Fotografujeme

Fejeton: Jak jsme honili kometu

Navštívila nás kometa Neowise C/2020 F3 a ještě tu do srpna pobude. a pak se vrátí za 6776 let. Poslední pěkná kometa byla Halle-Bopp -tu jsem tenkrát nefotil. Jen jsem se snažil ji zahlédnout a nakonec se mi to podařilo – okýnkem od záchodu! To bylo v našem tehdy baráku jediné místo, odkud se dala pozorovat.

Neowise byla objevena byla letos v březnu. Nyní je vidět celou noc severním směrem (od SSZ k SSV), výška od cca 10 stupňů ke 4, jasná obloha (bez oblačnosti do 80km směrem k ní), lépe tmavá. Vzdaluje se od Sluníčka, bude slábnout, nyní je vidět očima. Když jsme fotili,byla od Sluníčka vzdálena 64 milionů km, v této vzdálenosti krouží krouží Merkur, od Země nás byla cca 122 milionů km. Příště poletí v roce 8796, píše nám Libor Hašpl, který ten hon na kometu spískal. A dodává:
Pokud fotit, tak 100mm objektiv max 6.s, co nejmenší clonové číslo a k tomu přizpůsobit ISO, podmínka stativ, vypnout stabilizaci, nejlépe na časovač a samozřejmě stativ, nabádá Hašpl.

Já se odhodlával na Neowise dlouho, už proto, že mě Libor Hašpl nalaďoval… Tohle byla první fotka, kterou mi Libor Hašpl poslal s přípodotkem, že teď už kometa je k vidění nízko nad severním obzorem i zvečera, nemusí se tedy tolik nocovat. Její jas je v řádu hvězd Velkého vozu. Foceno Canonem 6D + Canon 100/2.8SL na plnou díru 6 vteřin při ISO 400:


Další snímek téhož autora je od Kolína. Libor psal, že celkově s ocasem má kometa velmi slušný rozměr. On to číslo říkal, ale opakovat ho nebudu, ono záleží na aktuálních světelných poměrech. Toto je foceno ve 2 v noci, spodek HDR. Fotka má EXIF, je to vteřinou na F2.8 a ISO 640.


Libora napadlo, že by bylo fajn ji vyfotit v Praze nad Hradem. Říkal mi do telefonu, že si bude hlídat mraky nad Libercem. Myslel jsem, že sranduje, ale ono to bylo vážně, jak se ukázalo. Vypočítal, že bude viděl pěkně z Vyšehradu a tam jsme se tedy s Liborem potkali, celá vypečená partička včetně Michala Houdka, Zdeňka Čecha s chotí, Ríši Horáka a mé ženy Ljuby. Jak ji najít? Nejlepší je appka Star Walk 2, tam si naklepete Neowise, zapnete vyhledávání s náhledem situace a appka vám ji ukáže, tohle je screenshot z mobilu:

Vidíte z toho obrázku, že důvod k radosti byl jenom částečný. Kometa je, ale zakrývá ji mrak a nebudiž útěchou, že mrak je momentálně  nad Libercem a vidíme ho z boku. Bylo to dlouhé vyčkávání (sešli jsme se v 21.30), Libor měl triedr – a pak ji spatřil na okraji mraku. Já mám na fotce náznak komety ve 22.23, tahle fotka je 22.48.

Kometu jsem zvýraznil v kolečku. Okem jsem ji neviděl vůbec, jenom v hledáčku a pak na fotce. Jak jsem to fotil ze stativu, na dílčích fotkách byl vidět posun. Pro představu – tohle je rozdíl jedné minuty:


Nebo zase jinak: ukázku dole mi poslal Jakub Vaněk, ano, znáte ho jako fotografa všeho co lítá (viz zde). Kometu fotil nad Bezdězem, rozdíl je 6 minut:

Nicméně zpátky k našim pokusům na Vyšehradě. Toto je výsledek Libora Hašpla:

Lov na kometu je napínavý. Ještě k němu poznamenám: ona je pravda, že je Neowise vidět okem, ale strááášně špatně. Nečekejte něco jako vánoční kometu nad Betlémem. Je třeba opravdu čarovat s expozicí a pak docela drsně zpracovat, nejlépe v RAW, jsou i složitější postupy. Co se týče kompozice: ideální je kometa plus něco. Liborova idea komety plus Hrad byla v tomto smyslu správná. Potíž byla spíš technická – viditelná byla moc vysoko nad Hradem a když klesla, ocitla se v pásu světelného smogu. Z tohoto hlediska dopadla líp kometa nad Bezdězem Jakuba Vaňka – a vůbec nejlíp taky jeho kometa nad Házenburkem:

Ta je naprosto dokonalá. Lze to trumfnout? Zkusit to můžete. Ale museli byste mít štěstí, jako třeba Oleg Feofanov, který vyfotil Neowize nad mešitou (spíš v mešitě) Kadir Jami ve vesnici Levadki v Simferopolské oblasti. Líbí se vám? Tak tedy šťastnou cestu!