Global positioning system – ve fotografii to není nic nového, data o místě pořízení snímku lze zapsat do EXIFu už dlouho. S tímhle zařízením to jde velmi jednoduše. Celá za věcička je už v běžném prodeji za cca 1500 korun i s DPH. Dodává se v ploché krabičce zhruba formátu DVD a když ji vydolujete z plastu ven, vypadá takto:
![]() Samotná gépéeska je to modré vpravo, o velikosti si uděláte představu podle USB konektoru; to bílé je kolébka, kterou si připojíte k počítači přes USB port. To modré kolem přístroje je gumový obal – jediný problém této věci tkví v tom, že nemá dost citlivou anténu, takže musí být při cestování na povrchu: za sklem auta, já si to připevnil ke krempě na klobouku. Nainstalujete software a asi dvě hodiny nabíjíte – přes USB. A můžete vyrazit na první vycházku.
Při dalším kroku si přihrajete do budoucího alba obrázky. A teď pozor: Když jsou fotky přiřazeny, v dalším kroku prográmek vymaže záznam z přístroje – jeho paměť tím bude uvolněna pro další záznam. A teď nastane to pěkné: zvolíte si záznam s přiřazenými obrázky a program vytvoří pomocí Google mapy přehled, kudy jste šli a kde jste co vyfotili. Vypadá to asi takto: Na proklik uvidíte tu mapu celou. Vlevo jsou náhledy (fotil jsem našeho psa), to červené je trasa, kudy jsme šli a maličké ikony na červené čáře jsou místa, kte se fotilo. K obrázkům lze přidat komentáře. Přirozeně že log lze konvertovat do formátu vyhovujícího třebas Photo Studiu od Zoneru (soubor nazev.gpx) a pak výsledek – lokace jednoho obrázku – vypadá takto: Samozřejmě, že lokalizování čmuchajícího psa nemá velký smysl. Ale až budete v cizině, pak jistě přijde tahle pomůcka hodně k duhu! Chystáme se v IDIFu na jarní expedici do Peru a tam si jistě tenhle přístroj vezmu, abych ho vyzkoušel v „perných“ podmínkách. Podle údajů výrobce by měl pracovat bez nabití 20 hodin. Přál bych si, aby zkušenosti tento údaj potvrdily. |