Ne, nespletli jste se a ani já jsem nezamíchal do Digineffu politický článek. Jde pořád o fotky – a ve spojitosti s fotkami o zajímavý optický a psychologický klam. Jak vnímáme lidské obličeje? Na tento klam přišel psycholog P. Thmopson. Napsal: Při sledování tzv. klamu Margaret Thatcherové nám oči a ústa na upravené tváři mohou připadat normální (po dvojím převrácení v důsledku přetočení celé tváře a výběrovém otočení očí a úst vypadají jako jediné povědomě). Ale toho, že nepasují do kontextu celé tváře, si nevšimneme. Respektive všimneme, ale až poté, co obraz tváře otočíme do běžné pozice, ve které dokážeme rychle využít své rozsáhlé zkušenosti. Je zajímavé, že grotesknosti tváře se nevšimneme postupně, ale objeví se v jeden okamžik během otáčení, kdy si uvědomíme, co je s tímto obličejem v nepořádku. Načasování tohoto okamžiku se u různých lidí liší.
Ve Wikipedii najdeme i tento obrázek, zde skutečně jde o Železnou lady.
Napadlo mě to vyzkoušet. Toto je obličej jaksi normálně vnímaný.
Otočíme ho hlavou dolů. Že je nějaký divný? Ale asi byste museli déle dumat, v čem to vězí. Ano, šeredilo se s očima.
Když ale přidáme ústa, tak nám to přijde divné na první pohled.
Vyzkoušel jsem to i na sobě, tak to mají pokusníci dělat. Takhle nějak vypadám.
A tady mám oči i pusu otočené. Ale je možné, že tentokrát byste bádali o něco déle než na prvním příkladu. A přitom jsou ty rozdíly jaksi větší.
Je to zajímavý psychologický trik a práce s vrstvami nám umožňuje si Klam Thatcherové vytvořit – jak se říká – snadno a rychle.