Nezařazené

Blesky Rollei v praxi

Firma Rollei se v poslední době zaměřuje na příslušenství a dodává kvalitní výrobky za rozumné ceny – seznámil jsem vás s jejich stativy a nedávno s kabelovou spouští. Nyní mám v ruce inovované blesky 58F a 56F a univerzální rádiový odpalovač. Ano, modely F už umí i rádio.

Firma Rollei se v poslední době zaměřuje na příslušenství a dodává kvalitní výrobky za rozumné ceny – seznámil jsem vás s jejich stativy a nedávno s kabelovou spouští. Nyní mám v ruce inovované blesky 58F a 56F a univerzální rádiový odpalovač. Ano, modely F už umí i rádio.



Univerzální odpalovač blesků Rollei, umožňuje instalaci jak na fotoaparáty Canon tak i Nikon a to bez použití redukcí a samotné odpalovače pak podporují blesky obou značek Canon i Nikon a samozřejmě i blesky Rollei. Plně jsou podporována nastavení blesků na E-TTL, i-TTL, M a Multi. To zaslouží vysvětlení.
Univerzalita je zajištěna hardwarově i softwarově. Hardware, to je především patice, která má více kontaktů, než je v kraji zvykem.



Po nasazení na přístroj blesk pozná, zdali komunikuje s Canonem nebo Nikonem. Má režim TTL, manuál a Multi, to je stroboskop, série záblesků, přičemž lze nastavit jejich počet a časové rozestupy. Blesky ale lze použít i mimo tělo přístroje. To dovedly i předchozí modely 58 a 56, které jsem tu recenzoval skoro před rokem – ty ale uměly jen komunikaci na bázi infra paprsků; ta je velmi efektivní v místnosti, venku na sluníčko dovede vynechávat – a v každém případě vyžaduje přímou viditelnost řídící jednotky nebo blesku a externího blesku mimo tělo. Proto je mnohem lepší komunikace rádiová. Ta jednak má větší dosah – venku až 50 m, jednak nevyžaduje přímou viditelnost, takže můžete efektně svítit – například s bleskem umístěným za vašimi zády. Komunikace mezi vysílačem a přijímači je zprostředkována rádiovým spojením na frekvenci 2.4GHz. A co je důležité, lze použít i vysokorychlostní synchronizaci – blesk není omezen synchronizačním časem – ten bývá obvykle 1/125 sec, někdy 1/250 (je to podle konstrukce závěrky). To je důležité v situaci, kdy venku fotíte typicky portrét na malou clonu a expozice vám i při nízkém ISO vyletí – dejme tomu – na 1/1000 sec. Vysokorychlostní synchro to dokáže zvládnout.

Jak se s tím fotilo 
Modely 58F a 56F jsou si podobné, ale liší se i jinak než směrným číslem (58 a 56). Model 58F je napájen akumulátorem a v balení je i akumulátor, dále má přídavné LED světlo. Příjemné vylepšení, na rozdíl od původního modelu 58 umí 58F svítit LED a do toho používat TTL blesk. Ovládání moc intuitivní není, ale to je bolest většiny blesků. Musíte se naučit funkce jednotlivých tlačítek:



Mode je jasné, to je nastavení režimu, přičemž eTTL je pro Canon a iTTL pro Nikon. Dvojstiskem nastane CLEAR, tedy vymazání všeho, šipka s H nastavuje vysokorychlostní synchro a tlačítko ZOOM aktivuje postupně i další funkce – lze nastavit ručně zoom (= zúžit nebo rozšířit úhel vyzařování blesku), vypnout blýskání, pokud chceme blesk použít jako řídící jednotku pro jiný externí blesk v režimu infra. Míra hlavolamosti zhruba odpovídá to, co od vás chce originál Canon nebo Nikon.

Tvrdší oříšek je co do ovládání řídící modul. Ten se dokupuje extra. Cena blesků je ve srovnání s rádiem komunikujícími Canony a Nikony skoro třetinová – 58F stojí , pro Sony 56F za 3590.4390 a 56F 3590. Ve srovnání s blesky je odpalovač docela drahý za 2335 Kč, nicméně rádiový odpalovač Canon je za osm tisíc. To rádio je drahá legrace. Co se týká ovládání odpalovače, ztěžuje ho graficky nepříjemný displej, který je špatně vidět. Lze tam nastavit čtyři varianty nastavení A,B atd., ale šipka která označuje to co se zrovna nastavuje je skrytá za okrajem a na sluníčku ji skoro neuvidíte.

Funkčně žádné problémy nebyly. Zde je ukázka, jak jsem sestavu použil při focení experimentu Paranormální výzvy. Na ukázce je vidět, jak mdlé světlo v místnosti bylo.



Bleskem postaveným ze strany se dá získat velmi plastické osvětlení.



Toto je nesmírně užitečné při fotografování i různých událostí, svatby, narozeniny… blesk je na stojanu, může být i za vašimi zády, může jich být i několik – a přepínáním z A na B a na C můžete jediným stiskem měnit v jednom okamžiku například intenzitu záblesku.
Rádiová synchronizace není žádný nový vynález, co ale je příjemné – sestoupila do nižších sfér finančních nároků. Užití je široké, jde jen o to si na ně zvyknout a osvojit si ho.