Nezařazené

AfterShot Pro od Corelu

Corel v tichosti vyvíjí velmi užitečné softwary, velmi často jsou to akvizice již existujících produktů. Oblíbený je u nás Paint Shop Pro, který je už ve verzi X4 a nedávno byl zveřejněn soft pro správu fotek a generování RAW obrázků pod názvem AfterShot. V současné době (květen 2012) je už verze 1.0.1. Ta dodává ke stávající verzi velmi zajímavý „barevný ekvalizér“ (pojednám níže) a simulátor černobílých filmů.

Corel v tichosti vyvíjí velmi užitečné softwary, velmi často jsou to akvizice již existujících produktů. Oblíbený je u nás Paint Shop Pro, který je už ve verzi X4 a nedávno byl zveřejněn soft pro správu fotek a generování RAW obrázků pod názvem AfterShot. V současné době (květen 2012) je už verze 1.0.1. Ta dodává ke stávající verzi velmi zajímavý „barevný ekvalizér“ (pojednám níže) a simulátor černobílých filmů.

Corel tento produkt získal od Bibble, před dvěma lety jsem se o tom zmiňoval, byl to složitý proces a uzrál až letos v lednu. Původně měl být Bibble součást PSP, nakonec se z toho vyvrbil AfterShot. Podle lednového vyjádření šéfa Bibble Jeffa Stephense hlavní předností Bibble byla rychlost zpracování, a to je něco, čím vyniká i AfterShot.

Konvertorů RAW je dnes hodně. Ve veřejnosti opadá ostych před RAW a mnozí s úžasem zjistili (což platilo odjakživa), že v podstatě nejde o nic jiného než o celoplošnou úpravu fotografie. AfterShot tedy patří k softům, které upravují fotky jaksi naráz, v jednom okně, nebo skoro v jednom okně: jednotlivé bloky editačních nástrojů jsou poskládané za sebou, podobně jako v Camera Raw nebo v Zoneru.

Správa fotek
AfterShot respektuje adresářovou strukturu. Není to tedy soft, který se vám vrhne na kartu a sebere všechny fotky a nacpe je někam do nějakých knihoven, odkud je vydolujete až přes klíčová slova a po změně compu nebo systému máte problémy. Ne, tady adresářová struktura zůstává a můžete v ní dělat co uznáte za vhodné.

 


Zde je to na ukázce, v levém okně adresářový strom, v dalším náhledy, v tom největším náhled vybrané fotky a vpravo editační blok. Úžasná je rychlost načítání náhledů, je to snad pro někoho prkotina, ale hodně potěší. Mně pomalost generování náhledů hodně zlobí.

Nahoře ale máte hvězdičky a barvičky a vlaječky, tedy označení, jimiž můžete svoje fotky třídit. Samozřejmě lze přiřazovat klíčová slova. Pak přes Ctrl+Shif+I nebo z menu můžete zvolené fotky importovat do katalogu a máte plnou volnost, jak katalogy třídit a jak je pojmenovávat.

Zmínil jsem se o rychlosti. Nejde jen o generování náhledů a o okamžité zobrazení všech editačních zásahů. Soft má vypracovanou soustavu klávesových zkratek. Dokonce se tu jaksi předpokládá, že si uživatel dá práci a naučí si je. Tak například návrat do výchozího nastavení Ctrl+Shift+R je bleskurychlý na zkratku, ale najít návrat ho v ovládacích panelech je kumšt.

Panel nástrojů je vpravo od velkého náhledového okna. Ten má samozřejmě mnoho možností, lze pracovat v rozvržení standard, a pak máme pod kontrolou nastavení bílé, ladění barev v barevném prostoru HSL, korekce barev selektivně, histogram pro kontrolu výsledku a „basic adjustements“, tedy základní celoplošné úpravy. Záložky zúží volbu, takže záložka Color se soustřeďuje na úpravu barev, Tone na světlost a kontrast obrazu, Detail se zabývá doostřením a šumem. V této souvislosti je zajímavé, že soft spolupracuje s oblíbeným Nosie Ninja, ale ten se musí dokoupit jako samostatný produkt – nicméně funguje jako organická součást. Zajímavou součástí je i korekce optických vad objektivů. Co ovšem je podstatné a co je základní princip softu: jde o nedestruktivní úpravu, tedy zdrojový obrázek zůstává zachovaný. Při ukládání vás donutí definovat složku a i když si zvolíte stejnou, jako má výchozí obrázek, nepřepíše ho, nýbrž uloží pod jiným jménem (přidá _#). K editovanému obrázku přidá XMP soubor s uloženými parametry úpravy. XMP soubory lze sdílet a samozřejmě je možné dělat dávkové úpravy, eventuálně exportovat dávky s různými parametry, včetně různých obrazových formátů třeba JPG a TIFF). To vše při zachování maxima volnosti a nezávaznosti na nějaké vnitřní systémy softu. Řekl bych – Lightroom bez zotročování.

Novinky
Ve verzi 1.0.1 přibyly dvě vítané novinky, barevný ekvalizér a plugin pro vytváření černobílých fotek. Barevný ekvalizér, to je v podstatě vstup do HSL prostoru, kde můžeme selektivně upravovat „barvy duhy“ – červenou, oranž, žlutou, zelenou, azurovou, modrou a magentu , upravovat jas, sytost, odstín a vibranci. Tento ekvalizér lze přepnout do černobílého režimu a pak lze aplikovat fakticky fotografické filtry pro černobílou fotografii – například ztmavovat modrou oblohu.
Na první ukázce je aplikace barevného ekvalizéru v barvě.

 


No a zkusíme to černobíle.

 


Druhou novinkou je Nostalgia – Film simulation. Už tahle dá se říci ptákovina má dost velké kouzlo, aby stálo za to si soft pořídit. Na ukázce máte na příklad fotku, jak by vypadala, kdybychom ji nafotili na Foma Fomapan a vyvolávali 7 minut v Microphenu. Anebo chcete vyvolávat 5 minut? Nebo 7 minut? Nebo máte raději Kodak Tri-X ? všechny tyto simulace zde jsou k disposici. Je to, jak jinak to říct, hračičkova radost.

 


Nicméně, zde prezentovaná Nostalgia je jen ukázka. Existuje i plná verze Nostalgie, určená pro Lightroom i pro AfterShot Pro. Verze pro LR je za 45 dolarů, pro AFSP navrhovaná cena je 25 dolarů, lakomec ať dá jen 5 dolků, kdo chce přispět, může dát 100 dolarů.

Když už jsme u peněz, cena Corel AfterShot Pro je velmi příznivá. Corel má smluvní partnery, kompletní seznam najdete ZDE, Jedním z nich je APRO a ti prodávají AfterShot za cca 1500 Kč bez DPH. Mimochodem, produkt se nabízín i pro Apple, takže je konkurentem Aperture a pro  Linux.
Vidím v tom všem jedinou slabou stránku, že totiž k softu není dostupná ani neoficiální čeština. Je to skutečně důstojná alternativa k Lightroomu a zpřístupnění širšímu českému publiku by si takto dobrý produkt jistě zasloužil.