Fotografujeme

Hrátky s lesem

Onehdy na procházce s Gari a Norou byl les z jedné strany ulepený od mokrého sněhu. Udělal jsem pár fotek mobilem (nestřílejte na pianistu) a s jednou z nich jsem si pak trochu pohrál. Pojďte mi koukat přes rameno.
To je ta fotka, jak vypadla z iPhonu. Ranní bezvýrazné světlo, bílá obloha. Ale líbilo se mi, jak se ty stromy rýsují proti bílé ploše.


Pracuju v Zoneru Photo Studiu, verze 14, vše dobré co ZPS14 obsahuje, mají i všechny následné verze. Tak i Mapování tonality, najdeme to v Efektech, moje oblíbená funkcička. Obrázek je podobný, jenom dostal zvláštní strukturu či náladu. Takhle dopadl při výchozím nastavení.


Další zajímavá funkce je Dynamické prahování. To udělá z fotky pérovku, zde jsou ovládací prvky:


Výsledek je pak takový. Zajímavé, že? Jako bych to vyrejsoval perem.


Když potom dám tuhle verzi do schránky (Ctrl+A načež Ctrl+C) a přejdu do původní fotky a přes Ctrl + V vložím tuhle pérovku na původní fotku a nastavím režim prolnutí Měkké světlo, ukáže se mi tento něžný obrázek:


Ten zase změním – otevřu si Úrovně (Shift+L) a levým jezdcem ve Výstupních úrovních jedu do prava. Zase se úplně změní tonalita!


Tenhle něžňoučký obrázek par zase změním metodou výše popsanou, kdy přes Ctrl+A a Ctrl+C dám do schránky tu pérovku, vložím ji sem a volím režim prolnutí Násobit. Hodně zajímavý výsledek! V podstatě takovýto dojem na mě ta lesní scéna dělala!


No a na závěr si dáme divočinu. Tuhle fotku upravíme efektem Barevné tónování.


Málokdy se používá, jde v něm o to, že různé tóny lze změnit na jakékoli jiné. Změnil jsem jen střed na azurovou a zachoval černou (vlevo) a bílou (vpravo), lze ovšem i jinak. Ale takto mi to připadá docela pěkné.


Experimentování se meze nekladou, i to je součást zábavy s digitální fotografií. Fotky jsou na proklik, stáhněte si je a hrajte si s nimi, ať z nich cucky lítaj!