Fotografujeme

Olympus OM-D E-M1X

Na poli plně profesionálních fotoaparátů zaměřených na fotografování akce vstoupil Olympus modelem, který tvoří zcela novou kapitolu v jeho vývojových řadách. Je to přímý konkurent Canonu EOS 1DX Mk II a Nikonu D5. To tvrzení může někomu připadat troufalé, neboť jde nadále o přístroj vybavený snímačem MFT, tedy systému Micro Four Thirds s crop factorem 2x, zatímco zmíněný Canon a Nikon jsou plnoformátové přístroje 24 x 36 mm. Nicméně soupeří s nimi rychlostí ostření i záznamu, odolností vůči prostředí (mráz, déšť, prach). Model má v jistém smyslu předchůdce, je jím E-M1 Mk II. O něm jsem zde obsáhle referoval, například zde.



Už tento přístroj splňuje profesionální požadavky, zejména na rychlost. Novinka je v tomto smyslu dovršením toho, co už bylo začato – a je to dovedeno k dokonalosti. Nebudu předstírat, že jsme přístroj neměl v ruce – ano, měl a v nejbližší době vás se svými dojmy seznámím. Dnes se soustředíme na základní údaje, odpoledne pořádá Olympus tiskovku.



Přístroj je vybaven snímačem MFT Micro Four Thirds s 20,4 megapixely. Jeho sériové focení dosahuje frekvence 18 fps. Velká péče je věnována stabilizaci, ta dosahuje 6 EV a s vybranými objektivy až 7,5 EV. Stabilizátor se používá i k tzv. High Res, tedy generování 50megových snímků s vysokým rozlišením. Zajímavou funkcí je HiRes z ruky, kdy se využívá chvění rukou – a opravdu lze pořídit z ruky takto složený snímek. Stabilizace je pětiosá.



Zcela přepracovaný je autofokusový systém. Ten je skutečně bleskový (ověřeno mnou) a nabízí i inteligentní sledování objektu. Při sledování objektu lze dosáhnout frelvence 18 fps, s uzamřčeným AF lze dosáhnout až 60 oken za vteřinu.



Přístroje je důkladně utěsněn – dle údajů výrobce v podstatě dokáže vzdorovat pomoření až po úroveň bajonetu. Každopádně je hodně zaměřen na maximální dosažitelnou odolnost na vnější prostředí, čímž se míří hlavně na fotografy přírody. Postaráno je i o snímač, je kryt speciální vrstvou a sonický filtr vyvolá chvění ve frekvenci 30tisíc cyklů za vteřinu.
Tělo je vybaveno dvěma sloty pro vysokorychlostní SD karty. Integrovaný bateriový grip má kapacitu akumulátorů pro 2500 snímků. Integrovaná wifina nabízí možnost průběžného ukládání snímků na externí médium. Přístroj měří 144,4 x 146,8 x 75,4 mm a váží 997 gramů.

O jeho kvalitách nejsou pochyby, debaty budou jistě kolem ceny. E-M 1 Mk II dnes stojí 45 tisíc plus grip za 8 tisíc a jsme na 53 tisících za výkonný, ultrarychlý mirrorless. Cena v řádu 75 tisíc je o třetinu vyšší. Tady to bude na zákaznících, zdali uznají, že přidaná hodnota kvality, rychlosti a odolnosti je adekvátní takto brutálnímu navýšení ceny.


Nabídka Megapixelu:

Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky fotoaparátu Olympus OM-D E-M1 Mark II ?