Nezařazené

Lytro Illum v praxi

Už jsem tu psal, že firma Foto Škoda v Praze ve Vodičkově ulici má v gesci novou generaci plenoptického fotoaparátu Lytro Illum. Měl jsem příležitost s ním vyrazit do terénu a udělat první zkušenosti.

Už jsem tu psal, že firma Foto Škoda v Praze ve Vodičkově ulici má v gesci novou generaci plenoptického fotoaparátu Lytro Illum. Měl jsem příležitost s ním vyrazit do terénu a udělat první zkušenosti.

Připomenu, že jde o plenoptický fotoaparát druhé generace. Při záznamu zachycuje i úhly dopadajících paprsků, to je ten princip, a z nich dokáže v editoru, který si musíte nainstalovat, vytvořit „živé obrazy“, které mají proměnnou rovinu zaostření. Přístroj má nyní velký, jednopalcový snímač, což je sedminásobné navýšení plochy čipu oproti první generaci. Objektiv s ekvivalentem 30 – 250 mm má průběžnou světelnost F2.0, což je samo sebou pozoruhodné – při fotografování se nepracuje s clonou. Lze jít k objektu blízko na makro 1:3. Obrázky svým rozlišením odpovídají 5 Mpx klasického digi. Zapisuje na SD karty a lze k němu připojit blesk.

Displej je výklopný a dotykový. Režimy jsou manuální a priorita času, což je samozřejmě matoucí, protože se clona tady v podstatě neprojevuje a expozici ladíme nastavením ISO a času. Podstatná je ta duha vpravo: to jsou pásma ostrosti, žluté a červené označují pozadí a modré popředí. Ta modrá čepička vpravo se musí otáčením ostřicího prstence nastavit doprostřed.


 

Illum v praxi
Fotoaparát má mnohá specifika. Především musíte inicializovat kartu a to se dělá k setupu a je to docela dlouhá procedura. Znamená to tedy, že je dobré přístroji dedikovat jednu kartu a fotky z něho tahat po kabelu, aby se karta nezamíchala mezi jiné karty, pokud jich máte víc.

Při focení se chová více méně standardně, manuálně se s ním zoomuje a ostří- to je další specifikum. Právě otáčením ostřicího kroužku se nastavuje ono pásmo ostrosti, zmíněné výše. Fotí jen na clonu F2.0, takže expoziční doby vycházejí za slunečného počasí značně vysoké, třebaže se ISO automaticky stáhne na minimum, to je zde 80 ISO.


Přístroj má výklopný dotykový displej a dva rollery, fotí se s ním velmi příjemně a pohodlně. To je dějství prvé.

 

Přenos do počítače
To je dějství druhé. Je třeba mít komunikační software Lytro Desktop, aktuální verze je 4.0.3. Po připojení vás LD vyzve zadat existující album nebo vytvořit nový, zvolit kterou z pořízených fotek chcete importovat a proces může začít. Žluté kolečko značí, že se na obrázku pracuje.


Importované obrázky lze editovat. Jsou to v podstatě RAW soubory, takže se s nimi zachází podobně jako s běžnými rawy. Zde je editační menu, normálně je samozřejmě ve sloupci, já to poskládal vedle sebe, abyste to lépe viděli.


Lze zde přiřadit hodnotu clony od F1 (ano, je to jednička, nic mi neulítlo) po F16. Při té šestnáctce získáme maximální hloubku ostrosti, ale jaksi se ztrácí plenoptický efekt, takže je dobré buď nechat F2.0, anebo lépe nastavit F1.0 a pak je plenoptický efekt největší. Ten spočívá v tom, že se „živý obrázek“ (living picture) zaostří tam, kam na něj klepnete myší.

 

S ostrostí si lze zahrávat i poslední položkou v editačním menu Virtual camera – Tilt. Zde se dociluje podobného efektu, jako při focení shiftovým objektivem, lze rozšířit nebo zúžit hloubku ostrosti, na ukázce jsou oba extrémy:


Co z toho vzejde
Přístroj je to imponující a ovladatelnost velmi dobrá, jakmile si zvykneme na zvláštnosti. Výstupy mohou být různé.
Především lze získané obrázky nasdílet do sbírky Lytro. Toto je link na moje fotky, které jsem tam nasázel v únoru ještě se starým Lytrem a teď nově s Lytro Illum. Tam se prezentuje jako jakési muvíčko, kdy se mírně zoomuje, přeostřuje a obvykle (ne vždycky) obrázek zůstane na celkově proostřené verzi. Ovšem ta ostrost je značně problematická. I volné požadavky splňuje od formátu 640×480 dolů, tedy a menší. Pak ty obrázky vypadají docela dobře – ovšem to je formát velmi dobře použitelný pro web. Vyexportované obrázky mají 4 mega, ale značně problematické kvality. Je to ostatně vidět i na této ukázce: ve velikosti 550×367 to vypadá dobře, až to prokliknete, bude to horší.


Zajímavější je varianta vyexportované video MP4. To se dá vyexportovat ze syrového živého obrázku, anebo ten se dá upravovat. Dělá se to metodou podobnou výrobě animovaného GIFu, přidáte frame a jemu přiřadíte (pokud chcete) efekt. Na ukázce vyrábím produktovku pro LED lampu Manroto 🙂 .


Je dobré se tím zabývat, protože bez této úpravy video náhle skončí, přičemž je dobré, když zůstane na proostřené fázi. Takhle to potom vypadá:


Tím exporty nekončí.

 

Lze exportovat do 3D stereoskopického obrázku. Dále je možno exportovat do formátu *.lfr, tedy do natinvího Lytro formátu – to je dobré na zálohování. Zajímavý je editovatelný živý obrázek – v tomto režimu se vytvoří složka a do ní se uloží sedm dílčích snímků v TIFF formátu a jeden referenční fajl *.lfp. Tyto tify se dají editovat a výsledek se zpátky naimportuje do vašeho alba. Každý ten dílčí obrázek má cirka 22 MB.

Co fotit
Čistě teoreticky skoro všechno, jenom musíte brát v úvahu, že ostré vám budou připadat jen malé obrázky. Lze to trochu obejít tím, že si vyexportujete těch 7 tifů, brutálně je doostříte a pak zpátky natáhnete. Takto vzniklo toto muvíčko:


Zkoušel jsem fotit krajinky, tam ta neostrost opravdu hodně vadí. Spíš se vyplácí jít blíž, fotit kytičky, malá zátiší, pokud ovšem nechcete podnikat nějaké nákladné hokusy a pokusy s editací oněch sedmi tifů. To je zřejmě cesta vhodná pro koumavé typy lidí.

 

Shrnutí
Systém Lytro udělal v průběhu jednoho roku veliký krok kupředu. První model byl opravdu jen pro otrlé pokusníky, Illum je pro pouhé pokusníky. Nevzejdou z něho výstavní kousky, ale do soutěže ostatními lytrníky lze směle vstoupit a muvíčka pro web jsou zajímavá. Je to bezesporu velká výzva pro lidi průkopnického typu. Běžné digi je dnes bezproblémové. Pokud jste být báječní muži s klikou (ženy s klikou), jděte do Lytra Illum.