V naší čtenářské galerii měl velký úspěch snímek Jaroslava Hory. V oboru „makro“ je velká konkurence a tím výš je třeba ocenit fotografii, která dokázala přinést ještě něco navíc.
Autor o něm píše:
Toulal jsem se po louce u řeky Sázavy a stal jsem se svědkem podivného aktu. Nic takovýho jsem ještě neviděl. To co vypadá jako polibek byl souboj na život a na smrt a tou to i skončilo. Kdo vyhrál je patrné již na této fotografii. To žihadlo v hrudi byl zřejmě rozhodující úder.
Tak jsem dostal nové informace od kolegy fotografa ze Slovenska, přikládám v originálním znění: Je to utok kutavky vcelej (po cesky květolib včelí – Philanthus triangulum, po anglicky tiež beewolf – včelí vlk, Smile) na včelu. Ochromi ju zihadlom do hrude, vysaje nektar z jej ust a potom ju odnesie do komorky vyhrabanej v zemi ako potravu pre svoje buduce larvy.
Jaroslav Hora má svoji velmi zajímavou stránku Horoviny, moc hezky výtvarně řešenou a hlavně – obsahuje velmi zajímavé fotografie.
Fotografie toho typu, jakou si dnes prohlížíme, vyžaduje samozřejmě značné dovednosti technické, plus trpělivost, plus znalost přírody, plus trošíčku štěstí. Pak se podaří vyfotografovat nejen „kus přírody“, ale „příběh v přírodě“. Tyhle příběhy jsou divácky nejvíce atraktivní, protože nás přiblíží něčemu, co sotva kdy spatříme. Včelu viděl každý, ale vraždu včely? Já ji díky Jaroslavovi Horovi viděl až teď…