Nezařazené

Supersnímač od Canonu

Canon vyroboil snímač velikosti APS-H (přibližně 29,2 x 20,2 mm), který se může pochlubit rozlišením cca 250 miliónů pixelů (19 580 x 12 600). Jde o největší počet pixelů na světě1 ve třídě CMOS snímačů, které jsou menší než fullframe 35 mm snímače. Zcela nový snímač umožnil při použití v přístroji vytvořit snímky, na kterých mohli diváci rozpoznat nápis na boku letadla letícího ve vzdálenosti přibližně 18 kilometrů, tolik tedy tisková zpráva. Při pořízení snímku byl využit digitální i optický zoom, čitelný obsah vznikl zvětšením přibližně jedné čtyřicetitisíciny zachyceného obrazu. Fotka letadla ve vzdálenosti 18 kilometrů přiložena nebyla, jde o poněkud bizarní test, proč nevyfotili číslo tramvaje ve vzdálenosti 5 kilometrů. Sám čip vypadá takto:


Prototyp kamery se zcela novým CMOS snímačem je vybaven nedávno uvedeným objektivem EF 35mm f/1,4 USM. I to je zvláštní, že se použil full frame objektiv na APS-H čip:


Tisková zpráva pokračuje:
Zvýšení počtu pixelů vede u CMOS snímačů k nárůstu úrovně signálu, který může způsobit určité problémy včetně zpoždění a drobných rozdílů v časování. Nový CMOS snímač společnosti Canon ale i přes mimořádně velký počet pixelů přenáší data opravdu velmi vysokou rychlostí 1,25 miliardy pixelů za sekundu, za čímž stojí řada vylepšení včetně miniaturizace a dokonalejšího zpracování signálů. Snímač tak umožňuje vytvářet videozáznamy s ultra vysokým počtem pixelů rychlostí až pět snímků za sekundu. Canon navíc i přes opravdu vysoké rozlišení využil u tohoto snímače své neustále zdokonalované technologie, které jsou přizpůsobeny pro práci s miniaturními pixely a disponují vysokou citlivostí a nízkým šumem.

Videozáznam z kamery s přibližně 250megapixelovým CMOS snímačem se může pochlubit rozlišením, které je cca 125x větší než v případě Full HD rozlišení (1 920 x 1 080 pixelů) a přibližně 30x větší než u 4K rozlišení (3 840 x 2 160 pixelů). Díky mimořádně vysokému rozlišení mohou uživatelé obraz oříznout i zvětšit bez negativního vlivu na rozlišení a čistotu výsledného záběru.

Canon plánuje využití této technologie ve specializovaných řešeních pro sledování a předcházení kriminality, v měřících nástrojích s ultra vysokým rozlišením i v dalších průmyslových zařízeních a oblastech vizuálního vyjadřování.

Co si o věci myslet?
Canon už má rekord – jeho modely 5DS a 5DS R disponují CMOS full frame čipem s 50,6 megapixely, psal jsme o nich zde a rozsáhlou recenzi od Petra Váňi máme zde. Snímač o 120 megapixelech ohlásil Canon už před pěti lety, avšak jeho mluvčí Richard Berger později oznámil, že jde o demonstraci schopností Canonu v oblasti zobrazování s vysokým rozlišením. Nehrozí tedy, že si budeme nadělovat stodvacetimegového Canona pod stromeček ani letos, ani napřesrok. Navíc připomínám onu zmínku v tiskové zprávě, že Canon počítá s takovým mega-pixelovým snímačem pro speciální řešení. V této souvislosti si připomeňme, že historicky má digitální fotografie své kořeny ve špionáži – bylo třeba snímkovat protivníkovo území z družic. Takže, kdo ví, komu je určen tento vzkaz.