Dnes ráno pršelo a zvrhlo se to u nás ve Zvoli na chumelenici. Nastala chvíle na opáčko, jak fotit padající sníh, zkoušel jsem to fotoaparátem Fujifilm XT1. Přirozeně to platí na jakýkoli aparát. Samozřejmě, že klesne světelná hladina, takže je třeba myslet na vyšší ISO. To snad ani nemusím připomínat. Jde ale o správné nastavení délky osvitu, tedy o hodnotu použitého času. Je třeba pracovat v režimu priority času S nebo Tv (různí výrobci to mívají různě označené). Přirozeně, že chceme , aby se sněhové vložky pěkně projevily, aby byly mázlé. Jenže – jak mázlé? Totéž platí samozřejmě o focení v dešti. Zde je výřez ze zasněžené fotky s mázlými vločkami:
I padající kapky jsou vidět, někdy to mže vypadat moc hezky. Je třeba volit takovou dobu osvitu, aby vypadaly nejlépe.
zde platí zdánlivě paradoxní zásada. Logika nám napovídá, že čím delší čas, tím víc se vločka (kapka) na fotce projeví, tím bude delší. To je jistě pravda, ale zároveň bude hůř vidět. Fotíme přece odražené světlo a ta světelná kvanta se rozloží na větší plochu, takže na každou tu zasaženou fotodiodu budou méně působit. Takto se zachytí sněhové vločky při 1/15 sec – na proklik uvidíte celý obrázek:
Vločky jsou sice dlouhé, ale neúnosně rozmazané. Když se podíváte na celý snímek, je bezvýrazný, mdlý. Zkraťme tedy čas na 1/60 sec:
Vločky jsou teď výraznější, jejich stopa je kratší, ale vypadá to spíš, jako by pršelo než sněžilo. Nezbude než ještě zkrátit hodnotu času, na 1/100 sec:
To už začíná mít grády a myslím si, že někde taky jsme u správného osvitu. Můžeme ale jít ještě dál. Tady jsme na 1/160 sec:
Řekl bych, že tohle vypadá vysloveně dobře, vločky jsou dostatečně mázlé a dostatečně bílé. Ale protože mě drbe čert, ještě do zkrátím na 1/250 sec:
Vidíte, že vločky už nejsou skoro vůbec mázlé a je to celé takové krupičkovaté. Myslím, že do kratších časů netřeba jít. Ta správná doba osvitu je někde kolem 1/125 sec. S focením sněhu, eventuálně deště je spojen ještě jeden trik, editační. O něm zítra.