Fotografujeme

Jak vyfotit dopad meteoritu

Minulý týden ve čtvrtek jsem tu zveřejnil videozáznam dopadu meteoru na zatmělý Měsíc, jak ho zachytil Jose Maria Madiedo. Český astronom amatér Libor Hašpl ten podivuhodný úkaz dokonce vyfotil! Videozáznamů existuje víc, ale jednorázový snímek typu „stisk a je to tam“ je, zdá se, zatím ojedinělý.

Libor má velmi zajímavou webovou stránku Mychparfotek.cz Na ní o svém úspěchu píše:

Tak je to ještě větší PECKA. Po diskuzích na FB jsem ještě prohlížel podrobně všechny fotky a JE TO TAM. Podařilo se mi jako jednomu z mála lidí na této planety vyfotit při zatmění Měsíce dopad meteoroidu jeho povrch. Data o dopadu jsme ověřovali na několika serverech a mám to potvrzené. Ten malý záblesk je od toho šutru. Publikované časy se trochu rozcházejí, ale ne podstatně. Bylo to v 5:41:33, prakticky cca 2 minuty před vstupem Měsíce do úplného zatmění. WAU WAU.
Jak mi napsal jeden z profesionálních astronomů : „Štěstí přeje připraveným“. A tak jsem se lehce zapsal do historie. Za 3 hodiny jsem pořídil 260 snímků a jeden o délce 0,5s byl ten exkluzivní. Canon 5D Mk IV s Newton 200/1000mm odvedl perfektně svou práci. Měla by tam snímat i družice LRO a tak budeme vidět, jak velkou díru to tam to těleso po sobě nechalo. První odhady hovoří o 10-ti kilogramovém tělesu a kráteru okolo 70-ti metrů. I´m very happy.

Bodejť by ne! Toto je předmětná fotka, dopad je ta maličká tečka vlevo dole, do rohu Libor umístil zvětšený výřez.



Zvětšená tečka – z RAW:



Zmíněný dalekohled je tento, plným názvem SKY-WATCHER NEWTON 8” 200/1000 NEQ-5 GoTo (SYNSCAN), najdete ho zde.



Přirozeně že fotoaparát se nasadí přes redukci místo okuláru. Na webu České astronomické společnosti píší o Liborově úspěchu a také se to povedlo členům astronomického kroužku v pardubické hvězdárně a Petrovi Horálkovi, našemu významnému popularizátorovi astronomie. Ten se vypravil úkaz snímat na Kapverdy na ostrov Boa Vista. Nicméně Liborův výkon je jaksi cennější ze sportovního hlediska v tom, že nefotil sériově, natož pak videem a šlo tedy opravdu o jedinou expozici.
Jak to tedy dělal?

Tlumočím obsah našeho telefonátu.
Bydlí ve Velkém Oseku a dalekohled nainstaloval na zahradě rodinného domku. Pořídil v průběhu zatmění celkem 260 fotografií. Exponoval před začátkem jevu 1/800 s při 160 ISO a časy se v ubývajícím světle prodlužovaly až na 0,5s a ISO zvyšovalo na 1600. Přirozeně že netušil, že se mu podařilo dopad zachytit. Až později při sledování diskusí na Facebooku se dozvěděl, co se stalo a zpětně zásah na své fotografii našel.

Libor Hašpl se o astronomii zajímá od dětství, jeho odborností se však stala přesná mechanika a optika. Astronomie je nadále jeho záliba a na jeho webové stránce najdete spoustu zajímavých výsledků jeho trpělivé precizní práce. Povídali jsme si o metodě fotografického snímání. Hlavní nepřítel je vzduch, Libor se smál, když jsem mu vyprávěl, že jsem zatmění fotil z ruky z otevřených dveří na terasu, protože se mi nechtělo do mrazu. Tzv. seeing neboli chvění vzduchu nedovolí ostrou expozici a tak astrofotografové sbírají stovky až desetisíce snímků pomocí kamer. Poté se použijí speciální programy pro astrofotografii (často freeware), které vyhodnocují ostrosti snímků a seřadí je od nejlepšího po nejhorší. Jako uživatel programu určíte, kolik snímků použijete a z nich se složí výsledný obrázek, který se ještě doostří. Více snímků díky propočtům dokáže vytvořit kvalitnější fotografii. Zároveň snižuje šum, kdy světla není dostatek a expozice se pohybuje přes 10 minut. Výsledkem je 100 a více megový TIFF s podivuhodným množství detailů, ke kterým se jednocvakem nemáte šanci dostat. Samozřejmě hodně záleží i na nadmořské výšce, kde je fotografovo stanoviště. Pro pochopení problematiky poslal odkaz na diskusní příspěvek amatérského astronoma Martina Myslivce na astro-foru. Pokud se o astrofotografii aspoň trochu zajímáte, podívejte se na tento extrémně zajímavý text. Je to na ostří nože: buď vás to chytí ve smyslu „tohle chci taky“, anebo vás to odradí „tak do tohohle nejdu“.
Jednoduché to opravdu není. Ale výsledky jsou fascinující a radost z nich musí být ohromná, kdy cestě plné experimentů, zkoušení, ladění doprovázené spoustou rad zkušenějších kolegů, dokážete pak vytvořit snímek, který vyráží dech.
Liborovi ještě jednou k úspěchu blahopřeji.