Nezařazené

Blesk do pomala a další záhady

Jak je to s bleskem do pomalého času? Na to se mě zeptal náš čtenář, pan T.N. Zkusme se k problematice blesku zase po čase vrátit. Psal jsem zde o blesku několikrát, například v říjnu 2010 Bleskově o blesku kde jsem psal o automatickém režimu a kompenzaci výkonu blesku, anebo loni v prosinci v článku Vražedná kombinace, také odpověď na dotaz čtenáře. Ten aktuální dotaz zní takto:

Nedavno som si kupil svoju prvu zrkadlovku Canon 600D.  Na mojom predchadzajucom C S95 bol dedikovany rezim blesku: slow sync, ktory nechal fotoaparat vypocitat expozicne hodnoty akoby bez blesku a pri samotnej expozicii do nej este blisol internym bleskom podla jeho nastavenej sily (kompenzacie). Pri C 600D ale v nastaveni interneho blesku tieto moznosti chybaju (fotim prevazne na Av), je tam v podstate len moznost 1st curtain / 2nd curtain a kompenzacia blesku. Dalsia vec ktoru som spozoroval je ze cas expozicie sa pri aktivovanim internom blesku obmedzi na interval 1/60 – 1/200. Takze moja otazka znie: ako to je vlastne pri C 600D so slow sync, napr. pri Av? Je stale zapnute? A ako to suvisi s ETTL-II, ktory by mal byt podporovany internym bleskom?

Nuže, slow synch je označení takového režimu záblesku, kdy – jak správně píše pan T.N., automatika respektuje nastavenou expozici a do ní pouští záblesk. Pro běžné focení kompaktem je typické použití blesku v automatickém režimu. V tomto případě přístroj sám aktivuje blesk, jakmile je málo světla. Od určité hranice aktivuje blesk a nastaví tzv. synchronizační čas, zpravidla je to 1/60 sec. Od toho okamžiku blesk přebírá funkci hlavního světelného zdroje. Jsou z toho obvykle jen nepěkné obrázky, kdy lidé v popředí jsou sice správně exponovaní, ale pozadí za nimi je černé, utopené do tmy. Proto je zavedena slow synch: přístroj respektuje dlouhý čas při pomalém času a do něho pustí záblesk. Ten je možné regulovat pomocí kompenzace záblesku. Obvykle jsou nejlepší výsledky, když nastavíme kompenzaci blesku na -1 EV. Pak dojde k prosvětlení pleti, nasazený jisker do očí, ale pak nebývá hlavní motiv přepálený.

U kompaktů je třeba slow synch nastavit, kdežto zrcadlovky ho obvykle mají jaksi trvale. Ale pozor: jakmile jsou nastavené na režim AUTO, tedy na zcela automatický režim, chovají se stejně jako kompakty a nastavují s důsledností lepší věci hodnou synchronizační čas, obvykle tu 1/60 sec. Některé Canony měly to zvláštnost, že pro dosažení režimu slow synch bylo nutno nastavit režim portrét v protisvětle (ikonka panáčka s hvězdičkou, má ji i 600D na kruhovém voliči režimů).

Ta 1/200, někde je to 1/250 sec, o které se pan T.N. Zmiňuje, je něco jiného: to je nejkratší doba osvitu, kdy je světlu otevřené plné okno. Ta 1st curtain a 2curtain, to je česky první a druhá roleta, tedy roletka štěrbinové závěrky. Jsou to mechanická zařízení, která otevírají a zavírají pro světlo průchod k čipu. Následující diagram jsem převzal z webu Canonu kde je problematika pěkně vysvětlena.


Předblesk, to je měrný blesk, který je odpálen a čidlo měří světelnou odezvu a podle ní dávkuje sílu provozního záblesku. První situace zachycuje funkci závěrky a blesku v dlouhém čase. Nejdřív je průchod k čipu zavřen první roletou, ta klesá, na okamžik je čip celá obnažen a do toho proniká záblesk. Ten skončí a začne klesat druhá roleta, až průchod zavře. Druhá situace začíná zase předbleskem, klesá první roleta, ale to už práská první dílčí provozní záblesk, následuje další, proniká štěrbinou a vše dokončí ten poslední, který vnikne na čip dřív než druhá roleta klesne a zavře průchod.

Ale pozor. TOTO NEUMÍ VESTAVĚNÝ BLESK! Toto dovedou jen lepší externí blesky v režimu obvykle označeném písmenem H (high vysoká rychlost). Takže pokud má naše zrcadlovka vestavěný blesk (profi je nemají), jsme omezeni obvykle 1/250 sec, kratší čas nelze použít ve spolupráci s bleskem.

No a konečně, poslední část dotazu pana T.N., jak to souvisí se synchronizací externího blesku.

Model 600D, i chystaný model 650D a model 7D mají vestavěné blesky, které dovedou aktivovat a řídit externí blesky MIMO tělo přístroje. Pak ale je nutné na externím blesku nastavit režim H. Žádná jiná záhada v tom není.

Na první ukázce je fotka pořízená bleskem v synchronizačním čase 1/60 sec v automatickém režimu. Atmosféra prostředí zmizela.


Na druhé ukázce je zachována atmosféra prostředí, expoziční doba 1/20 sec.