Nezařazené

BLOG: Jak sedláci u Chlumce

Příští týden se chystáme s Ljubou na čtyři dny obytným busíkem do Toskány – a tumáš čerte kropáč, odešel mi Canon EOS 7D! Takže jsem dopadl jako sedláci u Chlumce. Samozřejmě tam nepojedu s náčrtníkem a nebudu si kreslit, budu tam cvičit oba Peny trojky od Olympusu, velkého i Lite, a ještě jeden kompakt od Samsungu a samozřejmě beru Canon EOS 5D Mark II, takže BUDE čím fotit.

Příští týden se chystáme s Ljubou na čtyři dny obytným busíkem do Toskány – a tumáš čerte kropáč, odešel mi Canon EOS 7D! Takže jsem dopadl jako sedláci u Chlumce. Samozřejmě tam nepojedu s náčrtníkem a nebudu si kreslit, budu tam cvičit oba Peny trojky od Olympusu, velkého i Lite, a ještě jeden kompakt od Samsungu a samozřejmě beru Canon EOS 5D Mark II, takže BUDE čím fotit. Ale ta sedmička zamrzí, tím spíš, že se potvrdily pověsti o její poruchovosti.

Proč sedmička, když mám pětku? Onehdy jsem četl na nějakém fóru debatu na toto téma. Můj názor je takový: pětka má výhodu velkého čipu, sedmička výhodu malého čipu. Tedy, tu pětku používám spíš jako se dřív používal střední formát – a navíc je tu výhoda v tom, že 16 mm objektiv má opravdu ohnisko 16 mm a ne ekvivalent 24 mm, tedy je to pořádně širokoúhlé sklo. Sedmička je úžasná na živou fotografii, jednak proto, že prodlužuje ohnisko 1.6x a jednak proto, že má rychlou sérii 8 fotek / sec. V poslední době hodně fotím našeho nového pejska, čtyřměsíční fenečku pointra Noru, a co naplat, při pohybu ji pokropit rychlou sérií a vybrat jednu totku, to je to pravé. I když tradicionalista mě osočí ze cvakálkovství – bude mi to jedno, prostě budu mít fotku, která se mi líbí.

 


 

Takže tohle si musím v Toskánsku odpustit, sedmička je v servisu. Prostě, nezapnula se a tvářila se, že má vybitou baterku. Pak se zjistilo, že už cosi temného naznačovaly některé fotky – mimo jiné i jedna zveřejněná na recenzi Tamrona 17-50/2.8 (už tam není, vyměnil jsem ji), je to tahle:

 


 

Na první pohled na ní nic divného není, ale při zvětšení na 100% vidíme pruhy ve stinných místech.

 


 

Mně se to ještě nikdy na žádném přístroji nestalo, ale už jsem se s tím setkal mnohokrát jinde. No a teď to mám takříkajíc doma. S tou sedmičkou Canonem to asi fakt není v pořádku.