Každý ví, že nočky se mají fotit v mezidobí mezi dnem a nocí – už (ještě) není den a ještě (už) nenastala noc. To čachrování se závorkou je kvůli tomu, že tahle takzvaná modrá hodinka funguje večer stejně jako ráno. Jak dlouho ta hodinka trvá? Mé poslední měření ukázalo na deset minut! Pojďme se na to podívat.
Jde o nočku hodně netypickou – fotím často naši zahrádku, ale zasněžených fotek mám pomálu. Konečně zasněžilo! Hned večer jsem fotil – ve večerní modré hodince. Pořád pořádně sněžilo, ale voda byla bez ledu a břehy se v ní pěkně odrážely. Na zahrádce máme malé LED lampičky, hodně slabé, aby jen tak pěkně decentně svítily.
Následuje obdobná fotka z rána, 8.17.49, praví Exif. Sněhu přibylo, hladina je pokrytá rozbředlinou. Jak vidno, modrá jako modrá, časový odstup 14 a půl hodiny. Pěkně ze stativku, osm vteřin na F5.6, při 80 ISO.
Přeskupit stativ, rozsvítit v altánku a všechno naštelovat mi trvalo čtyři minuty. Na ulici svítí lampy! Pořád je to ukázková noční fotka v modré hodince, čas 8.21.18.
Udělám vlevo hleď. Všimněte si, nebe už je hodně šedivé. Je 8.23.22, o pouhé dvě minuty a 4 vteřiny víc!
O další dvě minuty později se vracím k altánku. Vypadá dobře, ale jen proto, že už nevidíme oblohu…
Poslední fotka je už o ničem. Šedivo, nevlídno, lampičky nedělají žádný efekt. Je 8.27.48, takřka na vteřinu přesně uplynulo deset minut od pořízení prvního záběru.
Shrnutí:
Modrá hodinka je fotografův čas zaslíbený, nastává večer i ráno. Uvádí se, že obvykle trvá dvacet minut a při pouliční fotografii je to pravda. Můj dnešní příklad je trochu mimořádný, protože osvětlení je velmi jemné a světelné rozdíly se rychle stírají, takže jsem měl jen deset minut. Nicméně vždy platí, že je dobře si lokaci dopředu rozmyslet, přijít tam včas, se vším všudy připraven a počítat s tím, že pořídím max pět fotek, ale raději se soustředit na jednu, dvě. Na víc nezbude čas… až za půl dne, eventuálně nazítří.