Aktuality, Fotografujeme

Canon EOS 250 D

Startovací zrcadlovku v ceně cca 16 tisíc i s kitovým objektivem 18-55/4.0-5.6 oznámil dnes Canon. V podstatě jde o inovovanou 200D velmi úspěšným vpravdě lidovým přístrojem. V USA se nabízí jako Rebel SL3.


Přístroj má snímač CMOS s rozlišením 24,1 milionu efektivních pixelů. Snímač je doplněn fotodiodami pro systém analýzy fázového posunu: to výrazně urychluje ostření při režimu živého náhledu (snímáme na displej, nikoli přes optický hledáček). Díky tomu zde fungují objektivy s rychlým a tichým STM krokovým motorem (do této kategorie patří i zmíněný kitový objektiv). Procesor je Digic8, stejný jako v APS-C bezzrcadlovce M50, která je celosvětově nesmírně úspěšná. Bodově lze ostřit na 4 tisíce různých míst, v automatickém režimu celoplošného ostření automatika volí ze 143 pozic. V režimu průběžného ostření lze „ostřit na oko“ – systém se zaměří na oko, přičemž lze volit levé nebo pravé. Toto je relativně technická novinka, přítomná na přístrojích vyšší a vysoké kategorie, Canon ho zde použil vůbec poprvé. Sériové focení dosahuje pěkné frekvence 5 fps. Přístroj točí silně ořezané (crop 2,64!) video 4K a lze ukládat osmimegové fotografie ve videorežimu pořízené. Pokud jde o výstupy, je tu Bluetooth, Wi-Fi a NFC a s mobilem lze přístroj spojit aplikací Canon Camera Connect.
Zajímavost oproti 200D: aktivní sáňky pro externí blesk nemají středový kontakt, takže nebudou kompatibilní s blesky třetích výrobců. Budou si rozumět jen s flešem od Canonu.
Přístroj je velmi malý a lehký, menší než předchůdce, měří 122,4 x 92,6 x 69,8 mm, váží 450 g. Baterka má výkon přes 1000 fotek při použití optického hledáčku, v režimu živého náhledu 300 fotek.

Názor Digineffu
Canon nabízí ještě jednodušší a levnější přístroje třídy 2000D/4000D. Co je to ale platné, toto je už opravdu pořádný foťák a vždycky se podivuju, že je možné vyrobit v této cenové kategorii něco tak dokonalého. Je samozřejmě z plastu a zaostřovacích bodů (neplést s body na snímači) má jen devět. Ale i ve spojení s kitovým objektivem je to plnohodnotný přístroj s vysokým rozlišením. Velmi se hodí pro začínající – nejen kvůli spolehlivé automatice, ale i kvůli menu v režimu nápovědy, kdy i nezasvěcený pochopí, co má nastavit, aby dosáhl žádaného výsledku. Bude se jistě dodávat i v kitu s širokorozsahovým 18-135, nicméně si myslím, že je dobře spíše volit záklaďák plus skutečný telezoom, jako je třeba cenově příjemná (6500 Kč) 75-300/4.0-5.6. Pak už časem, až se rozkoukáte a pochopíte, že v širokém záběru je síla, 10-18/4.5-5.6. Pro širokoúhlé 4K video je pak takový objektiv nutný, vždyť ta osmnáctka kitového objektivu po přepočtu odpovídá úhlu padesátky kinofilmového přístroje. No a už nic víc v podstatě nepotřebujete, jen dobré světlo.

Přístroj už máme v ruce, letmo jsme ho s Michalem Houdkem zkoumali a tady jsme si o něm popovídali: