Editujeme

Statistika v Zoner Photo Studiu

Před týdnem jsem tu zveřejnil text, který mi poslal Honza Ferda. V excelové tabulce předvedl četnost používání různých ohnisek. Na to reagoval Karben, náš stálý čtenář, a poukázal na to, že Excelu netřeba, pokud používáme Zoner Photo Studio. Můj ty Tondo kolenatý, já ten ZPS používám dýl, než se ZPS jmenoval (původně to byl Zoner Photo Manager), a tuhle funkci jsem přehlédl. V mém oblíbeném ( protože nejlepším) ZPS 14 ho najdeme v roletovém menu informace – statistky. Vypadá to takto:

Dnes jsme ale dále, v aktuálním ZPS X to vypadá takto, nicméně funkce je na stejném místě.


Když tedy budeme zvědavi na četnost použití jednotlivých ohnisek, stačí jít do informace – statistiky a na kartě zvolit hodnotu pole Ohnisková vzdálenost a máme to jako na dlani:

Asi vás zarazí, co je to za ohnisko, to ostatní. Vysvětlení prosté, milý Watsone. Vlevo dole je nastaven počet zobrazených ohnisek. Která se nevejdou, jsou ta ostatní. Počet můžeme zvětšovat, na tomto příkladu bylo použito 37 různých hodnot zoomu, když jsem přidával, výsledek se už neměnil:

Těch sledovatelných hodnot je mnoho, zdaleka to nemusí být jen ohnisko. Záleží na tom, co vás zajímá.

Přirozeně že to bude fungovat, jenom když bude v pořádku EXIF záznam, z něho se statistika tahá. Někdy to hapruje, když volíme ekvivalent ohniska, nicméně časem si dá statistika říct a ukáže se správně.

Moc velký praktický smysl to nemá, je to spíš zajímavost než cokoli jiného. Vypovídá to o stylu práce. Tohle je statistika ze série, když jsem fotil závody mopedů – přípravy a start. Převládá 28 mm a pak když se startovalo, tak delší ohnisko.

Statistiku může zmást převod na ekvivalent a taky samozřejmě do statistiky se nezahrnou mechanické objektivy, které do EXIF své hodnoty nehlásí. Ale statistika musí být tak trochu falešná, to přece patří k věci… 🙂