V přednáškovém sále firmy Škoda ve vodičkově ulici v Praze se konal seminář pro novináře o produktu Aperture 0.1. Seminář vedl významný český fotograf Roman Sejkot, který má s Aperture bohaté zkušenosti: jde o archivační program se schopností konverze z RAW do obrazových formátů. Pohled do světa „macků“ byl zajímavý i pro nás, letité „písíčkáře“. Program má značné hardwarové požadavky. Power Mac G5 1,8GHz a rychlejší. iMac G5 1.8GHz a rychlejší. PowerBook G4 1,25GHz a rychlejší. Ideální ale bude, když budete mít 2GHz Power Mac G5 nebo rychlejší. Minimálně 1 GB RAM, 2 GB jsou doporučeny, ráje asi dosáhnete s 8 GB…, doporučuje Roman Sejkot. Přičemž je opravdu třeba dát na kvalitu RAM, panu Sejkotovi správně pracovala až třetí, kterou osadil do počítače.
Master je pojem zde často používaný. Každý načtený snímek (bez ohledu na to, v jakém je formátu) je „master“ a vše, co se s ním provádí, je vygenerováno jako version. Aperture si počíná podle „kanonických zásad“ správného nakládání s digitálními obrázky. V Institutu digitální fotografie klademe našim posluchačům na srdce, aby archivovali původní obrázky a editačně zpracovávali jejich kopie. Aperture zachovává tuto zásadu automaticky.
Konverze RAW je na slušné úrovni – umožňuje „změnu expozice“, tedy zesvětlování a ztmavování obrazu, jakož i zesvětlování stínů a ztmavování vysokých jasů. Další zásah lze provést do saturace, kontrastu a doostření. Nejsou zde ale křivky. Na vyšší editaci lze přivolat na pomoc libovolný jiný editor, zpravidla to bude Photoshop. Podle Romana Sejkota je spojení Aperture+Photoshop ideální řešení. Aperture je rozhodně výkonný obrazový prohlížeč se základními editačními možnostmi. Je i „ergonomicky“ velmi dobře provedený, je radost s ním pracovat – vyžaduje ale velkou investici do hardwaru a je to typické profesionální řešení. Pro písíčkáře byl včerejší seminář zajímavým nahlédnutím do aristokratického světa Apple. (Ukázky laskavě poskytl Roman Sejkot) |