Nezařazené

Budoucnost bezzrcadlovek

Dodnes se používá pojem systémový kompakt. Poukazuje na fakt, že jde o přístroje s výměnnou optikou, tedy že tělo je jádro systému a na něj se pověsí objektivy, blesky, bateriové gripy a další příslušenství. Podstatné je ale slovo kompakt, to naznačuje, že má jít o přístroje malé. Té představy se držel Sony, když přišel v roce 2013 s první sedmičkou a drží se jí dodnes, kdy Alpha A7 Mk III sklízí jeden úspěch za druhý, ten nejdůležitější je úspěch obchodní. Alphy jsou malé přístroje. Canon, Nikon a posléze Panasonic se o nějakou kompaktnost nesnaží, nejméně pak Panasonic – jeho esko je pořádný kus železa do ruky! Má to svoji logiku a své praktické opodstatnění. Právě malý rozměr je v mých očích jediná podstatná nevýhoda systému Alpha 7 – 9. Ty malé krabičky vypadají legračně s nasazenými objektivy třídy G Master a pohled na Alpha 9 s nasazenou 100-400 je věru zábavný, aparát vypadá jako přerostlá krytka. Touto cestou tedy následovníci nejdou a dělají dobře.

V jejich rozhodnutí se skrývá odpověď na otázku po budoucnosti plnoformátových bezzrcadlovek.Malými rozměry konkurovat zrcadlovkám nebudou, protože o malé rozměry nikdo nestojí a kdo stojí, obstará si bezzrcadlovku APS-C, třebas od Fujifilmu, anebo MFT od Olympusu nebo Panasonicu. Pokd mají obstát, musí nabídnout něco, co zrcadlovka nabídnout nedokáže.
Čímž s dostáváme k hledáčkovému systému. Zrcadlovky převálcovaly na přelomu padesátých a šedesátých let dálkoměrné přístroje čistě proto, že v jejich hledáčku byl obraz líp vidět a líp se s nimi – ručně – ostřilo. No a v plnoformátových zrcadlovkách obraz vidíme líp než v zrcadlovkách. Obraz je jasný a zřetelný, lze snadno ostřit ručně, můžeme si zapnout a vypnout všemožné údaje a máme kontrolu nad správností expozice. Teď, kdy se podařilo díky technologii hybridních čipů vyřešit rychlost ostření, je rozhodnuto. Zrcadlovky hned tak nevyhynou, ale uživatelsky lepší jsou plnoformátové bezzrcadlovky.

V zrcadlovkách dnes máme výklopné displeje s živým náhledem a ty jakž takž nedostatky optického hledáčku suplují, ale co naplat, jejich použití je obtěžující a zdlouhavé. Je to tak trochu přívěsný motorek na velocipédu – motorku z něho neuděláte.