Fotografujeme

Mé oblíbené ohnisko

Tak by se dal nazvat článek, který mi poslal náš čtenář Honza Ferda. Nebudu ho nijak ba začátku komentovat, není toho třeba, jen na závěr připojím přípodotek. Máte jiné zkušenosti? Podělte se o ně s námi!

Článek Můj soukromý argument pro FF bezzrcadlovky mi nasadil brouka do hlavy. Až tolik, že jsem coby pracovně deformovaný jedinec (finanční kontroler) zasedl k excelu a udělal si rychlý přehled používaných ohniskových vzdáleností na vzorku 642 fotografií z dovolené v Maďarsku, ze které jsem se právě vrátil. Výsledek mě dost překvapil a chtěl jsem se o něj podělit s Vámi, neb Vaší hypotézu potvrzuje. Viz. excel v příloze.

Fotím Nikonem D750 se setovým objektivem 24-120mm, na který jsem četl hodně chvály, a takový rozsah, no nekupte to! Focení je pro mě doplněk k turistice, fotím tedy převážně krajinky, architekturu, občas i své děti. Na fotkách je vše možné, co může turista vyfotit, od jeskyní, krajin, leteckého muzea až po safari. Přesto výsledek je nečekaně jednoznačný – minimálně ve dvou třetinách fotografií by stačilo širokoúhlejší pevné sklo a zbytek ostřihnout v Lightroomu!? Už jsem málem běžel do e-shopu pro pevné sklo, ale zarazila mě cena – 20K za pevné sklo Nikkor 20mm/1,8 mi přišlo více než bych čekal, a po pouštění žilou na dovolené to bude chtít ještě chvíli pracovat, než ucítím morální právo udělat si znovu radost.Samozřejmě je zde i otázka, zda má ještě cenu vrážet peníze do výbavy na D750, když si stejně asi do pár let pořídím nějakou FF bezzrcadlovku pro chudé, jako třeba Z6…

S tou jednou potřebnou clonou mi to také připomíná moji zkušenost. Zrovna nedávno jsem si se zahanbením uvědomil, že v zásadě asi pořád dokola používám dvě clonová čísla – F8.0 je-li světla dost (krajinky, stavbičky) a F4.0  je-li světla málo (třeba v jeskyni) nebo fotím-li děti. Vše mezitím podle toho, co světlo dovolí a málo kdy přes, neboť už u f9 mi u tohoto objektivu přijde kresba horší.

Můj přípodotek:

Nikon D750 je skvělý fotoaparát a za pět let poslouží stejně dobře jako dnes. Objektivy kupuju zásadně z druhé ruky – koukám že na Paladixu jde 20/1.8 za 15 tisíc… Ale jistě by se nějaký slušný širokáč dal pořídit levněji. Ty větší rozsahy, jako je třeba těch 24-120, jsou takzvaně šikovné na cesty, ale na úkor kresby. A pak se ukáže, že stejně použijete ten nejširší. Takže ano, dobře volené objektivy s pevným ohniskem udělají perfektní práci. Clona osm, to je klasika, objektivy začnou kresebně kulhat od F11.