch (4t generace), iPad 2 Wi-Fi, a iPad 2 Wi-Fi + 3G. V žebříčku obliby má 4+, což je dost. Fotí se s tím jednoduše. Umí to jen obrázky čtvercového formátu, takže ovládání vypadá asi takto: * * Exponuje se kolečkem vpravo. V levém horním rohu je ovládání blesku, displej reaguje na dotyk a umístí zaostřovací bod, kam je třeba. Nikde jsem ale nenašel ovládání ISO, WB, kompenzaci apod. Ozubené kolečko vlevo dole vede na menu, kterým nastavujete filtry a rámečky, jakož i settings, tedy další nastavení. Zde je důležité nastavit Auto Save, aby se snímky neukládaly jen do skrytého adresáře Cameramatic, ale do „camera roll“, ze kterého je lze přehrát do PC z běžného adresáře DCIM, do kterého se dostanete po připojení iPhonu přes USB. Fotky se dají pořizovat v různých velikostech, je dobře si nastavit tu největší, což je 1930 x 1930 bodů, čili necelých 4 megapixelů. Lze ale fotit i 650×650, 800×800 a 1024. Zapisují do EXIF, když je třeba, tak i GPS souřadnice. Má 51 filtrů a 41 rámečků a la pak ještě je možno fotky dál procesovat, měnit jim tmavost a kontrast, samozřejmě sytost – ale to asi má smysl hlavně když je ta věc nainstalovaná na iPadu.ze z něho přímo uploadovat na Cacebook, Flickr, Twitter, Instagram a na elektronickou poštu. Já jsem pár fotek poslal na Flickr, najdete je zde. Ty filtry dodávají snímkům vzhled filmové klasiky pořízené nějakým prachmizerným aparátem, a rámečky jim dodají patinu. Tak kupříkladu tato fotka:


je pořízena filtrem Plastic a rámečkem Wiewfinder 08. Následující má filtr Bleach Bypass a Wiewfinder 07.


Nejlépe vycházejí fotky za mdlého světla. Vysoké kontrasty vedou k přepalům, ale vhodný rámeček to zachraňuje. Následující ukázka je s filtrem BW Expired Film a Wiewfinder 08.


Jediná nedomyšlená je „kinofilmová perforace“… nevypadá jako kinofilm.


Nejvíc se mi líbí fotka naší Nory, zase je to Bleach Bypass a Wiewfinder 10.


Je to blbinka a není to blbinka. Samozřejmě nás to vzdaluje od „pořádné fotografie“ – touto metodou vyfotíte jakoukoli koninu a vzejde z toho UMENÍ. Nicméně určité kouzlo to má, přinejmenším je to zábavné. Dají se k tomu přikoupit – opět za nicotné položky – další filtry, zejména cross processing. Takže, proč si neužít trochu zábavy? Mimochodem, podobných aplikací AppStore nabízí spoustu, populární je Hipstamatic, ale tenhle Cameramatic se mi líbí nejvíc. Nicméně je třeba mít na paměti, že skutečně jde o ptákovinku a že ke skutečné tvorbě se nedostanete za jízdenku v ceně 1.99 dolarů, to je jen formální opička, která stejně rychle zaujme, jako omrzí.