Někdy se to prostě nepovede. Posluchač naší Dílny P.B. mi poslal takovou fotku ke konzultaci. Dá se dělat něco s fotkou, která je hodně špatná? Záleží na tom, jak a v čem špatná. A také je třeba mít na paměti, že ze špatné nebude dokonalá fotka nikdy, protože ta informace tam prostě není. Leč dosti tlachů, pojďme na věc. Fotka o níž jde řeč je tato:
![]() Takovou fotku je třeba nejdříve prozkoumat, a jak jinak, než pomocí histogramu. V Zoneru klávesovou zkratkou Ctrl+H vyvoláme histogram. Je na něm vidět silná podexpozice, kresba (vyjádřená křivkou) klesá a skoro až na vodorovnou osu někde a úrovni 140 a střední hodnota je 28,8, tedy v oblasti hodně tmavých odstínů. Nicméně je zajímavé, že nikde nám počet pixelů (právě ten vyjadřuje graf) neklesne na nulu, všimněte si, že podél osy X vede čára. Všude jsou nějaké pixely, na ukázce vpravo je vidět situaci na úrovni 240 – je tam 11 pixelů z celkového množství 12 miliónů a nějaké drobné.
Zajímavé je, že histogram Photoshopu vidí obrázek poněkud jinak. Všimněte si, že údaje o střední hodnotě atd. jsou o něco jiné a kdybychom zkoumali jednotlivé úrovně, taky bychom dospěli k rozdílům. V zásadě ale je celkový průběh křivky stejný. Navíc si můžeme v Photoshopu pohodlně zobrazit průběh jasů v jednotlivých kanálech RGB: ![]() Vidíme jasně, že máme slité stíny (třebaže histogram Zoneru je nevidí – doslova – tak moc černě), dále že ani jeden kanál (a tudíž samozřejmě celkový histogram) nemá přepaly, tedy že se pixely s hodnotou 255 (nejvyšší hodnota) neslévají do ploch. Je to informace sice pochmurná, ale ne kritická. Důležitá je vždycky pravá část histogramu, ta světlá. Kdyby totiž tahle fotka měla přepálené jasy v červeném kanálu, léčba by byla mnohem obtížnější. Jakmile jsou přepaly, tam se léčit nedá, tam je obraz beznadějně porušený a musí se retušovat. To tady naštěstí není. V případě, jaký je tento,vede nejjednodušší cesta k nápravě přes přemístění bílého bodu. K tomu si musíme otevřít kartu Úrovně, uděláme to v Photoshopu, ale v Zoneru je to totéž. ![]() Je to tedy znovu histogram, jenže jezdci pod vodorovnou osou X lze nastavovat, kde má být bílý bod (tedy nejvyšší jasová hodnota), kde černý bod (nejnižší) a kde střední. My si budeme všímat bílého bodu, toho vpravo. Operace sestává ze tří kroků. Nejdříve si v okénku kanál vybereme červená a bílý bod nastavíme tam, kde se klesající křivka nejvíce přiblíží vodorovné ose, zde je to úroveň 221 (modré okénko pod osou X). ![]() Aniž bychom klikli na OK, přejdeme na kanál barvy zelená a uděláme totéž, nastavíme jezdec bílého bodu do místa setkání křivky s osou, zde úroveň 141. No a konečně barva modrá, tam musíme až na úroveň 57. Pak teprve klepneme na tlačítko OK. ![]() Obrázek se po této operaci změní, především se zbaví celkového červeného nádechu. Z nejhoršího jsme venku. Teď nezbývá než projasnit stíny. ![]() S tím se musí velmi opatrně. Jak všechny verze Photoshopu, tak Zoner na to má speciální nástroj. Ten ale často vede k nepřirozenému zbarvení. Dal bych tedy přednost prostému posunutí středního jezdce doleva, jak je to znázorněno pro změnu zase v Zoneru(samozřejmě v jakémkoli jiném editoru je to absolutně totéž!). ![]() Výsledek je takový, můžeme První dámě republiky poblahopřát, že operaci přežila: ![]() Dalším úpravám se meze nekladou, zvláště pak co se týká doostření a omezení šumu. Závěrem ale podotknu, že paradoxně umožnila záchranu obrázku jeho podexpozice, která nechala manévrovací prostor v pravé části histogramu (úrovní). Být tam přepaly i v jediném kanálu, byli bychom na tom podstatně hůř. Ukázkové fotky jsou k disposici v původním rozměru, abyste se mohli pokusit o úpravu sami. |