Nezařazené

Aputure Amaran Halo AHL-C60 LED

Kruhový fleš za osmnáct stovek? Co lepšího si přát. Jak ale funguje? To jsem vyzkoušel na exempláři, který mi zapůjčili u Aaronu.

Kruhový fleš za osmnáct stovek? Co lepšího si přát. Jak ale funguje? To jsem vyzkoušel na exempláři, který mi zapůjčili u Aaronu.

Nejprve trochu do úvodu. Kruhový blesk je příslušenství významné hlavně pro makrofotografii. Světelný zdroj je umístěn do kruhu a ten je nasazen na objektivu. Vzniká stejnoměrné nasvícení scény – dosahuje se zajímavý efekt i při portrétní fotografii. Velcí výrobci blesků ho mají v nabídce, zde je tento typ od Canonu, lze řešit i miniaturními blesky, jako to má Nikon. Nevýhodou je vysoká cena, canonské zařízení stojí 14, nikonské 20 tisíc. Alternativou je kruhový adaptér, nasazovaný na běžný externí blesk, zde je ukázka takového zařízení opět od Nikonu, je to ale tak trochu monstrum, pravda, za dostupnou cenu 3 tisíc.

 


Zkoumané zařízení má jinou technickou podstatu. Je to skutečný světelný zdroj, ale používá nikoli výbojky nýbrž LED svítící diody. Je napájen čtyřmi tužkovými baterkami nebo akumulátory. V sestavě jsou redukce pro uchycení do závitu pro filtr na průměry 49, 52, 55, 58, 62, 67, 72 a 77mm. Příslušnou redukci našroubujeme na objektiv a zařízení na to nacvakneme. Redukce jsou na obrázku.

 

 


Ovládání najdeme na zadní stěně. Zapíná se to kolečkem, jímž lze regulovat sílu světla, vidíme „half“ a „full“, tedy na půl a naplno. Trojice tlačítek nahoře: žárovka značí volbu „stálé světlo“, blesk volí „zábleskový režim. L/R aktivuje jen polovinu diod. Více záhad v tom není.

 


Světlo je hodně studené, pokud stojíme o správné barevné podání, je dobře si nastavit bílou ručně. No a jak se to chová? Ve specifikacích se píše, že efektivní dosah je 5cm až 1.5 m. Už to naznačuje, že nějaké portrétování je u tohoto přístroje iluze. Záleží samozřejmě na poměru venkovního osvětlení a výkonu zařízení. Na ukázce vidíme rozdíl – vlevo přisvíceno, vpravo bez svícení.

Na vzdálenost metr a více je tedy efekt velmi malý. Zařázení se lépe uplatní při fotografování drobnějších objektů ze vzdálenosti kolem půl metru. Vcelku dobré výsledky vyšly z fotografování květin. Tento snímek zachytil květinu postavenou na okenním parapetu, v odrazu vidíme osvětlovací zdroj.

 


Připomenu, že zdroj lze zapnout v polném kruhu, pak dává stejnoměrné světlo, které zasáhne rovnoměrně celý objekt. Na ukázce jasně vidíme odraz kruhového zdroje v očích hračky:

 


Lze ovšem zapnout jen část zdroje, pak vznikne plastičtější osvětlení. Zde je zdroj veden zleva:

 


a zde zprava.

 


To je příjemné, nicméně bohužel nelze regulovat poměr osvětlení zleva a zprava, je to buď anebo, zapnout nebo vypnout. Pro fotografování malých až drobných objektů, přírodnin, uměleckých objektů a podobných motivů je to velmi užitečné zařízení. Tento objekt byl focen na čtyři roviny ostrosti a posléze prolnut v softwaru Helicon Focus.

 


Zařízení lze použít i na skutečné makro, zde ovšem musíme počítat s určitou neohrabaností každého kruhového fleše nasazeného na objektiv.

 


Shrnutí:
Aputure Amaran Halo AHL-C60 LED je bezesporu užitečné zařízení, firma Aaron ho prodává za velmi rozumnou cenu. Je ovšem třeba počítat s jeho malým světelným výkonem, který ho předurčuje spíš pro focení drobných objektů zblízka. Příjemná je jeho schopnost regulovat světelný tok a přepínat režim „stálé světlo“ a „fleš“, přičemž v druhém režimu je jeho světelný výkon o něco vyšší. Využijí ho kytičkáři, broučkaři a sběratelé drobných objektů.