Fotografujeme

Učil jsem se kosit

V sobotu jsem byl na korzu kosení kosou, pořádá ho společnost Vianatura v obci Skryje. Pokud vás to zajímá, vygooglujte si to. Věděl jsem, že to bude trvat od rána do večera. Mám si vzít foťák, říkal jsem si. Budou tam cizí lidi a foťákem bych obtěžoval.

No a jsme u focení. Fotoaparát dnes vnímáme jako nějaký invazivní prvek. kdežto mobil nikoli. Kurzistů bylo sedmnáct, žádný neměl fotoaparát. Ještě, že jsem si ho nevzal, připadal bych si jako idiot. Nepřipadal, protože bych ho nechal v autě. Ale mobilem fotil kde kdo. Ani nevím, kdo ano a kdo ne – i to je doklad, že je mobil neviditelný. Tak to prostě je. Kdysi jsem snil o nějakém foťáku, který bych měl v oku. Prostě – mrknul bych a byla by expozice. Už to skoro existuje, ale ten mobil, ten je blízko.

Technicky. Vemte si fotku na následující ukázce. Fotil jsem to iPhonem 11. Dan Mikušík vysvětluje, co je kosa, my bez dechu sledujeme. Obrovské světelné rozdíly, nějakých 6 – 8 EV mezi světelnou hladinou ve stodole a venku na sluníčku. Mobil to dnes prostě zvládne tím svým HDR. Tečka. Pro běžné použití, naprosto bez problému.

Optika. Ten iPhone má 3 objektivy, to má dnes kde kdo. Včetně ultra širokoúhlého. Tohle je ekv. 14 mm kinofilmu. Podle mě je těch 15 mm mezní použitelná hranice. Je dobře, když to ten mobil má. Upřímně: nechtěl bych mobil, který by to neměl. Používám to zřídka, ale někdy ano.

Otázka zoomu. Ten iPhone 11 (a mnohé další mobily) má tři foťáky, cca je to 14 mm, 26 mm a 50 mm ( plus mínus). Nemá to zoom. S těmi třemi ohnisky běžně vystačíte. Na další ukázce jdu do boje, foceno je to středním ohniskem 26 mm ekv.

Stejným ohniskem je celeček z výuky kosení. Pokud jde o delší ohnisko, to vidíte v záhlaví. Je to výborné pro detaily. Mám spoustu takových obrázků zachycujících, jak se má co kdy a kde držet a podobně. Velmi užitečné.

Takže nelituju, že jsem si fotoaparát nevzal. Nikoho jsem neobtěžoval (myslím a doufám), a pár obrázků jsem si přivezl. No a co fotoaparát? Ať je na pořádné focení, s rozmyslem a jasným záměrem! Na dokumentaci ten mobil bohatě vyhovuje.