Nezařazené

ACDSee Pro a převrácení světlosti

Už několikrát jsem tu psal o ACDSee Pro. Pozor, nejde o běžný manažer, o souputníka našeho domácího Zoneru! Je to jiný produkt téže firmy a v mnohém připomíná spíš Lightroom. Dnes vám chci ukázat, jak snadno se v něm udělá z tmavého světlé a naopak. Celkovou informaci jsem podal už loni v červnu v článku ACDSee Pro 4 – konkurent Lightroomu a vrátil jsem se k němu v prosinci, protože vyšla verze 5 a článek se jmenuje ACDSee Pro 5 – editor pro mlsné. Na pětce zatím zůstalo. Podívejme se teď na praktickém příkladu, jak se tam převrací ta světlost. Zde je ukázka z posledního semináře mé Dílny. Posluchač vyfotil mne a Annu Marii, která nám stála modelem:


Situace je zřejmá. Stáli jsme ve stínu a protější ulice byla silně ozářená sluncem. Otevřu obrázek v ACDSee Pro 5 a aktivuji položku Lighting v režimu Light EQ – něco jako „ekvalizér světla“. Ono to opravdu vypadá jako zvukový ekvalizér a podobně to funguje. Jasy i stíny jsou rozdělené na devět oblastí a vtip je v tom, že každou můžeme měnit nezávisle na ostatních.


Jakmile přesunu kurzor myši na nějaké místo v obraze, kurzor se promění, je z něho jakési psaníčko se šipkami a také na ekvalizéru se objeví, kde jsem.


Tady je to rozdělené, abyste to lépe viděli:

No a teď stačí stisknout levé tlačítko myši. Když pak táhnu nahoru, obraz se zesvětluje, když táhnu dolů, jasová úroveň jde dolů.


To je celý ten trik. Jde to bleskově, lze tím libovolně manipulovat, měnit, ladit. Žádné výběry, žádné magické hůlky a žádná lasa, ekvalizér si s tím poradí sám. Přirozeně že obraz můžete ladit rovnou ekvalizérem, bez psaníčka a myši – každou úroveň můžete nastavovat podle vlastní potřeby.
Je to jedna z desítek vymožeností tohoto softwaru, který je především editor a RAW konvertor, ale také výkonný manažer.

Dá se stáhnout zkušební verze na 30 dní a ostrá stojí 99 dolarů, přičemž ACDSee je solidní firma a nedělá ten trik, že vám účtuje stejnou sumu v dolarech jako v eurech – jak to zhusta bývá. Celá operace trvá minutu, kdoví jestli. Samozřejmě že tuto operaci můžete udělat i na úrovni RAWu! Pak si obraz projasníte ještě před generováním JPEG eventuálně TIFF a máte vše bez ztráty kvality.