Znalci oceňují kvality výrobků firmy Ricoh v oblasti fotografické techniky doslova už desítky let a ani v digi nezůstal Ricoh pozadu. Nový model přináší novinku v oblasti ostření – a to je jeden z klíčových technických problémů dnešní fotografické techniky. Je pokračováním modelu GR Digital III, který k nám dováží centrum FotoŠkoda.
Znalci oceňují kvality výrobků firmy Ricoh v oblasti fotografické techniky doslova už desítky let a ani v digi nezůstal Ricoh pozadu. Nový model přináší novinku v oblasti ostření – a to je jeden z klíčových technických problémů dnešní fotografické techniky. Je pokračováním modelu GR Digital III, který k nám dováží centrum FotoŠkoda.
Připomenu, že kompakty ostří na principu analýzy kontrastu – v jednom z režimů tak ostří i zrcadlovky při Live View. Nový model Ricohu zařadil souběžně s tímto systémem autofokusu externí AF senzor se 190 body. Toto řešení umožnilo zkrátit zpoždění spouště na 0,2 sec. Tolik technická zpráva.
Podotýkám, že současné kompakty mívají zpoždění spouště 0,3 sec – to je hodnota, na které se pohybujeme už několik let. Rozumí se, že jde o zpoždění, které nastane při stisknutí spouště – a po této době dojde k expozici. Něco jiného je, když namáčkneme spoušť – pak přístroj zaostří, a pak domáčkneme, potom je zpoždění v podstatě nulové, nebo snad měřitelné jen nějakou speciální technikou.
Co přináší Ricoh? Zrcadlovky mají ostření na principu fázového posunu. Hybridní modul Ricohu určitě nebude tento princip používat – žádný AF systém ve zrcadlovce nemá 190 AF bodů! Dosavadní tiskové sdělení v tomto směru nepřináší více konkrétních údajů, zde je fotka čidla tohoto externího AF modulu:
.
Snímač tohoto prestižního přístroje s tělem z hořčíkové slitiny je desetimegový, stabilizovaný, úhlopříčku má 1/1,7 palce a spolu s procesorem GR Engine IV výrobce slibuje nebývale kvalitní výsledky. Další novinkou je LCD s rozlišením 1,23 milionů pixelů. Hezké, ale dodal bych, problém kompaktů dnes už není rozlišení, současná norma „těch lepších“ je na 900 tisících a to věru bohatě stačí – problém je v tom, že na sluníčku vidíme na LCD starou belu, ať už je to klasický LCD nebo AMOLED displej. Nicméně, neviděl jsem, tento displej je výrobek Sonyho, typ WhiteMagic, který má mít podstatně větší jas při 500% menší spotřebě energie než klasické zobrazovače.
Objektiv je shodný s předchozím modelem. Jde o pevné ohnisko s ekvivalentem 28 mm, tedy širokoúhlý objektiv, světelný F1.9. Procesor GR Engine IV je vybaven funkcí úpravy jasu obrazu, kdy je možné odděleně generovat obraz z různě osvícených oblastí snímku, tedy typicky z jasů a stínů. Ve výsledku jde o něco podobného HDR, nicméně technicky to je něco jiného, protože snímek je jen jeden a tudíž metody lze použít i při momentní fotografii. Velmi zajímavé, slibné – dosavadní metody (kromě HDR skládaného z více snímků) pracovaly na bázi masky a zesvětlování nezamaskovaných tmavých částí. Nicméně přístroj nabízí i HDR, složený ze dvou snímků.
Zajímavou funkcí je skládání stop jasných objektů – toto je ukázka převzatá ze stránky Ricohu, složenina – píší – 256 snímků, přičemž se zřejmě přičítaly jen stopy hvězd. No a závěrem fíčurka která by potěšila mě a každého dalšího, kdo má osudný sklon držet foťák nakřivo, je tu elektronická vodováha. K přístroji se dodávají předsádkové čočky, externí blesk a externí průhledový hledáček.