Fotografujeme, Tvorba

Kdo vyhrál v lednu – téma Začátek

Letos to v naší soutěži budou volnější témata, aby se autoři mohli rozmáchnout – ale taky je to krok do neznáma a určité riziko. Pochopí hodnotící autorův záměr? Myslím ale, že vítězné práce beze sporu dobře vystihují téma, tedy… začátek něčeho.

Letos to v naší soutěži budou volnější témata, aby se autoři mohli rozmáchnout – ale taky je to krok do neznáma a určité riziko. Pochopí hodnotící autorův záměr? Myslím ale, že vítězné práce beze sporu dobře vystihují téma, tedy… začátek něčeho.
Vyhrál opět Vlastimil Raška, působivým snímkem s ironickým názvem New Laif. Dnes už jsou snímky maminek v očekávání speciální téma a mám kamarádku Alici Hrubou, která fotila vlastní porod (tedy pochopitelně ne sama sebe, když se ona rodila, ale fotila sebe jak rodí), bylo to před šesti lety.
Vlasta samozřejmě nerodil a tuším, že ani toho císaře neprovedl, zato vykonal mistrovskou silnou práci, tak silnou, jak jsme tu už dlouho neměli. Téma i zpracování, to se málo kdy takto vyrovnaně vidí.Na snímku na druhé pozici jsme opravdu na začátku, je to fotka svatební, veselá, příjemná, optimistická. I svatební fotografie je vážená disciplína a toto je dobrá ukázka. Autorem snímku je Jan Pavlíček.A jdeme proti proudu událostí. Porod? Kdepak. Svatba? I ta je daleko a kdo ví, zda k ní dojde. Miroslav Kusbach zachytil jeden z takových těch okamžiků, na které pak po svatbě nebývá vyhrazeno příliš mnoho času. Tak je dobře si je užít, dokud to jde. Fotka je to milá, byť, v dnešní uprděné době úzkoprsého pokrytectví, riskantní. Naštěstí jim není vidět do obličeje.Těžké začátky. Zdá se, že se malé baletce nepodařilo a kolem se hemží těšitelé, tak aspoň čtu snímek Františky Valové. Citlivě vypozorovaný, pohotově zachycený. I ta kapička štěstí tam zahrála – pohled dívenky v pravém horním rohu tomu dává úžasnou atmosféru. Výtečná živá fotografie. Autorka má v tomto kole ještě dvě další fotky do série, nicméně tato je bezpochyby z nich nejlepší.Den je mladý a vyfotil ho další náš pravidelný účastník Rudolf Vágo. Velmi působivá krajinářská fotka – více autorů pojalo „začátek“ jako začátek dne. Tenhle snímek ale má te atmosféry nejvíc a proto zaslouženě je na pátém místě, čili stojí na bedně.Jako obvykle dodám ještě fotku mimo pořadí, která mě ale potěšila – My byla dřív, vyfotil Miloš Buček. Vtipný nápad – a moc pěkně vyvedené zátiší. Taky se k zátiší vrátíme…Teď ale můžete sledovat únorové kolo, jeho tématem je Psí počasí.