Nikon předvedl svoje kompaktní modely pro nadcházející sezónu. Nabízí je ve třech kategoriích, L, S a P, přičemž P je top nabídka jeho modelové řady, kdežto S jsou přístroje stylové a L, dejme tomu, lidové, pro děti na táboře. Modelem L23 se cenově dostává pod úroveň dvou tisíc korun (únor 2011), přičemž jde o desetimegový aparát s pětinásobným zoomem. Je v pěti barevných provedeních blue, red, black, pink a silver a jede na dvě tužkovky.
COOLPIX L120 má jednadvacetinásobný zoom a čtrnáctimegový snímač. Nikon si velmi zakládá na novince v ovládání – zoom má ovládací prvek na boku těla objektivu, takže se ovládá podobně jako velké zoomy jednookých zrcadlovek. Rozhodně to prospívá lepšímu držení přístroje. Bude se prodávat v řádu šesti tisíc korun.
Stylová řada nabídne S3100 (nástupce S3000), model S4100 – fotoaparát s inteligentním dotykovým ovládáním, a model S6100 – kompaktní přístroj s 16 miliony pixelů a 7× zoomem. K vychytávkám zde patří „kontrola mrknutí“ – přístroj buď pořídí dva snímky po sobě a vymaže ten, na kterém osoba mrkla, anebo lze volit jakousi bonzáckou funkci – přístroj žaluje, že osoba mrkla a je na vás, jestli ji vyfotíte znovu.
Ke slovu samozřejmě přicházejí i dotykové varianty – S4100 má třípalcový dotykový displej. Je v barevných provedeních red, black, purple, honey bronze a silver a stojí pod 4 tisíce. Model S6100 je šestnáctimegový aparát se sedminásobným zoomem těsně pod pět tisíc korun v barevných provedeních violet, black, red, pink a silver.
Našince ale samozřejmě nejvíc zajímala řada performance. Dva modely této třídy se od sebe koncepčně liší.
Colpix P300 navazuje na stávající model P7000. Má rozumný rozsah zoomu 4,2x, přičemž začíná na světelnosti F1.8 a ohnisku ekv. 24 mm. Už toto je zajímavé zjištění. Jeho „back lighted“ snímač má 12.2 milionů pixelů a pokud jde o ovládání, tak kromě automatiky je zde volba ovládání clony, času i plný manuál. Sériové snímky mají frekvenci až 8 fps a displej je třípalcový s devíti sty tisíci body. Výchozí cena je 7500, což je za kompakt této třídy velmi dobrá cena, obvykle jsou nad 10 tisíc. Design přístroje je stroze technický a žádnou růžovou nebo fialovou verzi tu nelze čekat. Přístroj je velmi sympatický, dobře se ovládá a lze od něho čekat vysoký obrazový výkon.
Coolpix P500 je ultra – ultrazoom s rozsahem ohniska 1:36. Má výklopný displej též s devíti sty tisíci pixely. Šestatřicetinásobný zoom nese obrovská rizika rozhýbání. Je zde samozřejmě několik systémů, které tomu mají zamezit, kupodivu stabilizovaný není objektiv, nýbrž snímač. Tradiční BSS sytém (best shot selector – výběr nejostřejšího snímku) vyhodnotí 10 fotek a z ní vybere nejostřejší. Je to samozřejmě na úkor volby okamžiku záběru. Režim noční portrét je prakticky HDR, tedy kombinace různě exponovaných fotek, z nichž jedna může být flešovaná. To je bezesporu zajímavé řešení, které stojí za vyzkoušení – učiním, poreferuji. Program noční krajina skládá snímek s nízkým šumem ze série fotek pořízených za nízké světelné hladiny. To je bezesporu velmi perspektivní technologie, už ji známe od jiných výrobců, na př. Sonyho a něco podobného má i Zoner ve verzi 13.
Video je HD, to je už samozřejmost, stejně jako stereozvuk. Při snímání videa lze použít zoom a pořizovat statické obrázky. Pokud jde o zoom, i tento přístroj má jeho ovládání na boku, je to vidět dole na fotce. V malém rozlišení lze pořídit i zpomalené sekvence frekvencí až 240 fps.
Přístroj je nástupce modelu P100 a spolu s P300 tvoří špičku nabídku Nikonu v kompaktech. Cena pod 10 tisíc je velmi přívětivá. Kdybych měl někomu radit, doporučoval bych jeho pozornosti spíš model P300. Ony tyhle ultrazoomy s ekvivalentem až 810 mm nabízejí něco, co se v praxi moc dobře použít nedá a vyrábí se to jen proto, že „trh si to žádá“.