Fotografujeme

Mokrý proces na sucho

Onehdy jsem si zase vzpomněl, že mám v mobilu appku Hipstamatic a TinType – to jsou takové roztomilé hříčky na výrobu archaicky vyhlížejících fotek. Zajisté že jsem nemohl opominout naši Garinku a hned jsem ji Hipstamatikem seknul v režimu dírková komora:

Potom na procházce jsem si vykouzlil jednu mokrou plotnu Tintypem:

Vypadá to docela dobře. Pokračoval jsem v experimentování a doma, při prohlížení, jsem narazil na dva problémy. Podívejte se na tu fotku:

Má stejné okraje a to umělé svinstvo, jako ta předchozí, v tom vidím jeden problém. A ostří dole, jádro obrázku (střed) je rozostřený. Přitom originální fotka, jak ji mobil zvládl v ostrém ranním protisvětle, vypadá takto.

Dá se tomu vytýkat kde co, ale ostré to je. Takže jsem šel domů se podívat, jaké jsou appky na pseudomokrý proces a ejhle, ona jedna taková je v kolekci Nik, pluginy do Photoshopu (ale fungují i v Zoneru!). Bejvávalo to i zadarmo, teď se to musí koupit, ale stojí to za to, vygooglete si, co jsem na Digineffu za ta léta o Nik-u napsal. Ta věc, o které píšu, se najde v nabídce Niku pod Analog Efex Pro 2. Ten se otevře v režimu Classic camera, ale těch režimů je tam habaděj:

Musíte jít do Wet plate a tam je těch mokrých procesů neurekom!

Vlevo máte nabídku presetů a vpravo všechno, co se s tím dá dělat, základní úprava, rozostření, špína, škrábance, nečistoty desky, vinětace a typ filmu, to je jeho zabarvení – studené, teplé, neutrální. No a s tím vším si můžeme hrát, až z toho vzejde paskvil, který posléze prohlásíme za umělecké dílo.

Ono je líp se držet těch presetů. Tohle je fotka po aplikaci presetu:

Původně to byla normální fotka, ale focená MFT Olympusem rok výroby 2014 (to jsou dnes druhohory) na 8000 ISO. Takže vidíte, že preset tomu docela prospěl, mohl bych vynechat ty škrábance a byla by z toho docela obstojná fotka. Takže znovu – kolekce Nik je super!


28