Nezařazené

Bajonetový adaptér Sony LA-EA2

Adaptéry jsou velmi oblíbenou součástí fotografické výzbroje, protože rozšiřují škálu použitelné optiky. Například firma Novoflex vyrábí pro modelovou řadu Nex adaptéry pro objektivy Sony s bajonetem A, ale také Nikon a Pentax. Podobných adaptérů je mnoho.

Adaptéry jsou velmi oblíbenou součástí fotografické výzbroje, protože rozšiřují škálu použitelné optiky. Například firma Novoflex vyrábí pro modelovou řadu Nex adaptéry pro objektivy Sony s bajonetem A, ale také Nikon a Pentax. Podobných adaptérů je mnoho. Sony nyní nabízí zcela speciální adaptér, který má v sobě polopropustné zrcátko a zaostřovací zařízení toho druhu, jaké jsou v „translucentech“, nyní už model 65 / 75. Je to drahý špás, stojí to 8 a půl tisíce. Za vyzkoušení to jistě stálo. Vypadá to takto:

 


Z této strany se nasazuje objektiv, z druhé strany se adaptér nasadí na přístroj Nex. Tu druhou stranu vidíte zde:

 


Lesklý obdélník je samozřejmě ono polopropustné zrcátko, které propouští 2/3 světla dál na čip a 1/3 odráží na AF senzor na principu fázové detekce. Když je to dohromady, vypadá to takto – na snímku širokorozsahový zoom Sony 18-250:

 


Jakmile sesadíme soustavu dohromady, přístroj se chová zcela standardně. Lze nastavit režimy AF i ruční ostření, singl i průběžné ostření, zaostřovací bod jeden anebo celoplošné ostření. Po nasazení se objektiv sám od sebe proostřuje, jako když se pes protahuje. To navazuje kontakt objektivem s tělem přístroje. Občas ovšem hodí hlášku, že přístroj neumí detekovat objektiv a že ho máte pořádně nasadit. Pomůže tomu prozoomování na nejkratší ohniskovou vzdálenost. Na displeji obraz znatelně ztmavne (pracoval jsem s přístrojem Nex 5N). Chtěl jsem tomu odpomoci zesvětlením displeje, ale chyba lávky, tato funkce je po nasazení adaptéru vypnuta. To je kromě ceny jediná moje zásadní námitka, tohle musel někdo vymyslet opravdu hlavou. Když dopadá méně světla, spíš bych čekal, že adaptér se s tělem domluví na zesílení jasu displeje! Teď k těm příjemnějším prvkům systému. Především, je to opravdu výhoda, že můžete ke svému Nexu dát i jiné objektivy. Pokud někdo buduje systém Sony zrcadlovka + mirrorless, pak je opravdu výhodné si adaptér obstarat. Potom může maličký Nex velmi dobře a plnohodnotně zaskočit jako druhý přístroj a není třeba se trmácet s objemným druhým tělem DSLR. Přístroj velmi svižně doostřuje v průběžném ostření, testovací fenku Noru doostřoval statečně, na úrovni čistých zrcadlovek, všechna čest.

 
Po stránce funkční je tedy adaptér v pořádku, velmi dobře se s ním pracuje, zejména při použití teleobjektivu. V této souvislosti je třeba zmínit, že na své spodní části má kovový závit pro stativový šroub. O praktičnosti tedy není pochyb, jen je otázka, zda se investice osmi a půl tisíc vyplatí. To ovšem záleží na každém z nás – zda rozšířit možnosti kompaktu s výměnnými objektivy a mít druhé tělo pro výbavu velkých objektivů Minolta – Sony.