Po dvou letech Canon inovoval svůj eskový model, takže zde máme ještě nej – nej – nej kompakt, který umí nej – nej – nej… Nebo ne? Počkáme si, až bude k disposici, zatím čerpáme z tiskového sdělení Canonu.
Po dvou letech Canon inovoval svůj eskový model, takže zde máme ještě nej – nej – nej kompakt, který umí nej – nej – nej… Nebo ne? Počkáme si, až bude k disposici, zatím čerpáme z tiskového sdělení Canonu.
Řada S je určena fotografickým nadšencům, kteří chtějí kvalitní kompakt vybavený maximem ovládacích prvků sloužících k optimalizaci výsledku. V tom samozřejmě stovka drží dosavadní tradici. Rozlišení stouplo celkem rozumně na 12.1 megapixelů na snímači 1 /1.7" (7.49 x 5.52 mm), ten je ovšem CMOS na rozdíl od CCD na devadesátce. Procesor Digic 5 je též nový a stoupla i nejvyšší hodnota ISO. Pětinásobný zoom s ekvivalentem 24 – 120 (5x) je stabilizovaný , ostří od 3 cm v makrorežimu a na nejkratším ohnisku má pěknou světelnost F2.0, na delší straně nepěknou F 5.9. Jeho stabilizace má 7 různých režimů, včetně panningu (sledování objektu) a stativu (uf, co všechno lidi nepotřebují ke štěstí, říkal vodník Čochtan). Objektiv je vybaven kroužkem, kterým je možno měnit zvolené parametry, například expoziční kompenzaci. Rozsah závěrky je od 15 sec do 1/2000. Video je MPEG4 se stereozvukem, HD 1920 x 1080 a menší., s možností zoomovat při natáčení Překvapivě nevýkonné je sériové focení 2.3 oken / sec. K výbavě patří i GPS, tedy zařízení umožňující zápis zeměpisných souřadnic do fotky. Oproti minule se malinko změnily rozměry, přístroj teď měří 99 x 60 x 28 mm a váží 198 g, netřeba snad dodávat, že akumulátor je lithiový a zápis na karty rodiny SD.
Rozhodně nejde o žádný oprášený starý model. Objektiv je zcela nový stejně jako procesor a snímač. Procesor by měl být šestkrát rychlejší než předchůdce. Pokud jde o snímač, je to komponent vyvinutý Canonem a měl by mít podobné charakteristiky jako snímače canoních zrcadlovek. Přímo v obvodech tohoto CMOS čipu jsou šumové filtry a data jsou načítána současně čtyřmi datovými kanály. Ve specifickém scénickém režimu lze pořídit až 8 snímků JPEG rychlostí 9,6 oken /sec, avšak bez možnosti ručního nastavení snímacích parametrů.
Někoho asi napadne, tak co, když entuziastický Canon, tak G12 nebo S100? Samozřejmě, technicky je S100 dnes dál, má nový čip i procesor. Nemá ale výklopný displej, kdežto G12 ho má, a to je něco, co na kompaktech vyžaduji – ale někdo ne, takže ani tento argument nemusí rozhodovat. G12 je větší a těžší a vypadá víc jako „profi“ přístroj, má více profi ovládání a dá se k němu do sáněk zasunout blesk, i to může pro někoho být rozhodující prvek. No a taky je tu cena, G12 stojí 12 tisíc, S100 ještě cenu v korunách nemá, S95 stojí 8 tisíc a S100 asi nebude moc přes 10 tisíc (má v sobě GPS, už proto bude dražší než S95). Takže – námět na přemýšlení, důležité, že máme z čeho vybírat.