Není to dnes, prošvihl jsem to o jeden den: 19. srpen 1839 je den, kdy Louis Jacques Mandé Daguerre předal patent fotografie francouzské Akademii věd. Od té doby je fotografie z hlediska patentového volná, jakkoli je možné se zaplést do bezvýchodných sporů, protože lidé dokázali zachytit optochemickou cestou obraz už před Daguerrem, dokonce i systémem pozitiv / negativ.
Nicméně byl to indický fotograf OP Sharma, který až roku 1991 rozvinul propagační kampaň. Oslovil sto padesát osobností a organizací po celém světě a upozornil je na to, že právě 19. srpna 1839 Daguerre „daroval fotografii světu“. Tak vznikl Den fotografie.
Jeho zásluha je nepochybná, dlužno ale vzpomenout i na Joseph Nicéphore Niépce. Jeho Pohled z okna v Le Gras byl pořízen camerou obscurou, osmihodinovou expozicí na cínovou destičku pokrytou asfaltem. Osvětlené partie vytvrdly, neosvětlené šly vymýt roztokem levandulového oleje a terpentýnu. Fotografie je dodnes uchována ve sbírce Harry Ransom Humanities Research Center v Austinu.
Dodejme ještě, že Daguerrův pohled na Boulevard du Temple v záhlaví článku pochází z roku 1838 a je to zřejmě první street photography a je pamětihodný i tím, že je to první fotografie lidské postavy. Šlo o desetiminutovou expozici a zachycuje člověka, který si nechal leštit boty. Vzpomeňme tedy průkopníky fotografie, a lze to udělat i aktivně na Instagramu, hashtag je #WorldPhotographyDay .