Nezařazené

Blesky Rollei 58 a 56

Hned tři vlastnosti jsou na novince Rollei zajímavé: vysoký výkon a široká použitelnost, důkladnost zpracování a příznivá cena. Jde o externí blesky použitelné jak na konceptu Canon, tak na Nikonech, to je další zajímavý prvek. Zajímavý je spíše výrobně a distribučně, protože málo kdo asi vlastní oba systémy – ale když o tom uvažuji, mohlo by to zaujmout půjčovnu fotografického zařízení. Zkrátka, umí to jak Canony, tak Nikony, nicméně ovládání se pro oba systémy v detailech liší. K blesku se dodává velmi důkladná příručka ve světových jazycích, čeština bohužel v knížce není, musíte na internet. Já je zkoušel na Canonu 5D Mk III.

Jaký je a komu je určen
Hovořím v jednotném čísle, protože jsou si oba velmi podobné. Vyšší model má směrné číslo 58 (připomenu, že jde o násobek clony a vzdálenosti v metrech př 100 ISO, takže na 10 metrů lze použít clonu cca F5.6), může se napájet jednak tužkovými baterkami, jednak akumulátorem – ten je i s nabíječkou v balení. O praktické výhodnosti nejsem přesvědčený – musíte se starat o nabití aku a náhradní stojí tisíc korun. Při cenách AA baterek je ekonomika věci na zvážení, nicméně je vždy dobré, když máme volbu. Podstatnější pro praxi rozdíl mezi 58 a 56 v tom, že 58 disponuje LED reflektorem. Úplně nepodstatný rozdíl je v tom, že kontrolní LED modelu 58 je modrý, kdežto 56 je zelený (a zčervená při nabití). Drobné rozdíly jsou ve vstupech a výstupech – 58ka má připojení na externí zdroj, 56ka má USB vstup, aby bylo možno měnit firmware. Na ukázce dole je provedení 58.


Oba dovedou pracovat v TTL režimu, to znamená, že expozice je zahájena předbleskem, následuje měření odraženého světla a podle něho se dávkuje výboj, který už realizuje expozici. Záblesk lze korigovat do mínusu i do plusu podle okolností. Rozumí se ovšem, že oba mají svoji hlavu natáčecí a vyklápěcí, dodávám pro pořádek  něco samozřejmého.

Jde o systémové blesky. Po nasunutí do aktivních sáněk se blesk napojí na systém fotoaparátu. Načítá si ohniskovou vzdálenost a podle ní koriguje vyzařovací úhel záblesku (pro vysvětlení: kdybych fotil 100 mm ohniskem, byl by nesmysl, kdyby záblesk kryl dejme tomu 50 stupňů, odpovídající 35 mm ohnisku – proto se úhel zúží. Má to své limity – od 18 do 180 mm plnoformátu: pro speciální účely ale lze úhel zúžit i ručně při nasazeném širokoúhlém objektivu; pak blesk ozáří jen omezenou oblast kolem středu. Někdy se to může hodit.

Další režim je bracketing a ruční nastavení – zde nastavujeme od plného výkonu to 1/128 výkonu. Blesk zvládá i režim Multi neboli stroboskopický, kdy blesk pálí sérii záblesků. Počet závisí na síle záblesku, čím je slabší, tím víc záblesků může být, takže při 1/128 výkonu až 40, kdežto na plný výkon 2. V praxi tedy přichází v úvahu nejspíš 1/16 výkonu, kdy přístroj má kapacitu cca 8 záblesků. Vše co zde řečeno platí pro oba modely.

Asi budete zvědavi na funkci LED světla modelu 58. Bohužel nefunguje jako třeba Metz MB 58 AF-2 vybavený sekundárním reflektorem – hlavní může být libovolně namířen a sekundární vyrovnává stíny. Tato LED svítilna je typu buď anebo – jakmile ji zapneme, vypneme blýskání a máme stálé světlo.

Jak se s nimi fotí
Pozoruhodná je kompatibilita. Velmi spolehlivě si čte nastavené ohnisko a opravdu se zastaví na 180 mm. Z menu lze blesk ovládat, nastavují se zde režimy, při bezdrátovém ovládání podřízeného blesku se tu dají nastavit kanály a také se nastaví, zda má záblesk řídícího blesku připojenému k fotoaparátu být antivní anebo jenom měrný. Rozsah ručního nastavení úhlu je omezen mezi 24 a 105 mm, pokud je řízen z Canonu. Toto je ukázka menu Canonu:


Ovládání mi připadá jako kříženec canonského a nikonského řešení. Intuitivní stoprocentně není. Je dobře prostudovat příručku, zde je na ni link. On a off, to pochopí každý hned, stejně jako tlačítko Mode že nastavuje režimy a také clear že vynuluje všechna nastavení současným stisknutím obou tlačítek. Důležité je vědět, že stiskem  levého tlačítka vedle nápisu clear přepínáme mezi slave a master režimem, tedy mezi podřízeným a řídícím bleskem. Opakovaným stiskem přepínáme mezi režimem Canon a Nikon. Pravým tlačítkem zapínáme vysokorychlostní synchronizaci a záblesk na druhou lamelu (blesk pálí těsně před koncem expozice – když je na přední lamelu, pálí na začátku expozice; rozdíly jsou při delších expozicích).


Vysokorychlostní synchronizace zvládá až 1/8000 sec. Připomenu, že se to používá pro přisvětlení scény venku, i za plného slunce – například portréty v protisvětle apod. Je velmi příjemné, že blesk Rollei dovede řídit blesk Canon (a jistě i Nikon) a funguje to i obráceně, Canon řídí Rollei. Což má praktický dopad – pokud máte ke svému Canonu či Nikonu originál externí blesk, můžete si přikoupit Rolleie za příjemně nižší obnos a budovat si osvětlovací systém – i na tyhle Rollei blesky pasují všelijaké ty nástavce, bowens redukce na softboxy a podobně.

Shrnutí
Blesky Rollei 58 a 56 jsou solidně vyrobené, vysoce výkonné externí blesky. Otázka zní, jaký volit. Rozdíl v ceně je 4 ku 4,4 tisíc. Jak jsem řekl, nevidím v akumulátoru zásadní výhodu a LED mě poněkud zklamala, zato velmi oceňuji, že i levnější verze 56 umí vysokorychlostní synchronizaci podřízeného blesku (tedy: řídící je v Hi režimu a vnutí ho podřízenému blesku). Kupříkladu blesky od Canonu to dovedou až od 580EX nahoru. No a za čtyři tisíce takto vybavený blesk, to je výtečný poměr cena / výkon. Pokud mě něco mrzí, a při té ceně je to asi drzost to chtít, že bezdrát je na bázi infra a nikoli rádio. Měla by následovat otázka, co bych chtěl, zdali hodinky s vodotryskem, ale odpovím, že Nissin Di700A to umí a stojí 4600 Kč. Jiná věc, že tyhle rádiové bezdráty obvykle neumí vysokorychlostní synchro, takže pořád mi ten Rollei připadá jako hodně dobrá věc.