Nezařazené

5 tipů jak zálohovat důležitá data

V dnešní době, kdy nové a nové hrozby přicházejí každý den, je zálohování velmi důležité. Možná si nedovedete představit situaci, kdy dorazíte do kanceláře a počítač nejde nastartovat, nebo při startu zahlásí, že vaše data byla zašifrována a dokud nezaplatíte, svá data neuvidíte. Problémem je, že i když zaplatíte vyděračům, nemáte rozhodně jistotu, že vaše data budou obnovitelná, protože v mnoha případech vyděrači spoléhají na to, že „malou“ částku například 20 USD nebudete řešit přes Policii a zkrátka se na ně nikdo nedostane. Záloha je tedy jedinou možností, jak mít jistotu a pověstný klid na duši.

flash disk
Zálohování na malý, ale vždy dostupný flash disk je rozhodně jednou z nejpopulárnějších možností, jak udržet data v relativním bezpečí. Flash disk, často zvaný flashka, je skoro vždy po ruce a nahrát důležitá data na takový disk zvládne každý. Stačí si vzpomenout a zkopírovat data na správné místo. Kapacity dnešních USB flash disků jsou v řádech desítek GB, takže již dávno neplatí, že na flashku nejde zálohovat celé fotoalbum, několik desítek videí i v rozlišení 4K a tisíce dokumentů a prezentací.

 

Výhody flashky:
Kompaktní rozměry
Cenová dostupnost
Možnost sdílení dat s více PC
    Nevýhody
flashka se snadno ztratí
Hrozí fyzické poškození
Složité udržování více verzí
Pouze manuální zálohování

 

Příklad:SanDisk Cruzer Extreme GO 64GB – 1400Kč, alza.cz

Cloud
Cloudové služby jako Google Drive, Dropbox nebo OneDrive jsou velmi dostupnou formou zálohování, kterou si oblíbili zejména lidé, kteří jsou často na cestách. Pro zálohu stačí i pomalé připojení k internetu a velkou výhodou je právě to, že zálohovat můžete z kavárny v centru města, z kanceláře nebo přes mobilní připojení při cestě do Chorvatska. navíc díky zrušení roamingu můžete i v zahraničí využívat své datové připojení a na malé soubory se jedná o jedno z lepších řešení. Problémem je nutnost nastavení bezpečného hesla, protože v opačném případě jsou vaše data v podstatě veřejná a dostat se k nim není pro útočníka složité. Druhým problémem je omezená velikost úložiště, kde lze za stovky korun měsíčně dosáhnout desítek, maximálně stovek GB. Platit je nutné neustále, jinak data nejsou dostupná a budou smazána.

 

Výhody cloudu:
Dostupnost odkudkoli
Bezpečné z hlediska ztráty nebo fyzického poškození
Možnost ukládání různých verzí dokumentů automaticky
    Nevýhody
Zdánlivě bezpečné, ale i cloudovou službu je možné hacknout
Nutnost bezpečného hesla a nejlépe častá změna
Malá kapacita a nízká rychlost pro velké soubory

 

Příklad:Microsoft OneDrive – 69 USD ročně za 1TB, onedrive.com

Externí disk
Externí disk je druhou nejrošířenější formou zálohy a má mnoho společného s flashkou. Rychlost je velmi podobná flashce, kapacita v řádu TB je samozřejmostí. Pevné disky lze snadno přenášet a zálohovat na ně tak i větší množství počítačů. Uživatelé také ocení snadné použití disku jako odkladiště dat, která na notebooku již nechtějí, jako například staré fotografie, filmy či dokumenty z minulých let. Pevné disky v dnešní době nahrazují i SSD, takže se rozhodně jedná o nejrychlejší možnost zálohy, kdy lze kopírovat data rychlostmi kolem 500MB/s, což žádný flash disk neumí. Odolné pevné disky jsou navíc použitelné i na cestách, kde hrozí například pád, nebo vliv prostředí, jako vlhkost a prach. Moderní pevné disky a SSD jsou na tyto hrozby připraveny. Některé disky také nabízejí automatický software, který zálohu nastaví a uživatel si tak nemusí pamatovat, že musí kopírovat data.

 

Výhody pevného disku/SSD
Velká kapacita a rychlost přenosu
Možné použití s více PC
Existují odolné varianty
    Nevýhody
Hrozí fyzické poškození
Disk je nutné mít stále připojen, nebo jej ručně připojovat
Často manuální nastavení jako u flash disku

 

Příklad:ADATA HD710 HDD 2.5″ 1TB – 1859Kč, alza.cz

NAS server
NAS server je v podstatě krabička připojená k síti nebo internetu, na kterou se dají ukládat data. Připojením k sítí vzniká možnost ukládat data z více počítačů, dokonce najednou a zároveň možnost přístupu k datům odkudkoli ze světa pomocí internetu, jako v případě cloudu. Často se také NASu říká soukormý cloud, protože poskytuje podobné možnosti, ale data jsou u vás v kanceláři nebo bytě, nikoli někde v datovém centru na Aliašce. Pevných disků je možné použít více a nastavit pomocí přehledného a rychlého průvodce zálohování tak, aby v případě fyzického poškození nebo selhání jednoho z pevných disků došlo nejen k upozornění majitele na tento problém, ale hlavně aby byla data v pořádku. NAS mají také stovky dalších možností jako například přehrávání filmů rovnou na TV, sdílení tiskárny nebo zapojení kamerového systému pro kancelář nebo byt. Dnes jde o jednu z nejoblíbenějších možností jak sdílet a zálohovat data.

 

Výhody NAS:
Možnost přístupu odkukoli ze světa
Velká kapacita, kterou lze snadno rozšiřovat
Přístup pro více počítačů a mobilních zařízení
    Nevýhody:
Vyšší pořizovací náklady
Jsou třeba základní IT znalosti pro zapojení
V případě výpadku elektrické energie nedostupné

 

Příklad:QNAP TS-251 – 6290Kč + pevné disky, alza.cz

Druhý počítač
Využití dalších počítačů v kanceláři nebo starého PC doma se jistě nabízí. I když se toto řešení zdá jako nejlepší zejména z důvodu v podstatě nulových nákladů na pořízení, je toto řešení nejméně vhodné. Pokud například kolega druhý počítač zaviruje, jsou vaše data v podstatě nepoužitelná a na zálohu se nemůžete spolehnout. Počítač může také omylem vypnout a k záloze tedy nedojde. Velkou nevýhodou je nutnost starat se o další akualizace a řešení možných hardwarových problémů. Výhodné je naopak to, že lze rovněž data sdílet pro více PC a kapacita je v podstatě neomezená, protože do počítače lze snadno přidat další disky, nebo připojit externí. Možné je také nastavení, kdy se jednotlivé počítače zálohují na všechny ostatní počítače v síti, což znamená několikanásobnou zálohu. Samozřejmě při vyšším počtu PC je toto řešení krajně neefektivní.

 

Výhody:
Nulové pořizovací náklady
Rychlé sdílení a možnosti práce s daty
Velká kapacita, kterou lze snadno rozšiřovat
    Nevýhody:
I další PC se může zavirovat a můžete přijít o data
Možné fyzické poškození nebo vypnutí
Nutnost starat se o aktualizace a bezpečnost PC

 

Příklad:Acer revo Build M1, 3990Kč – alza.cz

Software umožňuje přenechat starost o zálohu počítači a nechat jej automaticky ukládat různé verze dokumentů v různý čas a dokonce na různá místa. Ideální je potom zálohování na více mist, což dokáže moderní zálohovací software vyřešit hravě. Každou noc se zazálohují všechny dokumenty na externí disk, několikrát denně se udělá záloha na další počítače v síti a každý týden se udělá záloha do cloudu, například o víkendu. Software lze snadno nastavit pro kterýkoli způsob zálohy a cílové zařízení nerozhoduje. Některé zálohovací programy mají dokonce svůj vlastní cloud v ceně, takže uživateli skutečně zbývá jen jednoduché naklikání představ o záloze a je vystaráno.

Příklad:Acronis True Image 2017 – 1290Kč, alza.cz

Autor článku Kamil Malý