Nezařazené

Adata SSD – záloha na cesty

Cestovací sezóna nám začíná a s ní bude aktuální otázka, co s nafocenými daty. Řešení je jako vždy mnoho, jedno mi připadá mimořádně výhodné. Zde ho máme.

Cestovací sezóna nám začíná a s ní bude aktuální otázka, co s nafocenými daty. Řešení je jako vždy mnoho, jedno mi připadá mimořádně výhodné. Zde ho máme.

Na cesty si beru vždycky notebook a večer vždycky stahuju. Dělám to léta letoucí a nikdy jsem nezapochyboval. Od jisté doby obřad doplňuji zálohováním na pevný disk. Používám WD Elements Portable, 1 TB za 1500 Kč a používám to jako alternativu pevného disku v počítači: pracuju doma a pak druhý den popadnu disk a odnesu si ho do pracovny co mám v Břežanech a pracuju dál. Ještě nikdy mě to nevypeklo, disk je na USB 3.1, rozumně rychlý, takže v podstatě nepoznáte, že pracujete na externím disku. Vozím to takhle i na cesty.

Další dobrá věc jsou SD karty s velkou kapacitou, des už jsou běžné 32 GB, 64 GB nebo 128 GB. Je tobré si dělat na kartě složky – když pak někde jste 14 dní, nemáte na kartě nepřehlednou záplavu, vyznáte se ve 14 složkách líp než v pěti tisících fotek na jedné kupě.

Doba ale jde dál a tím se dostávám k námětu, tedy tomu SSD disku od Adata. Nejdřív, co to SSD je: je to zkratka Solid State Drive a pokud máte novější notebook, pravděpodobně nebude obsahovat disk klasického typu, ale právě tento SSD. Ten totiž nemá žádné pohyblivé součásti a jen se chová jako pevný disk SATA. Však se taky do počítače typicky připojí přes SATA rozhraní. Jde tedy o variantu Flash paměti. Má velmi malou spotřebu elektrické energie a je pozoruhodně rychlý. Zmíněný Adata SSD typ SE730H má 256 GB, měří 73 x 44 x 12 mm a váží 33 g. Pro názornost zde je fotka na mé dlani:



Má certifikaci IP68, to znamená totální odolnost proti prachu a proti potopení do vody. S počítačem komunikuje přes rozhraní USB 3.1 typ C, to jsou ty kabely, které mají oválný konektor a je jedno, jestli je zastrčíte tak nebo onak a mají na sobě logo blesku. Zkoušel jsem, co to je ta přenosová rychlost čtení a zápisu 500 MB/s. Kopíroval jsem videa o celkovém objemu 200 MB za dvě vteřiny to bylo z disku na disk: ke to sice míň než kolik uvádějí, nicméně je to skutečně zásadně rychlý přenos.



Věc má jeden nepříjemný háček, zkoumaný SSD disk stojí 3 tisíce. To je dvakrát tolik než můj terrový WD disk, ovšem ten je velký a kdyby mi třeba chtěl upadnout ve chvíli, kdy se točí, mohlo by to udělat pink a bylo by vymalováno. Což je námět pro chytré hlavičky, zdali jim rychlost a jistota stojí za ty prachy. Včetně té mé hlavičky…