Fotografujeme

Hvězdy a pravidlo 500

V souvislosti s focením komety a hvězdiček jako takových mě Jakub Vaněk upozornil na pravidlo 500. Bylo původně vypočítáno na analogovou fotografii, takže to neberte jako písmo svaté. Nicméně východisko pro vlastní pravidlo to jistě je.

Pravidlo je to jednoduché:

čas=500/(CF x ohnisko)

Jednoduché to je, když fotíme na plnoformát, ta, žádné CF neboli crop factor není. Takže pokud fotíme na plnoformát dejme tomu padesátkou, vyjde nám čas

čas=500/50 – > 10 vteřin

Pokud bychom ale měli padesátku na MFT systém, tam je crop factor 2x a výsledek by byl

čas=500/(2×50) – > 5 vteřin

APS-C má CF 1,5krát (nebo 1,6 krát, jak který) a dostaneme

čas=500/(1,5×50) – > 6,7 vteřin

Jinak by se to taky dalo vyjádřit 500 děleno ohnisko pro přepočtu. V každém případě z toho ale plyne, že čím kratší je ohnisko, tím delší může být čas, aniž by se obraz hvězdy změnil z bodu na čárku. O to tady přece jde: Země se otáčí a my z pohybujícího se povrchu fotíme nehybné hvězdy. Čím tedy bude ohnisko delší, tím musíme použít kratší expoziční dobu. Z toho ale plyne, že vyfotit dejme tomu kometu dlouhatánským ohniskem není zas tak moc velká výhra, protože ji musíme fotit krátkým časem a její ohon se neprokreslí tak dobře, jako na snímku kratším ohniskem a delším časem.

Aby to bylo moc jednoduché, je třeba brát v úvahu, že snímače s vyšším rozlišením jsou náchylnější k posunu než snímače s nižším rozlišením. Mimochodem, asi vás napadne, že to vše souvisí i s limitem, jaký čas udržíme při focení z ruky, tam taky udržíme spíš kratší než delší ohniska (a proto stabilizace širokoúhlých objektivů je ždímání peněz z kapes nerozumné části fotografické veřejnosti).

Na závěr něco z praxe. Poslal mi opět Libor Hašpl:


Okolo 23 jsem fotil od nás ze zahrady, ještě to nebyla astronomická noc, do toho svítila pouliční LEDka a jsem uprostřed obce, kde jsme celkem přesvětleni. Vzal jsem pumpu 100-400, nataženo na 270mm, 10 snímků a 10 černých, rychlé složení.
Samozřejmě barevná vada děsná a kdo ví jak bylo od oka doostřeno.
Ale z komety vlevo leze takový modrý pruh a to je ten iontový ocas. Jsem překvapený, že to vůbec trochu vylezlo v tom světelném smogu.. a to nejsem ten astrofotič na mlhoviny a galaxie, ti mají spoustu dalších vychytávek.. Bylo to samozřejmě na malé montáži s 30s expozicí, 5.6 clona..ISO myslím 1600.

Poznámka Digineffu:

Zaznamenali jste? Bylo to na montáži, tedy fotoaparát i objektiv byly v pohybu…