Nezařazené

Aurora HDR 2018 – další poznatky

Před týdnem jsem tu představil program pro vytváření HDR obrázků. Tato původně applovská Aurora je nyní k disposici i ve verzi pro PC a za 100 euro získáte licenci pro pět instalací, jak pro Apple, tak PC. Stručně připomenu, jak to funguje.

Před týdnem jsem tu představil program pro vytváření HDR obrázků. Tato původně applovská Aurora je nyní k disposici i ve verzi pro PC a za 100 euro získáte licenci pro pět instalací, jak pro Apple, tak PC. Stručně připomenu, jak to funguje.

Do Aurory natáhnete dílčí fotky – v mém pokusu jsem jich pořídil šest. Mohou to být RAW fotky, ale pak je to pekelně pomalé. Po natažení fotek je třeba zaškrtnout políčko Alignement, tedy zpasování na sebe. Zde podotknu zkušenost z předchozích pokusů – tohle alignement není nejsilnější stránka Aurory. Pro uspokojivé HDR obrázky je nutné použít stativ, tečka. Tady je těch šest fotografií, vyhlídka na Měchenice v údolí Vltavy po západu slunce.



Vidíte, že expozice jsou voleny s odstupem cca jednoho EV. Žádná není ideální. Tato fotografie je v pořadí druhá. Jasné partie nebe jsou přepálené, červánky jsou trochu patrné mezi větvemi vpravo.



Aurora z natažených fotek nabídne HDR obrázek. Toto je pracovní plocha. Hned pod obrázkem je tlačítko volby Kategorií – to jsou soubory předvoleb, jednotlivé předvolby si můžete nasyslit do kategorie Favorites a můžete si vyrobit předvolby svoje, eventuálně si importovat předvolby cizí.



Takto vypadá vyexportovaný HDR obrázek z předvolby Realistická vyrovnaná.



Tím to zdaleka nekončí. Jednak můžete volit libovolnou nabízenou předvolbu, jednak každou z nich lze upravovat. Vpravo je sloupec s nástroji, jimiž lze zasahovat prakticky do všeho. Ovlivníte barvy, ostrost, strukturu, jsou tu křivky, lze tomu dát jinou tonalitu v horní a jinou v dolní části. Základem ale jsou ty předvolby. Tato se mi docela líbí, jmenuje se Soft and airy neboli Měkká a vzdušná.



Když potom srovnáme oba obrázky, rozdíl je docela drsný.



Po všech stránkách. Fotka vlevo vypadá jak chudák a nemůže ji utěšit ani vědomí, že je jaksi zakuklená do fotky vpravo. Na druhou stranu ale ta fotka vpravo je hodně jaksi barvotisková. To je charakteristická vlastnost převážné většiny nabízených předvoleb čili presetů Aurory. Právě tohle mě až dosud od klasické HDR odrazovalo a vždy jsem různě exponované části ručně spojoval pomocí masek a vrstev do výsledného obrázku. Jenže…
Nic mi nebrání tuto metodu ruční úpravy ve vrstvách a maskách používat dál.
Problém HDR zobrazování je podle mých dosavadních zkušeností v tom, že je jedna metoda aplikovaná na celou plochu obrazu. Zvlášť nepříjemně to pak působí na plochy – typicky stěny domů, které pak jsou nepřirozeně strukturované. Tady v našem příkladu mi vadí přehnaná barvenost. Nic mi ale nebrání otevřít jeden z původních obrázků – je to ten nejsvětlejší, exponovaný 6 vteřinami, a do vrstvy nad něj dát HDR obrázek, je zpracovaný presetem Smart enhancer. Pro názornost jsem vykryl levou část obrazu maskou:



No a teď mohu štětcem a střídavě černou a bílou barvou v masce zakrývat a odkrývat co potřebuju. Zvlášť ty Měchenice v oparu v pozadí opravdu nevypadají nijak barvotiskově. A vo tom to je, jak praví klasik.

Shrnutí:
Aurora HDR 2018 je uživatelsky příjemný a obecně vzato výkonný nástroj pro vytváření obrázků s vysokým dynamickým rozsahem. Nezbytně vyžaduje práci se stativem, bez problémů spojuje i větší počet dílčích fotek s rozdílnou expozicí, zde jich bylo šest. Přirozenějšího vzhledu výsledku dosáhneme následným zpracováním v editoru podporujícím vrstvy – snadno vymaskujeme ty části obrazu, které působí nepřirozeně. HDR fotka, která nevypadá jako HDR fotka, to je ideál, k němuž se lze touto metodou přiblížit.
Dodatek:
Popsaný postup jsem provedl na fotografii pořízenou fotoaparátem Canon. Zkoušel jsem to opakovaně na snímku pořízeném přístrojem Olympus OM-D E-M10 Mk III a ukázalo se, že fotografie vygenerované z RAW Aurorou a Camera Raw nejsou stejně velké a detaily tudíž nepasují. To je nepříjemná vlastnost, uvedený postup znemožňuje. Je tudíž třeba věc včas prověřit – pokud by si někdo stáhl zkušební verzi programu.