Teď už je na trhu Canon 1200 D, který je podstatně levnější než doposud nejlevnější a nejmenší z řady EOS. Berte to tedy jako splátku dluhu. Tenhle mini EOS opravdu stojí za povšimnutí. Jaký je a komu je určen
Teď už je na trhu Canon 1200 D, který je podstatně levnější než doposud nejlevnější a nejmenší z řady EOS. Berte to tedy jako splátku dluhu. Tenhle mini EOS opravdu stojí za povšimnutí. Jaký je a komu je určen
Přirozeně že je určen zájemcům o zrcadlovku: každý SLR i DSLR je zárodek systému, který se buduje a rozvíjí podle potřeb uživatele. Canon jako jeden ze dvou vůdčích výrobců zrcadlovek je pod tlakem třídy mirrorless, tedy přístrojů bez mechanismu sklopného zrcátka, avšak s výměnnou optikou a dalšími přednostmi systémového přístroje. Canon se pro mirrorless třídy též zařadil svými M přístroji, nicméně neoslnil. V tomto aparátu se rozhodl stlačit rozměry na minimum, vytvořil nejmenší zrcadlovku své doby a ta je malá a lehká jako leckterý mirrorless.
Je to přístroj v hliníkové slitiny plastů, vybavený mnohými komponenty přístroje 700D, což je velmi vyspělý fotoaparát. Má osmnáctimegový CMOS APS-C snímač, hybridní, s fotodiodami umožňující analýzu fázového posunu na čipu. Tyto fotodiody pokrývají 80% plochy snímače – tedy větší, než kryje obvyklý AF modul zabudovaný do spodní části těla přístroje. Výhody nového systému využijí i videisté – přístroj dokáže průběžně ostřit i při snímání videa a sledovat zaostřený objekt. Snímač – je to dnes už samozřejmost – je samočistící. Využívá se výhod zaostřovacího systému STM – podrobněji jsem o tom psal loni v září https://digineff.cz/clanek/canon/objektivy-canon-stm . Ostřicí systém má devět bodů s křížovým uprostřed. Hledáček je zrcadlový s 95% krytím. Video je HD 1080 mono. Citlivost má rozsah 100 – 12800 s rozšířením na 25600. Sériové focení má frekvenci 45 fps. Třípalcový LCD je dotykový, se speciální vrstvou proti ohmatání, jednomegový, avšak nikoli vyklápěcí, jako má 700 D. Ovšem cenově je na tom stovka 14500 vůči 700D s jeho 18 tisíci (jaro 2014).
Je to přístroj skutečně malý, asi na hranici použitelnosti. Má jedno omezení oproti větším modelům, totiž umístění záznamové SD karty (všech druhý včetně vysokorychlostních UHS-1) v prostoru pro baterku, tedy je přístupná zespodu, což je nepříjemné při použití stativu. Pořád ještě se velmi dobře drží a příjemný je jeho grip (úchop) potažený drsnou gumou. Mirrorless systému se někdy vytýká miniaturnost ovládacích prvků. Ty jsou zde v normální velikosti a velmi dobře po ruce. Je to malý, leč výkonný přístroj za cenu lepšího kompaktu (tělo) s možností použití prakticky všeho, co Canon pro své systémy zrcadlovek nabízí. Fotky ukládá v JPEG (dva stupně kvality) anebo RAW (CR2) ve 14 bitech, na karty rodiny SD. Akumulátor LP-E12 vystačí asi na 450 snímků ve standardním provozu. Měří 117 x 91 x 69 mm a váží 407 g.
Ovládání a menu
Přístroj se zapíná páčkou u kruhového voliče vpravo od hledáčku. To je velmi příjemné řešení, nicméně je třeba si zvyknout, že páčka má tři polohy: vypnuto, zapnuto a video (podobně jako 700D) a než si zvyknete, snadno zakufrujete do videa.
Na horní stěně se toho vešlo hodně. Vpředu je spoušť, za ní tlačítko pro ISO a roller. Kruhový volič je bohatě obsazený. Poučený uživatel bude používat kreativní oblast P – Tv – Av – M, tedy programovou automatiku, prioritu času nebo clony a plný manuál. Následuje plný automat s volbou vhodných nastavení pro konkrétní scénu, pak totéž ale s dezaktivovaným bleskem, pak automatický režim s možností dílčích zásah do parametrů přístroje, a scénické režimy – vybrané a pak celkově režim SCN.
Na zadní stěně vlevo nahoře je tlačítko pro aktivaci přímého náhledu, vpravo nahoře volba ostřicího bodu a pod ním hvězdička.
Vlevo nad čtyřcestným voličem je tlačítko pro korekci expozice, to je trochu oběť miniaturizaci, k nahmatání to trochu láme kloub na palci. Pak je čtyřcestný volič a dole pak už je jen tlačítko pro prohlížení a koš. Tlačítka čtyřcestného voliče obsazena nejsou a nejsou volitelná, to ej abychom si nefoukali. Zde zasahuje neblahý spár markeťáků vycukaných z představy, že jeden model bude kanibalizovat druhý a že kdyby WB byla v dosahu na čtyřcestném voliči, nikdo by si 700D nekoupil. Ale koupil, už kvůli výklopnému dotykovému displeji – to je tvrdě hardwarová přednost, a ne softwarové uličnictví, když zbytečně necháme neobsazená tlačítka.
Menu má tři oddíly plus Moje menu, první je foto (4 obrazovky, pak přehrávání (dvě), a setup, zase čtyři. Při koupi aparátu hned po nastavení jazyka menu a data a času je třeba v menu na první obrazovce vypnout nepochopitelnou volbu „uvolnit závěrku bez karty“, vyvarujete se oblíbeného focení na plech. Doba prohlídky snímku po expozici je v menu defaultně na 2 vteřiny, lze vypnout, já dávám Přidržet – tedy na takovou dobu, než namáčknu spoušť. Na třetí obrazovce lez nastavit data pro odstranění prachu – je to kontrolní snímek, který později pomůže eliminovat působení prachových částic na čipu bundlovaným softwarem Canon Digital Photo Professional . Na téže obrazovce lze volit sílu odšumění při vysokém ISO a dlouhé expozici. Na čtvrté obrazovce lůze nastavit exponování dotykem; jelikož přístroj nemá výklopný displej, nemyslím že exponování dotykem je moc užitečné, nicméně je to na zvážení.
V menu pro prohlížení doporučuji prozkoumat položku smazání snímků, podpoložku výběr a smazání snímků – lze označovat na přeskáčku a následně mazat větší množství nepotřebných fotek. Velmi užitečné! V druhé obrazovce lze volit, zdali vám histogram ukáže jen jas anebo RGB, druhá možnost je lepší, lépe posoudíte barevnou teplotu (když je moc silná červená složka, obrázek je moc teplý) a přepaly dobře vidíte na kontrolním snímku, protože jsou černé a pulzují.
Setup má čtyři obrazovky, na trojce lze přehazovat tlačítko pro výběr AF bodu a hvězdičku, která blokuje expozici. Na čtvrté obrazovce je C.Fn menu, zde velmi zjednodušené oproti vyšším třídám EOS přístrojů, jen osm položek. Zajímavá je ta priorita tónu. Důležitá je dvojka, tou se zapíná rozšíření ISO. Sedmičkou lze přiřadit jednu z pěti funkcí na středové tlačítko čtyřcestného voliče. Defaltně je tam Q menu a nechal bych tak; nesmyslná je položka 5 , tedy ISO, které už má svoje tlačítko na horní stěně. Q menu je velmi příjemné, lze tam nastavit vše co je potřeba a do velkého menu není nutné vstupovat. Kdybychom byli rádio, vyhlásil bych soutěž o hodnotnou knihu, zdali je zapnutá priorita tónu nebo ne 🙂 (odpověď: ano, u ISO je D+).
Funkce lze volit dotykem, to je velmi příjemné.
Jak se s ním fotí
Je to malá šikovná zrcadlovka, pohotová a lehká do ruky. I se setovým objektivem svižně startuje. Má velmi dobré obrazové podání a kvalita obrazu hodně závisí na použité optice. To je principiální problém těchto přístrojů. Každý se bude cukat koupit objektiv který stojí třikrát víc než tělo. Ale to jsou úvahy mimo hranice recenze.
V automatickém režimu se přístroj snaží rozumně vyvažovat rychlost závěrky, ohnisko a citlivost. Používal jsem to především se setovým objektivem, který má rozsah 18-55 mm. Automatika se snažila držet hranici času na 1/40 při 18 mm a 1/80 při 55 mm, pak navyšovala ISO.
V režimu P (programovatelná automatika) lze rollerem měnit poměr clona – čas. Pro živou fotografii lze doporučit Tv režim v souvislosti s automatickým ISO – nastavíme krátkou dobu osvitu a přístroj dorovná ISO. Důležité je, že automatické ISO funguje i v manuálním M režimu: to umožní nastavit ručně jak čas, tak clonu a automatika se postará o správnou expozici. To je velmi doporučeníhodná metoda pro obeznalejší uživatele. Optimalizace jasů je na Canonech ošetřena – i zde – jednak funkcí Automatická optimalizace jasu, ta je zde přístupná z Q menu, jednak Priorita zvýraznění tónu. Nemohou jet souběžně, jakmile je aktivována jedna, je deaktivována druhá a naopak. Obě vedou k většímu prokreslení světlých míst. Pokud zapnete Prioritu zvýraznění tónu, v hledáčku se objeví hláška D+ a pokud je nastaveno 100 ISO, přepne se na 200. Ta priorita má bezesporu větší efekt, zde pro srovnání vše vypnuto – vysoká optimalizace – priorita tónu. Na ukázce zleva bez optimalizace, uprostřed s velkou optimalizací, vpravo je zvýraznění tónu – dává nejlepší výsledek, je to odlesk v plexisklovém krytu bazénu.
Připomínám, že kresebné vlastnosti souvisí s optikou, ale i tento základní STM objektiv je velmi dobrý, toto je 100% výřez z rohu obrázku.
Ani barevná vada tohoto objektivu nestojí za řeč.
Přístroj má velmi spolehlivou inteligentní automatiku, která sama volí ideální nastavení podle situace. Zajímavou volbou je ale CA na kruhovém voliči. To je kreativní automatický režim, ve kterém je možno navolit funkci Extra snímek s efektem. Pak se pořídí dvojice záběrově identických obrázků, jeden bez efektu, druhý s efektem – například černobílý obrázek. Takto lze dublovat i kreativní filtry, jako je zrnitý černobílý a podobně.
Ve scénických režimech je zajímavé HDR, tedy postupné nasnímání tří obrázků, přičemž lze volit, zda je budeme fotit jeden po druhém, sériově nebo se samospouští. Nelze však nastavit odstup jednotlivých expozic, takže efekt pak není velký. Prakticky použitelný ale je. Na ukázce je patrno, jak zvládá světelné rozdíly: scéna je při západu slunce, vlevo HDR, vpravo singl se střední expozicí, je vidět slité stíny (tyrkysové skvrny) i přepaly, žluté jsou celkové, ostatní barvy jsou přepaly v jednotlivých kanálech.
Šum je standardní, na ukázce je ve výchozím nastavení. Do 1600 vcelku únosný, pak je to horší.
Shrnutí
Hlavní výhoda tohoto přístroje je jeho hlavní nevýhoda – je malinký a někdo může frfňat, že má na něj moc velké ruce – pak ať si koupí větší. Je to skutečný „malý velký muž“. Ve třídě zrcadlovek do dvaceti tisíc i s objektivem si vede víc než dobře. Dobře je na tom fotoaparát, jehož hlavní kritizovaný nedostatek tkví v tom, že nemá přisvětlování autofokusu (je nutno vyklopit blesk).
Smysl má pro zájemce, který chce zrcadlovku, ale nehodlá se vláčet s těžkým přístrojem a neuvažuje o rozsáhlé doplňování optikou. Vždyť stejně jako nemá moc velký smysl kupovat třikrát dražší objektiv k levnému tělu, asi nedává smysl kupovat 70-200/2.8 na tělíčko vážící čtyřicet deka. Asi by bylo dobré časem přístroj doplnit nějakým lehkým telezoomem, eventuálně externím bleskem – a radostně fotit a využívat četné možnosti tohoto přístroje. V dubnu 2014 stojí tělo cca 14500, sada se zde použitým objektivem 16 tisíc.
Ukázky:
1 – 2 rozsah zoomu seťáku, 14 při 1600 ISO.
1 | 2 | ||
3 | 4 | ||
5 | 6 | ||
7 | 8 | ||
9 | 10 | ||
11 | 12 | ||
13 | 14 |
Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Canon EOS 100D.