Aktuality, Fotografujeme

21. srpen 1969 po padesáti letech

Na mnoha místech republiky se konaly vzpomínkové slavnosti, vzhledem k politické situaci nešlo o pouhé vzpomínání. Koho by napadlo po revoluci v roce 1989, že v den padesátého výročí masivního nasazení komunistické moci proti vlastním lidem přijme prezident republiky k pohovoru předsedu nástupkyně této komunistické strany. Nicméně Digineff neřeší politiku, berme focení demonstrace jako fotografický úkol.

Vypravil jsem se tam s pevným odhodláním fotit především na ohnisko 28 mm ( přístroje APS-C bývají vybaveny setovým objektivem 18-55 mm, po přepočtu těch 18 to je právě těch klasických osmadvacet). Pro případ, že bude třeba vykřiknout, jsme si přibalil 15 mm objektiv (APS-C ekvivalent je cca 10 mm) a pak taky klasický telezoom 70-300.

Dobré je dívat se po nějakém symbolu. Červené trenýrky se staly symbolem protizemanovského odporu a tady v souvislosti se svatým Václavem pěkně zahrály.

Teleobjektivem pořízený záběr z dálky dobře vystihne množství. Účastníků pochopitelně přibývalo, tohle je celkový záběr na Václavském náměstí.


Převládala kamarádská, příjemná atmosféra. Nebyla to žádná divoká, útočná demonstrace.

Působivé aranžmá před sídlem komunistické strany v ulici Politických vězňů před sídlem KSČM.– symbolické připomenutí obětí tehdejších událostí. Tady přišel ke slovu 15 mm objektiv. Zvýrazní prostor, je to výkřik.

A konečně smysl celé té věci – nezapomínáme. Záběr z Malostranského náměstí ze závěrečné části průvodu.

Na snímku v záhlaví je čelo průvodu na Karlově mostě.