Fotografujeme

Canon PowerShot G5 X Mark II

Po čtyřech letech úspěšných prodejů přichází nová verze dvacetimegového kompakti s vestavěným elektronickým hledáčkem. Jeho původní verze je stále v prodeji a je o patnáct set dražší než pětka, v podstatě shodný fotoaparát. Ovšem to v podstatě je docela podstatné. Krom dvouapůlmegového elektronického hledáčku má i jiný objektiv, pětinásobný zoom s ekvivalentem 24-120 při světelnosti F1.8-2.8. Elektronický hledáček a větší, nikoli však nerozumný rozsah zoomu opodstatňuje podle mého názoru navýšení ceny o patnáct stovek.

Už na první pohled ale poznáme rozdíl od G5 X. Původní verze má elektronický hledáček v kapličce na horní stěně, kdežto římská dvojka ho má vyskakovací. Výrobci zřejmě ta kaplička vadila pro koncept kapesního fotografického všudybyla. Milovníci selfie a vloggeři ocení vyklápěcí (dotykový) displej o 180 stupňů.

Stejně jako G7 Mk III má vrstvený BSI CMOS čip, to znamená, že data získaná ve fotodiodách přecházejí přes akcelerační vrstvu do procesoru Digic 8. Frekvence sériového focení stoupla z 8 oken za vteřinu na 30 bez průběžného autofokusu, s průběžným je to 8 fps. Při použití elektronické závěrky lze použít půlvteřinový buffer pro předběžné snímání (obdoba ProCapture Olympusu). Jeho 4 K video je bez ořezu, tedy v obraze je celá plocha čipu, ovšem to hlavní: přes YouTube lze video rovnou streamovat, tedy posílat na internet. Zvláštnost: video lze snímat i na výšku.

Jednopalcové kompakty jsou seriózní alternativa oproti bezzrcadlovkám, ať už Micro Four Thirds (Olympus a Panasonic) nebo APS-C. Jistě že se menší plocha nepříznivě projeví při nízkých světelných hladinách, nicméně v praxi fotíme spíše ve středních nebo dobrých podmínkách, než někde potmě. Výhodou je nenápadnost, malý rozměr a malá váha. Takto jsem komentoval model G7, o G5 platí totéž. Osobně se ale domnívám, že ten elektronický hledáček je velká výhoda a cenově je to jen desetiprocentní navýšení oproti modelu bez hledáčku. Co je to platné, a ať si výrobci říkají co chtějí, na sluníčku je obraz na displeji špatně vidět a elektronický hledáček je skvělá pomůcka. To že Canon změnil jeho konstrukci a napodobil řešení Sony, to je jistě zajímavé. Trochu otrava je, že po vysunutí se musí hledáček dalšímm pohybem povytáhnout – u soňáků se tím dal přístroj taky zapnout, tady to asi bude taky tak. Každopádně jsou modely Canon G7 X a G5 X důstojnými soupeři řadě Sony RX 100, která platí za špičku. Video názorně ukazuje co je ten aparát zač, nemá komentář, vše je vidět v obraze. Stojí za pokoukání.