Nezařazené

Apple iPhone 6s Plus

Pokračuji v letní mobiliádě, měli jsme tu Huawei P9, minulý týden to byl LG V10 a čeká nás ještě  Microsoft Lumia 950 XL a Samsung Galaxy S7 . K tomuto přístroji jsem přitupoval trochu nesvůj, protože.. iPhone mám svůj, totiž iPhone 6S. Nicméně jsem se snažil být objektivní!

Pokračuji v letní mobiliádě, měli jsme tu Huawei P9, minulý týden to byl LG V10 a čeká nás ještě  Microsoft Lumia 950 XL a Samsung Galaxy S7 . K tomuto přístroji jsem přitupoval trochu nesvůj, protože.. iPhone mám svůj, totiž iPhone 6S. Nicméně jsem se snažil být objektivní!


Je to druhá generace phabletu, tedy mobilu s velkými rozměry, druhá verze přístroje, který znamenal odklon od zásady zesnulého Steva Jobse, že v mrňavosti je síla. Svými rozměry 158 x 78 x 7,3 mm, váhou 192 g a kapacitním TFT IPS LCD displejem s úhlopříčkou 5,5 palce to věru není prcek. Displej má rozlišení 1080 x 1920 a 401 PPI. Je určen pro sítě GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s) a LTE (300|50 Mb/s). Se světem komunikuje přes nativní applovský lightning USB kabel, Wi-Fi 802.11 a/ac/b/g/n a Bluetooth 4.0, GPS, NFC, tento NFC je ale americky specifický a u nás zatím nepoužitelný například pro komunikaci s fotoaparáty. Procesor je : Apple A9 (2× Twister, 1 840 MHz, 14nm) s 2 MB RAM, s vestavěnou pamětí 16, 64 a 128 GB, dvaatřicítka je vynechaná. Momentální operační systém je Apple iOS 9. Aku 1715 mAh se nabíjí přes dvě hodiny, nelze nabíjet bezdrátově. Akumulátor nelze vyjmout, je to Li-Po 2915. Dodává se ve „vesmírné šedi“, stříbrný, zlatý a zlatorůžový.

Apple se tedy nežene za superlativy jež se dá snadno natisknout na krabice. Procesor je dvoujádrový, RAM jen dvougigová, USB konektivita pod jablečnou kuratelou a žádný slot pro záznamové karty. Což neznamená stagnaci, oproti předchozímu modelu výrazně vzrostla vyrovnávací paměť L3 z 3 na 8MB a právě ta má velký vliv na rychlost operací.

Design je střízlivý, Apple si dává záležet na tenkosti přístroje. Často se potkáme s výhradou, že objektiv je vyvalený jak žabí oko. Něco na těch výhradách je.

Fotoaparáty jsou dva, přední selfíčkový je ptimegový. ekv. ohniska 29 mm, světelnost F2.2,, zadní dvanáctimegový, tedy opět žádné lámání rekordů. Čip velký 1 / 3 palce s pixely 1.22 mikrony velkými je CMOS s předním osvitem, objektiv s ekvivalentem ohniska 29 mm je stabilizovaný se světelností F2.2. Při natáčení videa se účastní i digitální stabilizace. Obrázky mají rozměr 4608 x 2592 pixelů, video je HD 2160 p při 30 fps.

Ovládání a menu
Stejně skromná jako je parametrická výbava je i výbava fotoaparátu. Pro fotografování máme jen tři volby na spodním okraji fotoaparátu, panoramatický obrázek, čtvercová fotka a standardní fotka v poměru stran 4:3. Dále je video, zpomalený záběr videa a časosběr, což není žádný časosběr, ale zrychlený videoklip. Nenajdeme zde žádné setupy a konfigurace. Nahoře máme ovládání blesku s možností vypnutí, též lze zapnut a vypnout HDR, pak je tu funkce Live, to znamená, že pořídíme 3 vteřinový úsek před a po pořízení obrázku. Tyto Live pidividea se zapisují do stejné složky jako fotky, neukládají se do zvláštních složek, jako videa, zpomalené a zrychlené klipy a panorama. Korekce expozice zde není, je třeba si pomáhat tím, že klepneme na nejsvětlejší místo v záběru a expozice se přizpůsobí právě tomu to místu – to je osvědčená metoda, jak se vyvarovat přepalů. Jediné, co je zde umožněno je aplikace osmi filtrů, přičemž tři jsou černobílé (normální, měkký a tvrdý) plus pět nádechů – vyblednutí (to je ztraceno v překladu, jde o bleach filter, to je kombinace barevného a černobílého obrazu) a dále pak chróm, proces (=cross proces), přetisk a instatntní. Kdo by tedy chtěl čarovat s časy a citlivostmi a korekcemi, musí instalovat aplikaci, která to umožní – těch jsou desítky. Teď se bavíme o výchozí aplikaci Fotoaparát, která je v základní nabídce iPhonu 6S Plus.

Jak se s ním fotí
Čímž se dostáváme k podstatě věci. Ta souvisí s obecnou strategií Apple, jak ji lze sledovat od prapočátků. Apple si vždy zakládal na tom, že bude vyžadovat minimum uživatelských zdatností. Je to i zde – chceš fotit, tak foť a nad ničím nedumej. V podstatě se tu nic nastavit nedá. Korekce expozice tu chybí, takže je přece jen třeba trochu přemýšlet, je dobře klepnout na nejjasnější místo v obraze a automatika přizpůsobí expozici nejvyšším jasům, Tím suplujeme absenci korekce expozice. Není tu nastavení vyvážení bílé. Nicméně ve fotografickém světě dospěla automatika nastavení bílé tak daleko, že se nějakým WB už nemusíme zabývat, jako v autě neřešíme, jak nastavit předstih. Apple spoléhá na výtečnou optiku a perfektní zpracování a nic od uživatele nechce. A kdo chce, ať si pořídí appku, je jich na trhu dost.