Editujeme, Fotografujeme

Zde Kotas, mám dotaz: jak na digitální zoom?

Ptá se náš pravidelný čtenář pan A.K.: Ak by ste mali čas zaoberať sa funkciou fotoaparátov Sony Clear Image Zoom, veľmi by som uvítal Váš názor. Už som sa pokúsil niečo zistiť viď link. Z diskusie som zistil, že táto funkcia je pre väčšinu fotografov neznáma, pre profesionálov nezaujímavá, lebo používajú veľa objektívov. A amatéri, ktorým obyčajne postačuje (alebo musí stačiť) jeden pevný objektív nevedia, že by si takto mohli pomôcť. Funkcia Sony Clear Image Zoom by nemala byť až taká zlá, veď je v drahých fotoaparátoch Sony, ktoré používajú aj profesionáli. Zdá sa mi, že táto funkcia je málo spropagovaná a preto aj málo používaná.

Zmíněný link vede na server ePhoto a na otázku dobře odpovídá jeho šéfredaktor a takto i můj přítel Karol Srnec:


Ked je objektiv s pevnou ohniskovou dlzkou, tak akakolvek funkcia s nazvom zoom je len digitalna. Cize vyrez, prevdepodobne extrapolovany na vyssie rozlisenie. Takze od toho nic necakaj.

K tomu není co dodat a byl bych tedy s odpovědí typu „zde Kotas, mám dotaz“ rychle hotový, leda bych jenom Karolovu výstižnou odpověď zopakoval.

Ovšem do trochu jiné polohy se dostaneme, když problém rozšíříme mimo hranici Clear Image Zoom a zamyslíme se nad zvládáním fotografie za podmínek pevného ohniska. K tomu dodám, že používám téměř výhradně pevná ohniska, takže to co teď budu psát, berte jako můj osobní názor založený na osobní praxi.

Ve fotoaparátech zpravidla najdeme dva takové zoomy – nezoomy. Jeden je spojen s výřezem a převzorkováním, druhý je čistý výřez. Konkrétní příklad:

Jde-li o výřez a převzorkování, tak – dejme tomu – přístroj s rozlišením 24 mega vám udělá výřez, tedy: vezme obrazová data z menšího rámce, než dává plný formát snímače, a procesor pak data extrapoluje a převzorkuje na plné rozlišení 24 mega. Což je v podstatě to, o čem šla řeč ze začátku a na co reagoval Karol Srnec – jde o převzorkování.
Druhý provede výřez, ale nic s ním nedělá. Prostě použije data z omezeného prostoru čipu a uloží je – jako obrázek s nižším rozlišením 18 mega.

V tom je ten zásadní rozdíl – převzorkování výřezu do plného rozlišení, anebo zanechat nižší rozlišení výřezu a převzorkování neprovádět.

V praxi
Používám prakticky jen pevná ohniska. Můj Sony A7R III má rozlišení 42 mega při plném formátu 24×36, nicméně lze přepnout na výřez, tedy na APS-C a pak rozlišení vychází na 18 mega. Prakticky mám tedy dva v jednom, například můj nejoblíbenější je 28 mm a po přepnutí pak ohnisko odpovídá 42 milimetrovému objektivu. Přepínání jsem si nadefinoval na jedno z funkčních tlačítek – stačí jeden stisk a ohnisko se změní. A jak je to s kvalitou? Tady vidíte rozdíl v úhlu záběru.

Ten rozdíl 1,5x je docela markantní, takže s dvěma objektivy 28 mm a 55 mm mám slušný rozsah čtyř ohnisek od 28 do cca 80 mm. Budete se ale ptát na kvalitu. Co se stane, když pořídím záběr na 28 mm a ekv. 42 mm a z toho prvého udělám výřez? Rozdíl je minimální, nicméně je tam nějaký. Je to dáno tím, že výřez – zde výřez z JPG obrázku, děláme na už jednou zpracovaném osmibitovém obrázku, kdežto když přepneme, tak procesor zpracuje RAW data a vygeneruje optimalizovaný snímek.


Abych pravdu řekl celou, rozdíl vidíme jen na brutálním zvětšení, zde je to nějakých 200%. Jde tedy o jakýsi zoom – nezoom.

Rozum do hrsti
Není sporu o tom, že zoom poskytuje pohodlí a pro reportéra je to nezbytnost. Tu funkci Sony Clear Image Zoom jsem prakticky nezkoušel, digitální zoomy mockrát ano, ostatně na mobilech jiné nejsou. Z praktického hlediska ale mají moderní fotoaparáty takovou rezervu v kvalitě kresby díky rozlišení a výpočetní kapacitě procesoru, že není třeba ani tyto digitální zoomy a priori zatracovat. Ideální to nebude nikdy, ale nám záleží na fotce, na komfortu pořízení, na výsledku. Je tedy třeba věc vyzkoušet, nebát se jí a když bude fungovat s ohledem na naše potřeby, proč ji nepoužívat?

Napadá mě ještě jeden důležitý rozdíl mezi ořezem v počítači (heslo ono se to ořízne) a změnou ohniska (jak popsáno výše) nebo i digitálním zoomem. Při použití digitálního zoomu vidíme výsledný obrázek v elektronickém hledáčku (nebo na displeji) a to nám umožní obrázek precizně zarámovat. Mlhavá metoda ono se to ořízne opravdu kazí oko… Ne opticky, ale fotograficky.